ایران اتباع خارجی را در طرح سلامت ملی خود گنجانده است

ایران اتباع خارجی را در طرح سلامت ملی خود گنجانده است

رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در مشهد گفت: ایران جزو معدود کشورهای جهان است که اتباع خارجی مقیم خود را مانند شهروندان ایرانی در طرح سلامت ملی خود گنجانده است.


ماها کاشور در همایش روز جهانی پناهنده در مشهد افزود: گنجاندن اتباع و مهاجران خارجی در پوشش واکسیناسیون ملی و طرح بیمه سلامت با استفاده از تعرفه یارانه‌ای در سطح اتباع ایرانی از جمله این اقدامات و خدمات شاخص است که فقط در برخی کشورهای معدود انجام می‌شود.
وی ادامه داد: ۸۰۰ هزار تبعه خارجی محصل در سیستم آموزشی ایران نام‌نویسی شده و بی‌توجه به سن و سطح تحصیلات سابقشان هم اکنون در کنار دانش‌آموزان ایرانی در حال تحصیل هستند.
کاشور افزود: ما به مشارکت و شجاعت اتباع در جوامع میزبان احترام می‌گذاریم و متعهد می‌شویم همه برای ایجاد فرصت‌های بیشتر تلاش کنیم.
کاشور افزود: شمول و آمیختگی پناهندگان در جوامع پناه‌یافته مهم‌ترین عامل مشارکت، پذیرش و توانمندسازی آن‌ها در جوامع میزبان است.
وی ادامه داد: در چهار دهه اخیر ایران با پذیرش جمعیت زیادی از پناهجویان، روحیه شایسته‌ای از مشارکت با پناهجویان را به نمایش گذاشته و از سخاوت دولت و مردم ایران که قلب خود را به روی پناهندگان باز گذاشته‌اند، تشکر می‌کنیم.
رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در مشهد از افزایش کشورهای درگیر مهاجرت در یک دهه گذشته خبر داد و گفت: تا پایان ۲۰۲۲ میلادی پناهجویان جهان از مرز ۱۰ میلیون نفر فراتر رفته‌اند.
کاشور افزود: ایران با میزبانی 4/3 میلیون پناهنده پس از ترکیه، به عنوان دومین کشور پناهجوپذیر در جهان شناخته شده است. البته یک‌ میلیون افغانستانی نیز در شرایط دیگر در ایران حضور دارند.
سید هادی طباطبایی؛ معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: در دنیایی که مدعی بحث حقوق بشر و حمایت از اتباع و مهاجران خارجی است، از نهادهای امدادرسان بین‌المللی می‌خواهیم به وظایف و تعهدات قانونی خود در قبال اتباع خارجی مقیم این استان عمل کنند.
وی افزود: ایران در چهار دهه گذشته با وجود اعمال تحریم‌های ظالمانه، میزبان اتباع افغانستانی بوده؛ اما اگر این نقش را انجام نمی‌داد، این اتباع به سایر کشورها وارد می‌شدند و مشکلاتی در دیگر نقاط جهان ایجاد می‌شد.
طباطبایی افزود: بناست با تأسیس سازمان ملی مهاجرت، مشکلات موجود رفع و امور اتباع خارجی در قالب یک کد شناسایی معتبر و هوشمند در این سازمان مدیریت شود.
حسین شرافتی راد؛ مدیر کل اداره اتباع و مهاجران خراسان رضوی هم در این مراسم با بیان اینکه خراسان رضوی پس از تهران بیشترین مهاجر و پناهنده را دارد، گفت: همه مهاجران که به سمت ما می‌آیند، باید احساس امنیت کنند. از این رو سعی کرده‌ایم، مهاجر با شهروند ایرانی برای ما تفاوتی نداشته باشد.
وی گفت: بیش از سه‌چهارم مهاجران افغانستانی در ایران و پاکستان هستند؛ اما‌مجامع عمومی نتوانسته‌اند حق مهاجران را به خوبی ادا کنند.
شرافتی راد افزود: بیش از ۴۰ سال از قرارداد ژنو می‌گذرد و ایران با افتخار بیشترین مهاجران را پذیرا بوده و در همه شرایط سخت تلاش کرده رفتار کریمانه‌ای با جامعه پناهنده و مهاجران داشته باشد و با خرد و تعامل سازنده در پیشبرد رسالت خطیر حمایت از پناهندگان کوشیده است.
شهری، دبیر اجرایی این همایش نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب مورد دشمنی استکبار جهانی قرار گرفت و سپس هشت سال دفاع مقدس و کودتاهای مختلف را  تجربه کرد؛ اما با  همه این مشکلات، پذیرای مردم افغانستان و عراق از مرزهای شرقی و عراق بود.
وی افزود: در سال‌های گذشته اتباع افغانستانی بیشتر به ایران مهاجرت کرده‌اند و این حضور به علت پذیرایی ملت ایران و امامین انقلاب است که در این ۴۰ سال با همه مشکلات خارجی و داخلی به بهترین شکل میزبان پناهندگان هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه