تحول‌گرایی در سپاه نباید متوقف شود

تولیت آستان قدس رضوی در همایش فرماندهان و مسئولان نیروی زمینی سپاه:

تحول‌گرایی در سپاه نباید متوقف شود

تولیت آستان قدس رضوی گفت: سپاه پیشرفت‌ها و دستاوردهای اعجاب‌انگیزی در حوزه‌‎های علمی و توانمندی‌های دفاعی و نظامی داشته است؛ اما به وضعیت موجود نباید بسنده کند و هیچ‌گاه تحول‌گرایی، تحول‌آفرینی و تلاش برای پیشرفت نباید در سپاه متوقف شود.


 حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در همایش فرماندهان و مسئولان نیروی زمینی سپاه پاسداران در مشهد افزود: جریان پاک و نورانی سپاه پاسداران در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون خوش درخشیده و از امتحانات مختلف سربلند بیرون آمده است.
وی فداکاری، شهادت‌طلبی و حضور بهنگام در میدان را از ویژگی‌های سپاه پاسداران برشمرد و عنوان کرد: ولایتمداری از ویژگی‌های بارز و عنایات الهی به سپاه پاسداران بوده، به طوری که سپاه در حقیقت پاسدار غدیر است و سربازی انقلاب، اسلام و ولایت را با مجاهدت‌های خویش در صحنه‌های مختلف و با خون خود به اثبات رسانده است.
تولیت آستان قدس رضوی، سپاه را بازوی توانمند انقلاب و نظام اسلامی خواند و با اشاره به پیشرفت‌های علمی و فناورانه این نیرو، درباره اهمیت ادامه‌ حفظ شتاب علمی سپاه تأکید و خاطرنشان کرد: علم و دانش تأثیر غیرقابل‌انکاری در ایجاد اقتدار دارد. لذا برای کسب هرچه بیشتر پیشرفت‌های علمی و فناورانه باید طمع ورزید و به وضعیت موجود نباید قانع بود.

نباید با فرمایشات رهبر معظم انقلاب  گزینشی برخورد کرد
حجت‌الاسلام و‌المسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود ورود نکردن سپاه پاسداران به مسائل جناحی و جریانات سیاسی را به عنوان یک اصل و دستورالعمل تخطی‌ناپذیر مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و امام راحل مطرح و اظهار کرد: وظیفه سپاه دفاع از کیان اسلام، انقلاب، ملت و استقلال و تمامیت ارضی ایران اسلامی است و کسی که می‌خواهد از این مقدسات دفاع کند باید فوق جناح‌بندی‌های سیاسی باشد و نباید خود را به جریانات و گروه‌های سیاسی، محدود و کوچک سازد.
وی با تأکید بر سرلوحه قرار دادن فرمایشات 
رهبر معظم انقلاب، بیان کرد: هر کدام از ما باید خود را مخاطب اصلی رهبر معظم انقلاب بدانیم و بعد این رهنمودها، هشدارها و نقشه‌ راه‌های معظم‌له را به جامعه منتقل کنیم. همچنین نباید با فرمایشات رهبری گزینشی برخورد و آن‌ها را درجه‌بندی کرد.
تولیت آستان قدس رضوی به اهمیت جهاد تبیین، نفوذ، پرهیز از زیبایی‌های دنیوی، دشمن‌شناسی و رعایت اخلاق تأکید و ابراز کرد: مردم، سرمایه اصلی نظام مقدس اسلامی هستند. از این رو باید احساس کنند سپاه پاسداران دوستدار و خادم آن‌هاست.

برای تأمین امنیت منطقه نیازی به حضور بیگانگان نیست
 رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این مراسم گفت: تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای متعددی با کشورهای همسایه امضا شده و یا در مسیر امضا قرار دارند. مبنای این تفاهم‌نامه‌ها، حفظ امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه است و اینکه یک‌صدا بگوییم برای تأمین امنیت منطقه، نیازی به حضور بیگانگان نیست.
سرلشکر محمد باقری، وضعیت امنیتی مرزها را نسبت به گذشته فوق‌العاده بهتر توصیف و در عین حال خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از کشورهای همجوار درباره مسئولیتشان نسبت به مرز به درستی عمل نمی‌کنند؛ در شمال عراق گروه‌های تجزیه‌طلب مسلح حضور دارند که ناامنی‌هایی را در مرزهای ما ایجاد می‌کنند.
وی ادامه داد: نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای صیانت و حفظ امنیت کشور، عملیات‌های تأثیرگذار موشکی و پهپادی علیه این گروه‌ها انجام داد و پس از اینکه دولت عراق متعهد شد تا شهریور ماه این گروه‌ها را خلع سلاح و از اقدامات آنان ممانعت کند، این عملیات متوقف شد.
سرلشکر باقری گفت: تا شهریور ماه که زمان تعهد دولت عراق است، صبر می‌کنیم و امیدواریم دولت عراق به مسئولیتش عمل کند؛ اما اگر این زمان بگذرد و این‌ها مسلح باقی بمانند و یا عملیاتی انجام دهند، بی‌شک عملیات‌های ما علیه این گروه‌ها با شدت بیشتر تکرار خواهد شد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در بخشی از مرزهای جنوب شرقی در ماه‌های اخیر شاهد تحرکاتی از سوی تروریست‌ها بوده‌ایم، بیان کرد: نیروی زمینی سپاه چه در شمال غرب و چه در جنوب شرق، فرماندهی و مسئولیت میدانی را بر عهده دارد و کارهای بسیار گسترده و عظیمی در استحکام و انسداد مرز و استقرار و پایش انجام شده و امنیت امروز قابل قبول است هرچند گاهی شاهد موارد نادری از ناامنی هستیم و موارد نادری از ناامنی هم اتفاق می‌افتد و موارد زیادی نیز کشف و خنثی می‌شود و تلاش نیروی زمینی سپاه در کنار مرزبانی انتظامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با شرارت‌ها در امتداد مرزهای افغانستان با جدیت در حال انجام است.

هیچ فرصتی را برای به‌روزرسانی توانمندی‌ها از دست نمی‌دهیم
 فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این مراسم گفت: هیچ فرصتی را برای نوسازی، بهسازی و به‌روزرسانی توانمندی‌های خود برای مقابله با تهدیدات امنیتی که اشکال تازه و پیچیده‌ای به خود گرفته است، از دست نخواهیم داد.
سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور افزود: دشمن با دستیابی به بخشی از اطلاعات مربوط به توان دفاعی و نظامی ما به این باور قطعی رسیده که شکست دادن این توانمندی و قدرت با شیوه‌های مرسوم نظامی، غیرممکن است.
وی اضافه کرد: دشمن در دوره جدید تقابل خود با جمهوری اسلامی ایران به جنگ ترکیبی روی آورده است که با تمهیدات و تدارک صورت گرفته در بسیاری از بخش‌ها، این شیوه از خصومت‌ورزی دشمن نیز در معرض شکست و ناکامی قرار گرفته است.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تدارک ترورهای کور و اجیرسازی هسته‌های فاقد شناخت و درک انسانی از سوی دشمن برای انجام عملیات‌های کورکورانه تروریستی نه تنها نمی‌تواند در نقش یک نیروی نیابتی قابل اعتنا و تأثیرگذار برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران عمل کند؛ بلکه افشای ارتباط این تروریست‌ها با دشمن و افشای حمایت آن‌ها از این تروریست‌ها بر میزان انزجار و نفرت عمومی از دشمنان ما خواهد افزود.
پاکپور بیان کرد: نیروی زمینی سپاه به عنوان بخش مهمی از ساختار نظامی، دفاعی و امنیتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با درک همه‌جانبه چند وجهی بودن مقوله امنیت پا به پای دولت‌ها، عملکرد و کارنامه درخشانی نیز در حوزه خدماتی، عمرانی، اقتصادی و مردم‌یاری رقم زده است به طوری که به تناوب، شاهد رونمایی از طرح‌ها و پروژه‌های گوناگونی در سراسر کشور هستیم که به دست فرزندان این ملت قهرمان در نیروی زمینی سپاه به بار نشسته است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه