بودجه فرهنگی استان تعیین‌تکلیف شود

آیت‌الله علم‌الهدی:

بودجه فرهنگی استان تعیین‌تکلیف شود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: در موضوع برگزاری نمایشگاه قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال، تأکید و تکلیف اصلی آن است که فضای نمایشگاه و غرفه‌ها محدود به یک رویداد چندروزه نباشد و در سطح شهر، به‌صورت گسترده و در تعامل مستقیم با مردم و تشکل‌ها برگزار شود.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در یکصد و چهلمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که ظهر دیروز به میزبانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی برگزار شد، ضمن جمع‌بندی دستور کار جلسه «احیای محافل سنتی قرآن کریم در استان» اظهار کرد: در موضوع برگزاری نمایشگاه قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال، تأکید و تکلیف اصلی آن است که فضای نمایشگاه و غرفه‌ها محدود به یک رویداد چندروزه نباشد و در سطح شهر، به‌صورت گسترده و در تعامل مستقیم با مردم و تشکل‌ها برگزار شود.
وی افزود: آنچه در این جلسه به تصویب می‌رسد، باید جامع همه نظرات مدیران فرهنگی استان باشد و البته تعارضی هم در این باره وجود ندارد. با این حال، پیشنهادی که بر برگزاری نمایشگاه به‌صورت یکپارچه در سطح شهر همچون بوستان‌ها دلالت داشت، پیشنهاد خوبی است و به‌موازات آن، می‌توان از محافل قرآنی مسجدی هم حمایت کرد.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در واکنش به پیشنهاد برگزاری نمایشگاه متمرکز در نمایشگاه بین‌المللی مشهد گفت: بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی هم‌اکنون مترصد این است که دو نمایشگاه قرآن کریم در فضای تحت اختیار آستان برگزار کند. در این شرایط، بهتر است تا همه استعدادها و ظرفیت‌ها متحد شود و به‌موازات نمایشگاه‌های مردمی سطح شهر، نمایشگاه متمرکزی هم برگزار شود تا بتوان این موضوع را یک رویداد شهری تلقی‌کرد. در این باره دانشگاه‌ها هم می‌توانند میدان‌داری کنند، نه‌فقط دانشگاه فردوسی بلکه همه دانشگاه‌های استان به‌صورت یکپارچه، رویدادهای محوری قرآن را برگزار نمایند.
آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه محافل قرآنی جایگاه متمرکزی در مسجدها دارند، خاطرنشان کرد: در این باره باید با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مفسران قرآن کریم به مساجد اعزام شوند تا اگر هم طرح جزء‌خوانی به تلاوت روزانه یکی دو صفحه محدود شود، به هر ترتیب، ارائه تفسیر با تلاوت همزمان باشد.
امام جمعه مشهد با تأکید بر ضرورت نقش‌آفرینی مساجد در برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن کریم تصریح کرد: مردم خودشان بانی تکریم قرآن هستند. جلسات و محافلی که به‌صورت محلی و شخصی در مساجد برگزار می‌شوند، موضوع خجسته‌ای است اما فراتر از این، باید یکپارچگی مساجد حفظ شود تا این‌طور نباشد یک مسجد محفل انس مفصلی برگزار کند و مسجد دیگر حتی در پذیرایی هم دچار محدودیت باشد. بر همین اساس، باید به محوریت مسجد کرامت، دبیرخانه محافل نور با هدف مدیریت کانون‌های قرآنی مساجد  تشکیل شود و محافل قرآنی از حالت مردمی و مسجدی خارج نشود.
عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت تخصیص بودجه متناسب فرهنگی به استان اظهار کرد: نمی‌شود در استان امام رضا(ع) با همه اقتضائات و نیازهایی که وجود دارد، بودجه فرهنگی همچنان بلاتکلیف باشد. برکت امام هشتم شامل حال ماست و به پشتوانه همین ثروت بی‌نهایت بوده که خراسان رضوی همیشه با وجود برخورداری از کمترین بودجه فرهنگی از جمله فرهنگ‌سازترین استان‌های کشور است اما اگر هم سوء‌تدبیری پیشتر بوده که بودجه فرهنگی را در محل نامرتبطی خرج کردند، باید این موضوع اصلاح شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه