عروس کویر خراسان جنوبی

«كریمو-مصعبی»

عروس کویر خراسان جنوبی

منطقه کوهستانی، سرسبز و ییلاقی «كریمو-مصعبی» سرایان، در حدفاصل دو روستای مصعبی و کریمو از توابع بخش مرکزی شهرستان سرایان، در 160 کیلومتری غرب مرکز خراسان جنوبی قرار دارد که به دلیل آب‌وهوای مطلوب و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا، یکی از مناطق نمونه گردشگری این استان است.
منطقه كریمو-مصعبی در میان کوه‌های درهم‌فرورفته واقع‌شده و كشتزارهای سرسبز و خرم، نهرهای جاری، دامنه‌های پر گل و مناظر زیبای طبیعی در این منطقه خودنمایی می کند. آبشار سبزرود، سد شهید پارسا، تفرجگاه تخت كمیلی و صدها منظره زیبای دیگر ازجمله جاذبه‌های طبیعی این منطقه نمونه گردشگری به شمار می‌آید.
مرقد امامزاده سلطان کریم شاه در روستای کریمو در فاصله 25 کیلومتری شهر سرایان و 20 کیلومتری شهر کاخک قرار دارد. نام روستای کریمو که در ابتدا کریمان بوده و بعدها به لهجه محلی کریمو نامیده شده، از نام این امامزاده گرفته‌شده است. 34 رشته قنات کوچک و بزرگ به همراه دره نای و آبادی‌هایی که در این روستا وجود دارد، چشم‌اندازهای طبیعی بسیاری را در منطقه به وجود آورده است.
امامزاده سلطان مصیب نیز در روستای مصعبی واقع‌شده است. برگزاری آیین‌ها و مراسم مذهبی مختلف در طول سال از دیگر جاذبه‌های منطقه نمونه گردشگری کریمو-مصعبی است.
نزدیکی به بازارهای گردشگری همچون شهرستان‌های فردوس و سرایان، برخورداری از موقعیت مناسب اقلیمی در مقایسه با محیط‌های اطراف، دربرداشتن فضاهای طبیعی جذاب، داشتن چشم‌اندازهای زیبا مانند کوه‌ها و باغ‌ها و مزارع، وجود دو امامزاده در این منطقه و... از مهم‌ترین قابلیت‌های منطقه نمونه گردشگری کریمو-مصعبی است.
​​​​​​​

برچسب ها :
ارسال دیدگاه