مشهد قطب پزشکی هسته‌ای و تولید رادیودارو می‌شود

امضای تفاهم‌‌نامه همکاری میان سازمان انرژی اتمی و آستان قدس رضوی

مشهد قطب پزشکی هسته‌ای و تولید رادیودارو می‌شود

با هدف تولید رادیوداروهای جدید و افزایش بهره‌وری کشاورزی به ویژه در حوزه تولید انواع بذر و ایجاد کارخانه پرتودهی، سازمان انرژی اتمی و آستان قدس رضوی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.


به گزارش آستان‌نیوز، در قالب این تفاهم‌نامه که با حضور دکتر مالک رحمتی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی به امضا رسید، تحقق هدف تبدیل شدن شمال شرق کشور به قطب پزشکی هسته‌ای دنبال خواهد شد.

تحول بهره‌وری
بر اساس این تفاهم‌نامه، آستان قدس رضوی با همکاری سازمان انرژی اتمی، علاوه ‌بر توسعه حوزه پزشکی هسته‌ای، ارتقای رادیوداروهای تولید شده در کشور را در دستور کار قرار می‌دهد. دکتر مالک رحمتی، قائم مقام آستان قدس رضوی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: از مطالبات جدی تولیت محترم، برنامه‌های تحولی و افزایش بهره‌وری در مجموعه آستان است که این مهم از طریق استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان قابل انجام است و چند سالی است آستان در این زمینه ورود جدی دارد و سازمان انرژی اتمی نیز در عرصه دانشی، پیشرفت‌های خوبی در کشاورزی، اکتشافات معدنی، دارویی و پزشکی هسته‌ای دارد و با آغاز این همکاری از دانش موجود در این سازمان برای افزایش بهره‌وری همه مجموعه‌های مرتبط و رفع مشکلات مردم در حوزه پزشکی استفاده خواهد شد. دکتر  رحمتی افزود: در زمینه پزشکی هسته‌ای و تولید رادیودارو و سایر داروهای خاص سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی انجام شده که با توجه به نیاز کشور و توسعه گستره و عمق دانش فنی، نیازمند به‌روزرسانی آن‌ها هستیم تا علاوه ‌بر ارتقای ظرفیت تولید، داروهای جدیدی نیز به چرخه تولید اضافه شود. وی ادامه داد: همچنین در حوزه پزشکی هسته‌ای شاهد تحولی در سازمان انرژی اتمی هستیم که در این راستا اقدام‌هایی برای خدمت‌رسانی به مردم در نظر گرفته شده است.

کشاورزی دانش‌بنیان
قائم مقام آستان قدس رضوی، پایه‌گذاری کشاورزی دانش‌بنیان را یکی از اقدام‌های ارزشمند این نهاد در سال‌های اخیر دانست و افزود: این مهم یکی از اولویت‌های اساسی آستان قدس رضوی را به خود اختصاص داده است و امروزه در زمینه کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری آن در مزارع، اصلاح الگوی کشت، تولید بذر‌های دانش‌پایه و ایجاد باغ‌های مکانیزه پسته و گردو کارهای خوبی انجام گرفته که این همکاری شروع حرکت بزرگی است و امیدواریم با این تفاهم‌نامه، توسعه‌ها سرعت رشد بیشتری داشته باشند.  وی ادامه داد: معتقدیم دانش و تجربه بسیار خوبی در سازمان انرژی اتمی نهفته است و امروز با امضای این تفاهم‌نامه، مشارکت جدیدی برای بهبود محصولات کشاورزی و مقابله با آفت‌های مشکل‌زا با آخرین دانش و فناوری روز شروع می‌شود. 

توسعه پزشکی هسته‌ای
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز با بیان اینکه آستان قدس رضوی در بخش سلامت و تولید دارو ظرفیت‌های خوبی در اختیار دارد، گفت: این نهاد همچنین فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه‌های صنعتی، تولیدی و فناوری‌های نوین انجام داده است. 
وی با اشاره به سند چشم‌انداز 20ساله جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: با توجه به افق 20ساله کشور که امسال توسط رئیس‌جمهور در ۲۰ فروردین اعلام شد، پزشکی هسته‌ای توسعه داده خواهد شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در این راستا با توجه به تفاهم‌نامه مقدماتی منعقد شده با آستان قدس رضوی، منطقه شمال شرق کشور به یکی از قطب‌های پزشکی هسته‌ای و تولید رادیودارو تبدیل می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه