اولویت تخصیص به 34 هزار نفر مشخص شد

نام‌نویسی بیش از 120 هزار نفر در طرح واردات خودرو

اولویت تخصیص به 34 هزار نفر مشخص شد

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با پالایش متقاضیان دریافت خودروهای وارداتی، اولویت تخصیص خودرو به حدود ۳۴ هزار نفر مشخص و به آنان اعلام شد. 


به گزارش قدس آنلاین، مهدی ضیغمی با اشاره به نام‌نویسی بیش از 120 هزار نفر در طرح واردات خودرو، گفت: در عمل با توجه به اشتباهات افراد و همچنین اشتباهات بانک‌ها در وکالتی کردن حساب‌ها، در مجموع برای حدود 34 هزار نفر اولویت‌ها مشخص و به آنان اعلام شده است. 
وی افزود: حدود 15 درصد متقاضیان در بحث وکالتی کردن شماره حساب‌هایشان دچار اشتباه شدند، اما برای افرادی که اعتراض دارند امکان مکاتبه و نامه‌نگاری و تحویل آن به دبیرخانه وزارت صمت یا تماس با سامانه 124 با درج کد ملی، شماره تلفن همراه و مشکل پیش ‌آمده وجود دارد. 
مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت ادامه داد: در موضوع انصرافی‌ها، با بانک‌ها در تماس بودیم و فهرست انصرافی‌ها نیز به بانک‌ها اعلام شد. با این حال برخی بانک‌ها همکاری لازم را در زمینه رفع مسدودی حساب افراد نداشتند اما تعهد دادند که از امشب کار را به انجام برسانند. 
وی گفت: یک‌هزار و  108 دستگاه خودرو از برند چانگان (شامل 240 دستگاه چانگان تیپ 2 و 868 دستگاه چانگان تیپ 3) که در کشور موجود بوده یا به سمت بنادر کشورمان بارگیری شده‌اند، عرضه خواهد شد و در تلاشیم از امشب عرضه آن‌ها آغاز شود. 
ضیغمی ادامه داد: همچنین 300 دستگاه خودرو النترا مجوز سازمان ملی استاندارد و مجوز گمرک را دریافت کرده‌اند، اما به دلیل فاصله اندک باقی مانده تا عید، پس از تعطیلات نوروز و از پنجمین روز سال جدید عرضه آن‌ها انجام خواهد شد. 
وی خاطرنشان کرد: تا امروز از 11 شرکت از جمله شرکت‌های چانگان، دانگ‌فنگ، کیا، هیوندایی، سانگ یانگ، نیسان، جتا، فیات، سئات، تویوتا، میتسوبیشی، اپل و داچیا اقدام به ثبت سفارش خودرو شده است و باید گفت به جز خودروهای آمریکایی و فرانسوی، در سایر خودروسازان جهانی امکان صادرات خودرو به کشور وجود دارد و ثبت سفارشات آن‌ها انجام شده یا در مرحله ثبت سفارش هستند و یا نمونه‌های خودرو آن‌ها وارد کشور شده است. 
این مقام مسئول وزارت صمت تصریح کرد: بخشی از این خودروها اکنون در کشورمان موجود است، اما انبوه واردات را در اردیبهشت و خرداد 1402 شاهد خواهیم بود. به گفته مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، هر نفر در آن واحد می‌تواند دو اولویت خودرو انتخاب کند. 
وی با اشاره به قیمت‌ها خاطرنشان کرد: به طور مثال قیمت علی‌الحسابی که برای چانگان تیپ2، 850 میلیون تومان و برای چانگان تیپ3 حدود 900 میلیون تومان اعلام شده، قیمت درب خروج گمرک است و قیمت قطعی در زمان ارسال دعوت‌نامه برای افراد مشخص می‌شود. 
وی اظهار کرد: قیمت علی‌الحساب، عمده هزینه‌های ارزش خودرو شامل علی‌الحساب هزینه‌های ترخیص، حمل و بیمه را شامل خواهد شد. 
ضیغمی تأکید کرد: وزارت صنعت فهرست مربوط را به شرکت‌های واردکننده می‌فرستد، پس از آن افراد باید با آن شرکت‌ها قرارداد بسته، رنگ خودرو را مشخص کرده و مابه التفاوت قیمت را پرداخت کنند که پس از آن تحویل خودرو حداکثر تا سه ماه انجام می‌شود.  این مقام مسئول وزارت صمت همچنین تصریح کرد: افراد نگرانی بابت تحویل خودرو نداشته باشند، زیرا قراردادهای مربوط منعقد شده است. 
 به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت متعهد بود تا نیمه نخست سال 1402 حدود 100هزار دستگاه خودرو وارد کشور کند و این روند ادامه‌دار خواهد بود. 
 ضیغمی همچنین بیان کرد: پس از تحویل خودروهای وارداتی به متقاضیان، امکان نام‌نویسی مجدد برای خودروهای وارداتی جدید وجود خواهد داشت. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه