ضریب اشغال اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دی ماه به صفر رسید

دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران:

ضریب اشغال اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دی ماه به صفر رسید

دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران گفت: از ابتدای دی ماه با توجه به برودت هوا و سرما شاهد بارش برف، مشکلات جاده‌ای، قطعی و کاهش فشار گاز بودیم که ضریب اشغال اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان را به صفر رساند.


صادق کاظمیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حدود ۱۴۰ اقامتگاه بوم‌گردی در خراسان رضوی وجود دارد که نزدیک یک ماه است دچار اختلال در کسب‌وکار شدند. برودت هوا، مشکلات جاده‌ای و کاهش فشار گاز ضریب اشغال اقامتگاه‌ها را به صفر رسانده بود.
وی با اشاره به تعطیلی برخی از هتل‌ها افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی ماهیت متفاوتی نسبت به هتل‌ها و میهمان‌پذیرها دارند و مالکان و بهره‌برداران در همان اقامتگاه‌ها زندگی می‌کنند. به همین دلیل تعطیلی این اقامتگاه‌ها امکان‌پذیر نیست، اما ضریب اشغال آن‌ها در شرایط خاص کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه اقامتگاه‌های بوم‌گردی سال‌های سختی را گذراندند، تصریح کرد: افزایش نرخ و تورم، سفر را از سبد معیشت خانوار حذف کرده و این اتفاق آسیب بزرگی به صنعت گردشگری از جمله اقامتگاه‌های بوم‌گردی وارد کرده است.
دبیر جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران گفت: چندین سال است به علت‌های مختلف از جمله کرونا و بلایای طبیعی مانند سیل، اقامتگاه‌های بوم‌گردی متضرر شدند و نیاز به حمایت از سوی نهادها و سازمان‌های متولی دارند.
کاظمیان در خصوص وضعیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دوران نوروز تصریح کرد: در نوروز امسال قطعاً شرایط بهتر خواهد شد، اما به طور کلی باید منتظر کاهش تقاضای سفر به دلیل مشکلات معیشتی باشیم. از سویی مصادف شدن نوروز ۱۴۰۳ و ماه رمضان در کاهش تعداد سفرها تأثیر زیادی خواهد داشت.
وی با تأکید بر اینکه امید فعالان گردشگری به ایامی مانند نوروز است، گفت: هر چند در نوروز استقبال مسافران بیشتر می‌شود اما استقبال ۱۵ روزه ضرر و زیان اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان را جبران نخواهد کرد. تورم، افزایش قیمت حامل‌های انرژی و دیگر مشکلات زیان هنگفتی به این اقامتگاه‌ها رسانده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه