۵۰ درصد مدرسه‌های کشور را خیران ساخته‌اند

سرپرست سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس:

۵۰ درصد مدرسه‌های کشور را خیران ساخته‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور، حمیدرضا خان‌محمدی، سرپرست این سازمان در دیدار با خیران مدرسه‌ساز و گروه‌های جهادی اظهار کرد: ۵۰درصد مدرسه‌های کشور و ۷۵درصد مدرسه‌های خوزستان توسط خیران ساخته شده است. 


جمع‌آوری مدرسه‌های کانکسی و سنگی تا پایان سال ۱۴۰۳
وی اضافه کرد: در حال حاضر یک‌هزار و ۸۰۰ پروژه مدرسه‌سازی در خوزستان وجود دارد که در سال تحصیلی آینده ۸۸۰ پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.
خان‌محمدی با اشاره به اقدامات سازمان نوسازی در ایجاد فضای مناسب برای آموزش و تربیت دانش‌آموزان گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده در تلاش هستیم مدرسه‌های کانکسی و سنگی را تا پایان سال ۱۴۰۳جمع‌آوری کنیم.
سرپرست سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: ۵۰درصد مدرسه‌های کانکسی کشور تا دهه فجر امسال جمع‌آوری می‌شوند و با برنامه‌ریزی انجام شده تلاش ما بر این است بقیه مدرسه‌های کانکسی بالای ۱۰دانش‌آموز نیز برچیده شوند.
وی افزود: بیشتر مدرسه‌های سنگی در حاشیه زاگرس قرار دارند که این مدرسه‌ها نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ برچیده خواهند شد.
خان‌محمدی درخصوص مدرسه‌های کانتینری نیز گفت: تمامی مدرسه‌های کانتینری در کشور به سرعت جمع‌آوری و تا ساخت ساختمان جدید مدرسه، مدرسه‌های کانکسی به صورت موقت جایگزین آن‌ها می‌شود.

اولویت نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس 
سرپرست سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: حمایت از مشارکت‌های مردمی و همراهی با خیران در مدرسه‌سازی می‌تواند موجب تقویت جریان مدرسه‌سازی و تبدیل این جریان به جهاد مدرسه‌سازی شود و جهاد سازندگی را در این عرصه مهم فرهنگی احیا کند.
خان محمدی در جلسه شورای معاونان سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار کرد: نگاه اولویت‌دار ما در فصل جدید فعالیت‌های این سازمان تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره به‌ویژه پروژه‌های مشارکتی با خیران است تا با سرعت بیشتری بتوانیم زیرساخت‌های آموزشی کشور را تقویت کنیم و فضا برای افزایش حضور خیران و مشارکت‌های مردمی در این عرصه بیش از پیش فراهم شود.
وی افزود: تلاش بر این است در راهبردهای این سازمان، مدرسه‌سازی با مشارکت مردم و خیران به یک سرفصل برجسته و مهم تبدیل شود تا به نقطه‌ای برسیم که جهاد سازندگی در جهاد مدرسه‌سازی احیا شود.

جهاد مدرسه‌سازی 
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: جهاد مدرسه‌سازی صرفاً به معنای ساخت کلاس درس نیست، بلکه مجموعه‌ای از اقدامات مرتبط با حوزه آموزش است که باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از نکات مهم این است که در فرایند مدرسه‌سازی بتوانیم تغییر مسیرهای ضروری و مورد نیاز را اعمال کنیم و از ساخت مدرسه‌های مجزا و اماکن مجزای محلی با مشارکت عوامل مؤثر منطقه‌ای و محلی به ایجاد کانون‌های آموزشی و فرهنگی برسیم، برای مثال در کنار مسجد، مدرسه، درمانگاه، فضای ورزشی و... پیش‌بینی شود. خان محمدی تصریح کرد: رسیدن به مجتمع‌های ترکیبی آموزشی از فضاهای تفکیکی یکی از راهبردهای اولویت‌دار در این فرایند است. یعنی در مسیری پیش برویم که به جای ایجاد فضاهای متعدد و مجزای فرهنگی و آموزشی، مجتمع‌هایی ایجاد شود که به صورت متمرکز زیرساخت‌ها و امکانات یادگیری را داشته باشد. حتی از توجه به اقتصاد مدرسه‌ها نیز نباید غافل شد.
وی ادامه داد: اینکه در مدرسه‌سازی با مشارکت عوامل مؤثر منطقه‌ای و محلی از ساخت مدرسه‌های مجزا به ایجاد کانون‌های آموزشی و فرهنگی برسیم یک ضرورت است. یعنی مجموعه‌های کانون فرهنگی در محله‌ها داشته باشیم که خدمات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و هنری در آن ارائه شود. تحقق این هدف ایجاد ارتباط سازنده بین مدرسه‌ها با محله و هویت‌دار کردن مدرسه‌هاست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه