ساعت صفر عاشقی

جزئیات مراسم سال تحویل در حرم مطهر رضوی و میزبانی از بزرگ‌ترین اجتماع نوروزی ایرانیان

ساعت صفر عاشقی

در آستانه سال نو و برپایی بزرگ‌ترین اجتماع نوروزی ایرانیان در حرم مطهر حضرت رضا(ع)، جزئیات مراسم سال تحویل در این بارگاه ملکوتی تشریح شد.


به گزارش آستان‌نیوز، طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، امسال حدود 2میلیون زائر و مجاور در مراسم تحویل سال در حرم مطهر رضوی حضور خواهند داشت و بر همین اساس برنامه‌ریزی جامعی برای میزبانی از این میهمانان انجام شده است. معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی نیز برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام داده تا مراسم سال تحویل به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

آغاز مراسم از ساعت 20
حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شریعتی‌نژاد، معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی با اشاره به همزمانی آغاز سال جدید هجری شمسی با ماه میهمانی خدا، ضمن تبریک پیشاپیش عید نوروز 1402، به تشریح جزئیات مراسم سال تحویل در حرم مطهر امام رضا(ع) پرداخت و اظهار کرد: مراسم سال تحویل 1402 حرم مطهر رضوی از ساعت 20 دوشنبه 29 اسفند در صحن پیامبر اعظم(ص) آغاز می‌شود و تا حدود ساعت یک بامداد ادامه خواهد داشت.
به گفته او، آغاز «بزرگ‌ترین اجتماع نوروزی ایرانیان در حرم مطهر» با قرائت صلوات خاصه و زیارت مختصر امام رضا(ع) توسط مهدی سروری در قالب «پویش رسانه‌ای قرار عاشقی» خواهد بود.
 
شنیدن لهجه‌ها و گویش‌های زیبای اقوام ایرانی
حجت‌الاسلام والمسلمین شریعتی‌نژاد افزود: در ادامه این برنامه، پخش کلیپ تبریک اقوام ایرانی به زبان‌های مختلف، اعلام مسابقه بهار همدلی و قرائت زیارت آل‌یاسین با نوای مهدی سماواتی نیز پیش‌بینی شده است. این محفل با همخوانی گروه سرود گلدسته‌های حرم و پخش کلیپ معرفی رویداد اجتماعی تسهیل ازدواج ادامه می‌یابد و اجرای نمایش آیینی با موضوع مناظرات امام رضا(ع) بخش دیگری از این ویژه‌برنامه به شمار می‌رود. همچنین بر پایه برنامه‌ریزی انجام شده، از ساعت 21 و 22 در قالب ویژه‌برنامه‌ای، نقش‌آفرینی و حضور جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل تبیین خواهد شد و در ادامه کلیپی درباره مجموعه فعالیت‌های آستان قدس رضوی در سال جاری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌الملل پخش می‌شود تا زائران حضرت رضا(ع)، بیش از پیش در جریان خدمات و فعالیت‌های خادمان این آستان قرار بگیرند.
 
سخنرانی مذهبی، مناجات‌خوانی و مدیحه‌سرایی
معاون تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی گفت: در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب مرادی با موضوع «خانواده و همدلی» برای زائران و مجاوران سخنرانی خواهد کرد و از ساعت 22:10 نیز گروه تواشیح، مناجات‌خوانی و مدیحه‌سرایی حاج‌مهدی رسولی اجرای برنامه خواهد داشت. همچنین در بخش دیگری از مراسم سال تحویل 1402، سرکار خانم اشرف السادات منتظری؛ مادر شهید معماریان به عنوان میهمان ویژه مراسم حضور خواهند داشت و از این مادر فداکار و ایثارگر با اهدای هدایای متبرک رضوی قدردانی خواهد شد.
حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد درباره دیگر برنامه‌های این مراسم افزود: برنامه سال تحویل از ساعت 23 با مدیحه‌سرایی ذاکران اهل بیت(ع)؛ جعفر ملائکه، سیدامیر احمدنیا و سعید قانع ادامه خواهد داشت و ساعت 23:25 زائران و مجاوران پای صحبت‌های حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی و مناجات‌خوانی حمیدرضا نوربخش خواهند نشست.
وی افزود: با نزدیک شدن به لحظه سال تحویل، گروه سرود گلدسته‌های حرم در ساعت 12 بامداد با همخوانی سرود امام رضایی و نوروزی به مراسم سال تحویل رنگ و بوی تازه‌ای می‌بخشد و در ادامه مصطفی صابر خراسانی به مدت 10 دقیقه به شعرخوانی آیینی در وصف امام رضا(ع) و آیین نوروزی خواهد پرداخت.

نواخته شدن نقاره‌ها در لحظه تحویل سال
حجت‌الاسلام شریعتی‌نژاد افزود: ساعت 12:24 بامداد نیز زائران و مجاوران از قرائت دعای توسل با نوای سیدمهدی میرداماد بهره‌مند‌ خواهند شد و پس از آن، ساعت 12:44 کلیپ دعای لحظه سال تحویل پخش و با نزدیک شدن به ساعت 12:54:28 دعای یا مقلب القلوب و الابصار پخش خواهد شد.
وی تصریح کرد: پس از آن، خدام امام رضا(ع) با حضور در نقاره‌خانه و اجرای آیین نقاره‌نوازی، فرارسیدن سال 1402 را به زائران و مجاوران بشارت خواهند داد و سپس پخش پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب، قرائت دعای امام رضا(ع) برای امام زمان(عج) را خواهیم داشت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه