گنجینه‌های دست‌نویس

رونمایی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی با محوریت امام علی(ع) در کتابخانه رضوی

گنجینه‌های دست‌نویس

همزمان با ماه رجب از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی در فضائل و مناقب امام علی(ع) موجود در گنجینه رضوی در کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا(ع) رونمایی شد.


این مراسم با حضور حجت‌الاسلام حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و جمعی از مدیران و کارشناسان این سازمان با محوریت معرفی و رونمایی از دو نسخه خطی نفیس «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)» و «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار» در اتاق کنفرانس کتابخانه مرکزی این آستان مقدس برگزار شد. 
 
معرفی نسخه 470 ساله
در این مراسم سیدرضا صداقت حسینی، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار کرد: حدود 590 نسخه خطی از آثار منسوب به حضرت علی(ع) به زبان‌های عربی و فارسی در مرکز نسخ خطی کتابخانه این آستان مقدس وجود دارد که مشتمل بر احادیث و روایات از این امام همام است. نهج‌البلاغه و ترجمه و شروح آن، غررالحکم، دعای صباح و دعای سیفی از جمله این آثار است. 
وی گفت: کتاب «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)» از تألیفات حسن بن سدیدالدین یوسف بن مطهر معروف به «علامه حلی» (متوفی 726 هـجری قمری) از بزرگان علمای امامیه و جامع علوم مختلف فقه، اصول، ادب، ریاضی، حکمت، کلام و تفسیر در سال 710 هجری قمری است که در آن به صورت مختصر و مفید احادیث و روایات فریقین درباره فضائل، مناقب، امامت و صفات حضرت علی بن ابی طالب(ع) در چهار فصل ذکر شده است.
صداقت حسینی ادامه داد: این نسخه نفیس خطی به خط نستعلیق توسط محمدباقر بن محمد شریف در سال 974 قمری در 69 برگ 19 سطری به زبان عربی کتابت و با تیماج مشکی ضربی ترنج‌دار مجلد شده و در سال 1065 قمری نیز توسط فاضل‌خان بر آستان مقدس رضوی وقف شده است.

 یک «حلّی» دیگر
این کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: کتاب «العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار» از دیگر آثار نفیس این کتابخانه است که توسط شمس‌الدین یحیی بن حسن بن حسین اسدی حلّی معروف به «ابن بطریق» از علما و فقهای بزرگ و برجسته شیعه در قرن ششم هجری تألیف شده است. 
وی افزود: این اثر خطی شامل 913 حدیث درباره فضائل، مناقب، امامت و ولایت حضرت علی(ع) است كه در 36 فصل تدوين شده و از آن به عنوان بهترین و معروف‌ترین اثر ابن بطریق در این موضوع نام برده می‌شود و به همین دلیل، بیشتر علما او را با نام «صاحب العمده» می‌شناسند. 
صداقت حسینی ادامه داد: این نسخه به خط نسخ 21 سطری توسط زین‌العابدین در تاریخ 983 قمری در 181 برگ به زبان عربی نگاشته شده است.

 راه‌های شناخت فضائل و مناقب امیرالمؤمنین علی(ع) 
همچنین در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مهدی علیزاده، پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی(ع) پس از پیامبر اکرم(ص)، والاترین شخصیتی است که خداوند در عالم هستی خلق کرده و ایشان نزدیک‌ترین شخصیت به رسول اکرم(ص) نیز هستند. 
وی در خصوص راه‌های شناخت فضائل و مناقب امیرالمؤمنین علی(ع) گفت: یکی از این راه‌ها مراجعه به قرآن کریم و آیات الهی است به طور مثال آیه تطهیر به این موضوع اشاره دارد. 
علیزاده اضافه کرد: بررسی و مطالعه سخنان پیامبر اکرم(ص) در شأن و مقام حضرت علی(ع)، کلام خود مولا علی(ع) و سخنان سایر امامان معصوم(ع) در این خصوص نیز می‌تواند ما را در شناخت شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع) و نزدیکی به شخصیت ایشان کمک کند. 
وی ضمن اشاره به روایتی از حضرت رضا(ع) ادامه داد: بهترین و والاترین وصف در خصوص فضائل و مناقب حضرت علی(ع) در بین آیات قرآنی، آیه «مباهله» است. در این آیه، از امیرالمؤمنین(ع) به عنوان جان و نفس پیامبر اکرم(ص) نام برده شده که نشان‌دهنده جایگاه والای این امام همام است. 
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی بیان کرد: همچنین روایت‌های دینی و وقایع تاریخی همچون ولادت حضرت علی(ع) در کعبه مکرمه به عنوان یک واقعه منحصر به‌ فرد، شهادت مولا علی(ع) در محراب و حضور این امام همام در عملیات‌های نظامی در مقابله با مشرکان مانند جنگ خندق، روایتگر شخصیت و جایگاه بلندمرتبه امیرالمؤمنین علی(ع) است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه