کمک به زلزله‌زده‌ها حربه جدید کلاهبرداران در فضای مجازی

پلیس فتا خراسان رضوی هشدار داد

کمک به زلزله‌زده‌ها حربه جدید کلاهبرداران در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی در هشداری تازه از شهروندان درخواست کرد هرگونه کمک انسان‌دوستانه خود را از طریق سازمان هلال احمر و نهادهای متولی به دست زلزله‌زدگان شهرستان خوی برسانند.


تصاویری برای بازی با احساسات
به گزارش قدس، سرهنگ علی‌اکبر قرائی‌پور، رئیس پلیس فتا خراسان رضوی گفت: برخی افراد سودجو و فرصت‌طلب با انتشار تصاویر دلخراش از وقوع زلزله و حتی تصاویری که مربوط به زلزله اخیر شهرستان خوی نیست، ابتدا احساسات مردمی را هدف قرار می‌دهند؛ چرا که هموطنان ما انسان‌های خونگرم و نوع‌دوستی هستند.
وی تصریح کرد: این افراد پس از برانگیختن احساسات مردمی با اعلام شماره حساب‌های زیاد در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و سایت‌های اجتماعی اهداف کلاهبردارانه خود را دنبال می‌کنند.
سرهنگ قرائی‌پور اعلام کرد: شهروندان عزیز در سراسر کشور برای ارسال کمک‌های مردمی و به ویژه وجوه نقدی خود از طریق سازمان هلال احمر، نهادها و سازمان‌های متولی شناخته شده اقدام کنند تا کمک‌های آن‌ها به هموطنان عزیز زلزله‌زده برسد و دست سودجویان فرصت‌طلب از رسیدن به اهداف سوء کوتاه شود.
وی افزود: شماره حساب‌ها در کنار تصاویر غیر‌واقعی که تنها جنبه برانگیختن حس ترحم و نوع‌دوستی کاربران فضای مجازی را دارند، منتشر می‌شود و بیشتر هم به نام خود کلاهبردار نبوده و گاه از طریق کارت‌های اجاره‌ای برای فرار از قانون توسط افراد سودجو صورت می‌گیرد.

دریافت خبر از منابع رسمی
رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوی گفت: کاربران فضای مجازی برای دستیابی به اخبار حقیقی و تشخیص اصالت خبر به منبع و منشأ خبر دقت کنند. در صورتی که از سوی رسانه رسمی، خبرگزاری‌های معتبر، جراید کثیرالانتشار و شبکه‌های مجازی وابسته به آن‌ها باشد، خبر موثق و قابل اعتماد است.  
سرهنگ قرائی‌پور گفت: افزون بر موارد ذکر شده ممکن است پیام‌های خبری، مرتبط با لینک‌های آلوده باشد به نحوی که کاربران با رؤیت پیام حاوی لینک به دلیل عمق خبر متوجه رفتار آنی خود نباشند و برای باز کردن لینک خبر اقدام کنند و بدافزار موصوف سیستم یا گوشی فرد قربانی را دچار اختلال کند یا منجر به دسترسی غیر مجاز به برنامه‌های کاربر شود.
این مقام انتظامی تأکید کرد: برای هرگونه کمک‌ نقدی و غیر نقدی مردم شریف کشور به منظور کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان غربی، شهرستان خوی در هر حوزه‌ای باید از طریق سازمان مربوط، شماره حساب رسمی آن و از طریق سایت‌های واقعی و معتبر اعلام شود. ضمن اینکه شهروندان موارد مشکوک را به سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir یا شماره تماس 096380 اعلام کنند.

نکته رسانه
گستردگی فضای مجازی سبب شده کلاهبرداران برای رسیدن به نیت‌های شوم خود که در حال حاضر ماجرای برداشت وجوه یا دریافت آن به بهانه‌های مختلف است، هر روز شیوه‌های خود را به روز کنند.
از همین رو مهم‌ترین دستاویزی که برای حرکت در مسیر نقشه‌های خود طراحی می‌کنند، موضوع ناآگاهی و بی‌اطلاعی کاربران فضای مجازی از  نتیجه اقداماتشان است؛ چرا که اگر کاربران فضای مجازی بدانند برای دریافت جایزه از سوی بخش دولتی و یا خصوصی نیاز نیست فردی پای دستگاه عابر بانک برود و از سوی دیگر نیازی به اعلام و خواندن کدهای ارسالی برای فرد ناشناس نیست، به هیچ عنوان موجودی حساب از کفشان نمی‌رود و در ادامه، ماه‌ها و سال‌ها به امید باز پس گرفتن پول خارج شده از حساب و یا دستگیری عامل و یا عاملان کلاه‌برداری در دادگاه‌ها و پاسگاه‌ها حضور پیدا نمی‌کنند.
همچنین موضوع دیگری که افراد زیادی را با دردسر روبه‌رو کرده، ماجرای خرید و فروش کالا از سایت‌های واسطه‌گر است. اینکه شهروندان بدانند به هیچ عنوان پیش از خرید کالا و با دیدن فقط یک عکس و قیمت نازل نمی‌توان به ماجرا اعتماد و بیعانه پرداخت کرد. پس شهروندان پیش از دیدن کالا و تأیید سلامت آن و حتی تطبیق تصویر منتشر شده در فضای مجازی با فیزیک کالا، از واریز هرگونه وجه خودداری کنند. حتی وقتی قصد فروش کالایی را داریم، وجه را از فردی دریافت کنیم که صاحب حساب واریز کننده وجه باشد و یا به صورت نقدی پول کالا را بگیریم؛ زیرا امکان دارد فروشنده کالا درگیر مقوله پولشویی شود و کلاهبرداران وجوه خارج کرده از حساب دیگران را صرف خرید کالا در فضای مجازی کنند تا ردی از آن‌ها باقی نماند و کار به جایی می‌رسد که مالباخته می‌ماند و پاسخ‌گویی در دستگاه‌های متولی؛ چرا که به سرعت حساب او با درخواست شاکیان مسدود می‌شود.
اما تمامی این اتفاق‌ها با رعایت مسائل پیش‌پا‌افتاده قابل پیشگیری است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه