استثمار کارگران با قرارداد موقت

استثمار کارگران با قرارداد موقت

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی گفت: قرارداد موقت مناسب مشاغل موقت مانند پروژه‌های سدسازی، راه‌سازی و ساختمانی بوده و برای کار در کارخانه‌هایی با چندین سال سابقه فعالیت مناسب نیست؛ تنظیم قرارداد موقت برای یک شغل دائم در حقیقت استثمار و سوءاستفاده از کارگر به حساب می‌آید.
سیدحسین رسولی در گفت‌وگو با ایسنا در‌خصوص وضعیت معیشت و اشتغال کارگران در استان اظهار کرد: به دلیل اینکه کارگران با قراردادهای موقت به کار گرفته می‌شوند، زمانی که کارفرما عذر آن‌ها را می‌خواهد و شغل خود را از دست می‌دهند، به امید اینکه دوباره بتوانند کار خود را به دست آورند از اعلام اخراج توسط کارفرما سر باز می‌زنند. به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد کارگران بیکار شده در دوره کرونا در دسترس نیست.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی عنوان کرد: متأسفانه سازمان و یا نهادی وجود ندارد که سعی در پر کردن خلأ بیکاری کارگران داشته باشد و تسهیلات قابل توجهی برای حمایت از قشر کارگر در نظر گرفته نشده است. 
بیمه بیکاری به برخی کارگران تعلق می‌گیرد، اما اغلب کارگران به دلیل اینکه با عقد قراردادهای موقت به کار گرفته می‌شوند و موقتاً و ناپیوسته سر کار می‌روند زیر پوشش بیمه بیکاری سازمان تأمین اجتماعی قرار نمی‌گیرند. از این گذشته دولت و سازمان تأمین اجتماعی توان پرداخت این مبلغ به تمام کارگران را ندارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه