جزئیات جدید از متهمان و روند دادگاه هواپیمای اوکراینی

جزئیات جدید از متهمان و روند دادگاه هواپیمای اوکراینی

یکشنبه گذشته پس از گذشت نزدیک به دو سال از حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، نخستین جلسه رسیدگی به این پرونده در دادگاه نظامی به ریاست قاضی مهرانفر و با حضور خانواده‌های جان‌باختگان و ۱۰ متهم نظامی برگزار شد. برخی رسانه ها از جمله پایگاه خبری رویداد 24 جزئیاتی از روند این دادگاه ارائه کرده و نقل قول هایی از زبان وکلا و خانواده قربانیان روایت کرده اند. 
بنا بر گزارش پایگاه رویداد 24 علیزاده طباطبایی که وکالت خانواده چند تن از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی را برعهده دارد، با بیان اینکه در میان متهمان افرادی با درجه ستوان، سروان، سرگرد، سرهنگ و سرتیپ وجود دارند، گفت: متهم ردیف اول یک فرد نظامی با درجه سروان است، ۳ الی ۴ نفر متهم به قتل غیرعمد هستند و مابقی به بی‌احتیاطی در انجام وظیفه متهم هستند.
این دادگاه به سبب وجود محدودیت‌های نظامی، غیرعلنی برگزار شد. محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری که وکالت خانواده چند تن از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی را برعهده دارد، ضمن اشاره به غیرعلنی بودن جلسه و عدم امکان انتشار روند جلسه، برخی نکات شکلی برگزاری دادگاه را مطرح کرده است. وی با بیان اینکه دادگاه پذیرفته است که بررسی‌ها درباره این پرونده ناقص است، گفت: خوشبختانه دادگاه تصمیم گرفت پرونده را برای گزارش کارشناسی برگرداند.

به کیفرخواست پرونده هواپیمای اوکراینی اعتراض کردیم
علیزاده طباطبایی ادامه داد: جلسه اول دادگاه سه ساعت به طول انجامید و در دادگاه ۱۱۳نفر از ۱۶۹ خانواده در جلسه حضور داشتند. برخی از این خانواده‌ها که در جلسه نبودند، یا ایران نبودند یا اتباع خارجی بودند. از این میان ۱۴۶ نفر آن‌ها ایرانی، ۱۰ نفر افغانستانی، پنج نفر کانادایی و سه نفر سوئدی و ۱۱ نفر نیز اوکراینی بودند. کیفرخواست در جلسه کامل خوانده نشد و البته تنفس دادند تا یک جلسه دیگر برای خواندن کیفرخواست باشد و بعد از آن برای رسیدگی و مطالعه بیشتر ارجاع داده شود. حدود ۱۲ وکیل بودیم و هرکدام از ما پرونده چندنفر را قبول کردیم. 
طباطبایی با بیان اینکه رئیس دادگاه جلسه را خوب اداره کرد، این‌گونه توضیح داد که خانواده‌ها بسیار عصبی بودند، حرفشان را می‌زدند و دادگاه به سخنان آن‌ها گوش می‌کرد. دادگاه ۱۰ متهم نظامی داشت و چون غیرعلنی بود نمی‌توانم اسمی از متهمان ببرم و تنها می‌توانم بگویم 10 نفر متهم افرادی بودند که مستقیم درگیر این عملیات بودند. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه