پروژه‌محوری و قدرت مذاکره

دبیر کمیته انتخاب شهردار مشهد از شاخصه‌های اصلی برای انتخاب شهردار آینده خبر داد

پروژه‌محوری و قدرت مذاکره

دبیر کمیته انتخاب شهردار مشهد با بیان اینکه محمدرضا کلایی، شهردار اسبق مشهد از گزینه‌های مورد نظر من برای شهرداری است، یکی دیگر از گزینه‌های خود را یک زن عنوان کرد و گفت: سرپرست فعلی شهرداری نیز از گزینه‌های مطرح شده است که درباره او گفت‌وگو می‌کنیم.


فاطمه سلیمی اظهار کرد: برنامه انتخاب شهردار به این صورت است که هر کدام از اعضای شورا پنج گزینه برای این مسئولیت معرفی کرده، سپس همه اعضا نظراتشان را  درباره گزینه‌ها بیان می‌کنند تا در نهایت به هشت گزینه اصلی برسیم. این افراد برنامه‌های خود را برای اداره شهر ارائه می‌کنند تا گزینه نهایی را انتخاب کنیم. وقتی اعضا فهرست گزینه‌ها را به کمیته انتخاب شهردار معرفی کنند، امکان تغییر وجود ندارد.
دبیر کمیته انتخاب شهردار مشهد با بیان اینکه تاکنون دو جلسه برای این موضوع برگزار شده است، افزود: در این جلسات در خصوص شاخصه‌های انتخاب شهردار بحث و گفت‌وگو داشتیم. به عنوان مثال آیا شهردار می‌تواند از اعضای شورا باشد یا خیر، بومی بودن یا نبودن ملاک عمل قرار بگیرد یا نه، آیا سابقه مدیریتی در شهرداری داشته باشد، از بدنه شهرداری بودن ضریب داشته باشد یا خیر؛ از جمله مواردی بود که بررسی شد و هنوز در خصوص برخی موارد به جمع‌بندی نرسیده‌ایم. 
وی اضافه کرد: یک سال و نیم پیش که شهردار را انتخاب کردیم، شاخصه‌ها خیلی طولانی و نتیجه یک کار علمی و دانشگاهی بود. به همین علت شاخصه‌ها با جزئیات زیادی لحاظ شد. البته در حال حاضر شرایط متفاوت است و ما اکنون مانند یک سال و نیم پیش، چهار سال زمان نداریم و باید گزینه‌ای معرفی کنیم که اجرایی باشد و بتواند کار را به نتیجه برساند.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد عنوان کرد: با توجه به سابقه 18 ساله‌ای که در شهرداری دارم، اولویتم برای معرفی گزینه، آشنایی با مجموعه شهرداری است؛ چون در دو سال و نیم باقیمانده، فرصت کافی برای شناخت وجود ندارد. بنابراین آشنایی با کار در شهرداری، تخصص اجرایی و قدرت تعامل بسیار بالا از جمله مواردی است که برای معرفی گزینه مدنظر قرار می‌دهم. همچنین این فرد باید پروژه‌محور باشد و کلان‌پروژه‌هایش را بداند و برای اینکه چه اتفاقی را برای شهر رقم بزند، برنامه داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه تیم اجرایی شهردار و معاونان نقش مهمی در موفقیت شهردار خواهند داشت، اضافه کرد: سرپرست فعلی شهرداری نیز یکی از گزینه‌هایی است که به عنوان شهردار بعدی درباره‌اش گفت‌وگو می‌کنیم.
دبیر کمیته انتخاب شهردار مشهد در پاسخ به این سؤال که انتخاب ارجایی به عنوان شهردار چه تأثیراتی بر تصمیم شورا برای انتخاب شهردار بعدی دارد، گفت: ضمن تشکر از آقای ارجایی بابت تمام زحماتی که در این مدت برای شهر کشیدند، اگر شهردار بعدی اجرایی باشد و تخصص کار در شهرداری را در کنار قدرت مذاکره بالا داشته باشد، انتخاب خوبی خواهد بود.
 وی با تأکید بر اهمیت تخصص همراه با تعهد بیان کرد: در انتخاب شهردار هر چقدر درصد سیاست کم شود و به جای آن بر تخصص‌گرایی تأکید شود، بی‌شک انتخاب بهتری خواهد بود. 

گزینه‌های پیشنهادی در جلسه بعدی بررسی می‌شوند
سلیمی با بیان اینکه آقای کلایی یکی از گزینه‌های مورد نظر من برای شهردار مشهد است، از یک گزینه زن نیز خبر داد و متذکر شد: قرار است اعضا هم در جلسه بعدی اسامی گزینه‌هایشان را بیاورند و همچنین درباره شاخصه‌ها به جمع‌بندی برسیم.
وی افزود: با توجه به اینکه بررسی لایحه عوارض و بهای خدمات در حال انجام است و زمان زیادی نداریم، بنابراین این امر در اولویت کاری شورا قرار دارد و پس از آن درباره گزینه‌های شهردار تصمیم‌گیری می‌کنیم.
سلیمی با بیان اینکه اجرای کلان‌پروژه‌ها به تعاملات استانی نیاز دارد، تصریح کرد: یکی دیگر از موارد مورد تأکید شورای ششم استفاده از ظرفیت نیروهای انسانی متخصص در شهرداری است که بتوانند به عنوان تیم برای اجرای اين پروژه‌ها با شهردار همراهی کنند؛ چون اگر بدنه شهرداری با شهردار همراه نباشد، بی‌شک نتیجه خوبی در اجرا نصیب شهر نمی‌شود. از این رو شهردار بعدی باید تعاملات خوبی در حوزه‌های مختلف با بدنه انسانی شهرداری داشته باشد.

خبرنگار: معصـومه مــؤمـنیان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه