جذب 300 میلیون دلار سرمایه خارجی در خراسان رضوی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خبر داد

جذب 300 میلیون دلار سرمایه خارجی در خراسان رضوی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: به همت واحدهای تولیدی و تلاش این واحدها در سال ١۴٠١، از ۵٢ واحد نمونه ملی در سطح کشور هفت واحد مربوط به استان خراسان رضوی است.


امیررضا رجبی در نشست خبری که به مناسبت بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن برگزار شد، عنوان کرد: در جشن روز ملی صنعت و معدن که در شامگاه 19 تیر ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، از ٧٠ واحد استانی، تولیدکنندگان منتخب جوان، مهندسان فنی، پیشکسوتان و سایر تلاشگران این عرصه تجلیل شد.
وی در بیان توانمندی‌های صنعت و معدن استان تشریح کرد: خراسان رضوی سومین تولیدکننده سیمان کشور، قطب دوم زنجیره فولاد، قطب سوم خودروسازی است و در قطعه‌سازی جزو سه استان اول کشور هستیم و تا 18درصد قطعات مورد نیاز کشور را تولید می‌کنیم. 

تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن در خراسان رضوی 
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان خاطرنشان کرد: در حوزه تولید شیشه و ال‌ای‌دی در کشور اولین و تنها تولیدکننده هستیم. در تولید ورق از ضایعات کاغذ که در حوزه پسماند، حفظ و ایجاد دوباره زنجیره تولید بسیار مهم است، اولین هستیم و انواع کاغذ را از ضایعات کاغذ و کارتن تولید می‌کنیم.
رجبی ادامه داد: نخستین تولیدکننده دستگاه سی‌تی‌اسکن در کشور هستیم که با گرفتن پروانه بهره‌برداری در پارک علم و فناوری تولید آن آغاز می‌شود.
وی به آمار حوزه معدن اشاره کرد و گفت: در حوزه معدن بیشترین پروانه معدن متعلق به استان است که  بیش از هزار مجوز معدن در استان صادر شده و برخی از آن‌ها که نیاز به کار کارشناسی دارد، در حال حاضر فعال نیستند. 
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با یادآوری تنوع ماده‌های معدنی استان تأکید کرد: تقریباً از ٧٠ نوع ماده معدنی کشور ۵١ مورد آن در استان وجود دارد و معدن سنگ‌آهن خواف 30 درصد سنگ آهن کشور را تولید می‌کند. بعضی از معادن ما مانند سنگ معدن هرکاره که از آن ظرف درست می‌شود، خیلی خاص است و نیاز به توجه بیشتر دارد.
رجبی تشریح کرد: حدود 5/7 درصد ذخایر معدن کشور یعنی 3 میلیارد تن در خراسان رضوی قرار دارد و معادنی مانند مس، طلا و کرومیت سیلیس را در استان داریم.

صادرات استان به 86 کشور دنیا 
وی به آمار حوزه تجارت خارجی اشاره کرد و گفت: از خراسان رضوی به 86کشور صادرات داریم و بیشترین حجم صادرات استان به افغانستان است و رشد 40درصدی نسبت به سال 1401 در بخش صادرات داریم که نشان‌دهنده رشد خوب صادرات خراسان رضوی است.
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: صنایع غذایی، ماشین‌آلات، آهن، صنایع بهداشتی، مخمرهای زنده و گسترده‌ای از محصولات در استان برای صادرات وجود دارد و در نشستی که امروز با تجار افغانستان داشتیم، در حیطه ارائه خدمات فنی و مهندسی بیشترین درخواست مطرح شد.

امسال در 11 ماده معدنی افزایش استخراج خواهیم داشت
وی میزان سرمایه‌گذاری خارجی استان در سال گذشته را ٣٠٠ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: حدود 40 درصد این سرمایه‌گذاری در بخش صنعت انجام شده است. امسال برای هدف‌گذاری‌های انجام شده، نماینده صمت استان‌ در پنجره واحد سرمایه‌گذاری خارجی حضور دارد و برای آن‌ها هم مسیر ایجاد کرده‌ایم تا موارد کاری سریع‌تر انجام شود و عمده سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی در بخش صنعت انجام شده است.
رجبی به واگذاری معادن غیر فعال از طریق مزایده اشاره کرد و توضیح داد: در بحث مزایده معادن سال گذشته 400 مزایده برگزار شد که استقبال خوبی در این زمینه انجام نشد. از این تعداد مزایده حدود 120 برنده مشخص شد و این معادن در حال فعالیت هستند و در بقیه مزایده‌ها کسی شرکت نکرد و برنده‌ای نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: امسال در 11 ماده معدنی افزایش استخراج خواهیم داشت و در اکتشافات، چهار ماده معدنی از جمله کرومیت و منگنز دست‌کم 30 درصد افزایش پیدا می‌کند و در استخراج طلا، منگنز و مرمر پیش‌بینی می‌کنیم بیش‌از 30 درصد رشد اکتشاف داشته باشیم.
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان به تدوین برنامه رشد تولید برای واحدهای تولیدی بزرگ اشاره و تأکید کرد: امسال بیش از 120 کالا رشد  تولید دارند؛ اما حدود 25 کالای منتخب، بالای 30 درصد رشد خواهند داشت که در این صورت مورد حمایت جدی قرار می‌گیرند.

انجام آزمایش‌های غربالگری برای زنان شاغل در صنعت 
در ادامه این نشست، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: از 70 واحدی که در جشن روز ملی صنعت از آن‌ها تجلیل می‌شود، پنج واحد با مدیریت خانم‌ها، 25 واحد شهرستانی و 20 واحد جدید‌هستند.
فیروز ابراهیمی ادامه داد: برای نخستین بار اولویت‌های سرمایه‌گذاری با همکاری سازمان صمت، دانشگاه و واحدهای تولیدی تدوین شده تا به درستی از این ظرفیت سرمایه‌گذاری استفاده شود.
وی کار متفاوت دیگر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در سال گذشته را ایجاد امکان انجام آزمایش‌های غربالگری سرطان‌های زنان برای  25هزار نفر از بانوان شاغل در صنعت عنوان کرد و توضیح داد: یک واحد انجام آزمایش‌ها در شهرک صنعتی توس و یک واحد در شهر مشهد مستقر است و همه هزینه‌های این آزمایش‌ها توسط کارفرمایان پرداخت می‌شود.
ابراهیمی با بیان اینکه سعی کردیم حوزه صنعت را به طرح ملی مسکن وصل کنیم، تأکید کرد: بدین طریق کارگران بخش صنعت از شرایط تأمین مسکن ملی برخوردار می‌شوند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان به وفاق اقتصادی ایجاد شده میان دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در این شرایط به بهترین نحو ممکن در حال حل مشکلات بخش صنعت، معدن و تجارت استان هستیم که این وفاق اتفاق بزرگی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان است.

قیمت‌گذاری دستوری، تعهد ارزی و تسهیلات بانکی؛ سه دغدغه مهم صنعت 
ابراهیمی به سه دغدغه اصلی قیمت‌گذاری دستوری، تعهد ارزی و تسهیلات بانکی اشاره و تأکید کرد: بزرگ‌ترین معضل، قیمت‌گذاری دستوری است. یک تورم 50 درصدی داریم و انتظار می‌رود قیمت‌گذاری‌ها به دور از این تورم باشد. در چهار دهه گذشته همه دولت‌ها مصر بوده‌اند نان و ارز گران نشود؛ اما هر دو 7 هزار برابر گران شده است.
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دستور برنمی‌دارد و فرمول دارد. عرضه و تقاضا بهترین شرایط تنظیم بازار است. افغانستان در کنار ما تورم ندارد؛ اما ما در کشور شاهد تورم بالا هستیم.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان به نقش مؤثر واحدهای کوچک در صادرات و اشتغال اشاره کرد و گفت: واحدهای کوچک و صادرات‌محور استان از صادرات 53 میلیاردی غیر نفتی 6 درصد سهم دارند و 86 درصد اشتغال را ایجاد کرده‌اند؛ اما در میان چرخ‌دنده‌های رفع تعهد ارزی مانده‌اند و این جریان باید از گُرده تولید برداشته یا ارز تک‌نرخی شود.

خبرنگار: طاهره فجرداودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه