رونمایی از اسناد «نقش حرم مطهر رضوی در انقلاب اسلامی مشهد»

در برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی صورت گرفت

رونمایی از اسناد «نقش حرم مطهر رضوی در انقلاب اسلامی مشهد»

همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، اسناد با موضوع «نقش حرم مطهر رضوی در انقلاب اسلامی شهر مشهد» در یکصد و پنجاه و ششمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در کتابخانه مرکزی این آستان مقدس معرفی و رونمایی شد.


به گزارش آستان‌نیوز، این اسناد مکتوب شامل اعلامیه «اعلام عزای عمومی توسط امام خمینی(ره) به مناسبت کشتار مردم در صحن حرم امام رضا(ع)» و عکس‌هایی از «تظاهرات اقشار مختلف مردم در خیابان احمدآباد مشهد در محکومیت حمله رژیم پهلوی به حرم امام رضا(ع)»، «راهپیمایی اقشار مختلف مردم مشهد در اربعین حسینی در تاریخ 29 دی 1357» و «سخنرانی آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در دوران انقلاب اسلامی در حرم امام رضا(ع)» می‌شود.

4 رکن اصلی پیروزی و ماندگاری انقلاب
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این مراسم به معرفی چهار رکن اصلی پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار کرد: ارزش‌ها و باورهای عمیق ایمانی که برگرفته از مفاهیم قرآنی و همراه با شعار «الله اکبر»، عدالت و ظلم‌ستیزی است، نخستین رکن پیروزی انقلاب به شمار می‌آید. امروزه نیز می‌توان این ارزش‌ها را با اقدامات علمی، فرهنگی و تربیتی تقویت کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجلال حسینی ادامه داد: دومین رکن، وجود رهبری فقیه و اسلام‌شناس همچون امام راحل بود. امروزه نیز محور رهبری ما ولایت فقیه است و نباید کوچک‌ترین کوتاهی در این زمینه داشت.
وی از حضور یکپارچه اقشار مختلف مردم و تلاش و مجاهدت‌ها نیز به عنوان سومین و چهارمین ارکان پیروزی انقلاب اسلامی ایران نام برد و افزود: بی‌شک اکنون باید مردمدار بود و به دغدغه‌های مردم توجه کرد، از طرف دیگر همچنان به تلاش، کار و مجاهدت ادامه داد. حسینی تصریح کرد: بی‌تردید همان‌طور که انقلاب اسلامی با تکیه بر چهار رکن اصلی ارزش‌ها و باورهای عمیق، رهبری، مردم و مجاهدت‌ها به پیروزی رسید، این انقلاب با این چهار رکن نیز همچنان حفظ خواهد شد.
فاطمه خندان، کارشناس مطالعات اسناد انقلاب اسلامی مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: مرکزیت حرم مطهر رضوی، وجود حوزه‌های علمیه و گروه‌های سیاسی فعال از دهه 20، فضای شهر مشهد را در پیش از سال 1357، به‌طور کامل سیاسی نشان می‌دهد.
وی حرم مطهر امام رضا(ع) را مأمنی برای افرادی که کار سیاسی انجام می‌دادند، دانست و افزود: البته پس از واقعه مسجد گوهرشاد در سال 1314، اتفاق خاص سیاسی همچون تظاهرات در حرم مطهر رخ نداده بود و فقط مراسم بزرگداشت در مسجد گوهرشاد برگزار می‌شد. خندان تصریح کرد: شاید بتوان گفت نخستین اتفاق سیاسی سال 1357 در حرم مطهر رضوی مربوط به تشییع پیکر و تدفین مرحوم کافی در روزهای پایانی تیر و اول مرداد بود که درگیری آن در مسجد نواب و حرم مطهر ادامه یافت و به نوعی از آنجا جرقه حرکت‌های اولیه سیاسی انقلاب روشن شد؛ حرکت‌هایی که در حرم مطهر اتفاق می‌افتاد یا از حرم شروع می‌شد.  
وی با اشاره به برخی وقایع تاریخی مهم انقلاب اسلامی با محوریت حرم مطهر رضوی در سال1357 همچون هتک حریم حرم مطهر توسط مأموران نظامی پهلوی در 29آبان‌ماه و بحث خطبه عاشورا در آذرماه، افزود: همچنین بیشتر قطعنامه‌ها در مقابل حرم مطهر رضوی به‌ویژه صحن موزه خوانده می‌شد. بدین ترتیب، این آستان مقدس مأمنی برای تظاهرات‌کنندگان و پایگاهی برای هدایت و رهبری این حرکت سیاسی بوده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه