گرفتن نفس کوره‌های آجرپزی با افزایش بهای گاز

گرفتن نفس کوره‌های آجرپزی با افزایش بهای گاز

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد گفت: به دلیل افزایش بهای گاز مصرفی و کاهش مشتری، ۲۰ تا ۳۰ درصد از کوره‌های آجرپزی مشهد تعطیل شده و باقی کوره‌ها نیز با کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، غلامرضا سلطانی به فعالیت ۱۵۰ کوره آجرپزی در شهر مشهد اشاره کرد و گفت: امسال مجلس شورای اسلامی قانونی مبنی بر افزایش بهای گاز مصرفی صنایع بالادستی و میان‌دستی، به‌خصوص پتروشیمی‌ها را مصوب کرد تا مبنای تعیین قیمت سوخت آن‌ها فوب خلیج‌فارس باشد.
او افزود: پیش از این کوره‌های آجرپزی مازوت مصرف می‌کردند، اما به دلیل مسائل مربوط به آلودگی هوا، دولت استفاده از گاز را برای آن‌ها اجباری کرد که امسال با افزایش ۳.۵ برابری بهای گاز مصرفی کوره‌ها، این موضوع از یک سو و افزایش قیمت آجر و کاهش مشتری از سوی دیگر واحد‌های آجرپزی را متضرر کرده است.
وی دلیل اصلی افزایش ۴۰ درصدی قیمت آجر در یکی دو ماه اخیر را ناشی از گرانی سوخت کوره‌ها دانست 
و ادامه داد: مردم بضاعت خرید آجر با قیمت بالا را ندارند و این موضوع روی میزان فروش کوره‌های آجرپزی تأثیر گذاشته است. سلطانی بیان کرد: آجر یک کالای مصرفی در داخل است که جنبه صادراتی هم ندارد و محاسبه قیمت گاز مصرفی واحد‌های تولید آجر براساس فوب خلیج فارس منطقی نیست. 

ارسال دیدگاه