«قاب فرش‌های متبرک» در فضای مجازی، واقعی نیست!

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی هشدار داد

«قاب فرش‌های متبرک» در فضای مجازی، واقعی نیست!

با توجه به ورود ناگهانی و انبوه قاب فرش‌های متبرک حرم رضوی در بازار به‌ویژه در تهران، آیا تمامی قاب فرش‌ها اصل است یا نمونه‌های کپی یا غیراصلی هم در آن‌ها یافت می‌شود؟
به گزارش فارس، در سال‌های اخیر قاب‌فرش‌های حرم رضوی به محصولی خاص برای هدیه تبدیل شده؛ یک یادگاری مذهبی که می‌تواند خاطره زیارت و حال و هوای حرم مطهر را در یک قاب کوچک جای دهد.
این قاب‌فرش‌ها همان فرش‌های استفاده شده در حرم رضوی است که پس از استهلاک، بسته به نوع و میزان خرابی‌ای که در آن‌ها وجود داشته کمی ترمیم شده و به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند.
در برخی از این قاب‌فرش‌ها هم به جای تکه فرش، ترنج قالی جدا و به قاب فرش‌تبدیل می‌شود، اما مسئله‌ای که خیلی از افراد با آن درگیر بوده‌اند این است چگونه فرش‌های وقفی تبدیل به قاب فرش برای فروش می‌شوند؟ و اینکه با توجه به ورود ناگهانی و انبوه این محصول در بازار به‌ویژه در تهران، آیا تمامی قاب فرش‌ها اصل است یا نمونه‌های کپی یا غیراصلی هم در آن‌ها یافت می‌شود.
موضوع دیگر تفاوت فاحش قیمت این محصول در بازار است، تا جایی که شما یک قاب فرش کوچک از فرش‌های حرم رضوی را با نرخ‌های متنوعی از 35 هزار تا 800 هزار تومان می‌بینید.

قاب فرش‌های اصلی حرم رضوی تنها در اختیار دو مرکز است
در زمان تولیت آیت‌الله واعظ طبسی و بنا بر اعلام ایشان، هرگونه خرید و فروش فرش‌های حرم و تبدیل آن به قاب فرش برای فروش ممنوع بود و اهدای آن‌ها به صورت یادگاری تنها از طریق روابط عمومی آستان قدس رضوی صورت می‌گرفت اما پس از فوت ایشان، روند تولید قاب فرش‌ها آغاز شد.
بر اساس اعلام روابط عمومی آستان قدس رضوی به خبرگزاری فارس، قاب فرش‌های حرم رضوی که هیچ کدام شامل فرش‌های وقفی نمی‌شوند، تنها از سوی مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و فروشگاه به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) عرضه می‌شود.
با توجه به استقبال مردم و احتمال سوءاستفاده از این موضوع بهتر است خرید این قاب‌فرش‌ها صرفاٌ از این دو فروشگاه صورت گیرد.
حمید کارگر، مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی در همین خصوص به این خبرگزاری گفت: تولید و تأمین فرش برای حرم مطهر رضوی در همه ایام سال و همچنین فرش‌آرایی رواق‌های حرم مطهر برای برگزاری نماز جماعت، جشن‌ها، سوگواری‌ها و مناسبت‌های خاص برعهده «شرکت فرش آستان قدس رضوی» است.
وی افزود: این شرکت علاوه بر انجام همه مراحل تولید فرش از طراحی، رنگرزی، بافت و پرداخت، کارهایی همچون انبارداری و نگهداری تخصصی فرش‌ها، غبارروبی، لکه‌گیری، شست‌و‌شو و مرمت مستمر فرش‌ها را نیز برعهده دارد.

خروج 3 هزار مترمربع فرش دستباف از حرم رضوی تا پیش از شیوع کرونا
با توجه به شمار بالای زائران بارگاه رضوی و پاخوردگی مکرر و مداوم فرش‌ها در این مجموعه، پس از مدتی فرش‌ها نیاز به تعویض و جابه‌جایی پیدا می‌کنند و فرش‌های مستعمل پس از چند سال از حرم خارج می‌شوند.
کارگر تصریح کرد: تا پیش از شیوع کرونا و کاهش جمعیت زائران، به طور تقریبی سالانه نزدیک به 3 هزار مترمربع فرش دستباف و حدود 50 هزار مترمربع فرش ماشینی از حرم مطهر رضوی خارج می‌شد. این فرش‌های مستعمل پس از قیمت‌گذاری و ارزیابی تخصصی، به سایر اماکن متبرکه، هیئت‌های مذهبی یا مساجد واگذار و بخشی نیز به دیگر متقاضیان و خریداران عرضه می‌شوند.
وی درباره ماجرای قاب شدن تکه‌های فرش و فروش آن‌ها به مردم گفت: در یکی دو سال اخیر برخی از اشخاص حقیقی یا شرکت‌های فعال در بخش خصوصی با خرید این فرش‌ها اقدام به قطعه قطعه کردن آن‌ها کرده و با قاب کردن قطعات، آن‌ها را با عنوان «قاب فرش‌های متبرک» به فروش می‌رسانند، این سبک از فروش قطعات یا قاب‌های فرش متبرک در فضای مجازی هم گسترش یافته است.
طبیعی است اشتیاق شهروندان به داشتن قطعه‌ای متبرک از فرش‌هایی که سال‌ها در حرم مطهر رضوی بوده‌اند موجب رونق چنین کسب و کاری شده است.

ناهنجاری در عرضه قاب‌فرش‌های متبرک
مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی ادامه داد: متأسفانه با گسترش این اقدام، آن هم در شکل و شمایلی که نه شأن و شئون بارگاه مطهر رضوی را رعایت می‌کند و نه حرمت مشتاقان و علاقه‌مندان به داشتن تکه فرش‌ها را، با وضعیت ناهنجاری در عرضه این محصولات رو‌به‌رو شدیم.
در نتیجه شرکت فرش آستان قدس رضوی و برخی مجموعه‌های وابسته به آستان قدس از جمله مرکز آفرینش‌های هنری و شرکت به‌نشر خود اقدام به تولید و عرضه این گل‌فرش‌های متبرک کردند.

«قاب فرش‌های متبرک» در فضای مجازی واقعی نیست!
وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان به قاب فرش‌هایی که در فضای مجازی و دیگر فروشگاه‌ها عرضه می‌شود اعتماد کرد، گفت: به هیچ عنوان! شما در نظر بگیرید حدود یک سال است با توجه به محدودیت‌های کرونایی و کمتر استفاده شدن از فرش‌های حرم مطهر، فرشی از حرم خارج نشده، مگر شرکت‌های خصوصی در سال‌های گذشته چه میزان فرش خریداری کرده بودند که همچنان مشغول فروش این قاب‌ها در تیراژ وسیع هستند؟
البته برخی از این شرکت‌ها برای صحت‌سنجی موضوع و نشان دادن سندی بر اصالت کارشان و تعلق داشتن فرش به حرم مطهر اقدام به انتشار فاکتور خرید فرش از شرکت فرش آستان قدس می‌کنند اما نمی‌توان اطمینان داشت از آن فاکتور برای چند فرش استفاده می‌کنند و آیا فاکتور واقعاً متعلق به همان تکه فرش متبرک است یا خیر.

قیمت اصلی قاب فرش‌ها چقدر است؟
وی تأکید کرد: به همین دلیل خرید مستقیم از شرکت فرش آستان قدس رضوی و دو نهاد وابسته به این آستان از جمله مرکز آفرینش‌های رضوی و شرکت به‌نشر و فروشگاه‌های این مجموعه‌ها، مطمئن‌ترین راه برای در اختیار گرفتن قطعات متبرک از فرش‌های حرم مطهر رضوی است.
مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی در خصوص قیمت این محصولات هم گفت: قطعات فرش‌های ماشینی را ارزان و معمولاً از ٥٠ تا ٢٠٠ هزار تومان (بسته به اندازه) می‌فروشند اما قطعات فرش‌های دستباف که منحصراً در اختیار مجموعه‌های وابسته به آستان قدس است قیمت‌های بالاتری دارند.

ارسال دیدگاه