محکومیت 10 میلیارد دلاری ایران در راه است‌

استنکاف زنگنه از حضور در دادگاه کرسنت

محکومیت 10 میلیارد دلاری ایران در راه است‌

خبرگزاری فارس با اشاره به چند مرتبه احضار بیژن زنگنه به دادگاه در موضوع کرسنت اعلام کرد آخرین احضار زنگنه، در تاریخ ۱۵ آبان سال جاری بوده که او از حضور در دادگاه استنکاف کرده است. سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته اعلام کرده بود 
«در بخشی از پرونده که مربوط به وزیر نفت و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران می‌شود، کیفرخواست به دادگاه ارسال شده و در دادگاه در حال بررسی است». 
زنگنه وزیر سابق نفت در ابتدای دولت یازدهم ادعا کرد پرونده کرسنت را چند هفته‌ای حل و فصل می‌کند، اما‌ بیش از هشت سال از انتخاب وی به عنوان وزیر نفت نه تنها این پرونده حل و فصل نشده، بلکه دادگاه‌ بین‌المللی نیز به دلیل بازگشت متهمان این قرارداد به مناصب مدیریتی در دولت یازدهم و دوازدهم، ایران را در پرونده کرسنت به جریمه 2.4 میلیارد دلاری محکوم کرده‌ است. بنا بر گزارش فارس رقم محکومیت 2.4 میلیارد دلاری ایران مربوط به بخش اول پرونده کرسنت است و براساس شنیده‌ها در صورت نهایی شدن رأی دادگاه درباره بخش دوم این قرارداد رقم محکومیت ایران در این بخش حداقل 10 میلیارد دلار خواهد بود.  همچنین به گزارش ایسکانیوز به نقل از منابع مطلع زنگنه در ماه های آخر مسئولیت خود بنزین و فراورده‌های نفتی را پیش‌فروش و پول آن را هزینه کرده است. بر اساس این گزارش، زنگنه محموله‌های متعدد بنزین و گازوئیل را با قیمت 72.5 میلیون دلار به چند شرکت فروخته اما 200 هزار تن از این فراورده‌های نفتی به مشتریان تحویل نشده، با وجود آنکه همان زمان میزان 36.4 میلیون دلار پول آن به حساب شرکت ملی نفت واریز شده است.

ارسال دیدگاه