نسل طلایی فوتبال ایران تاریخ‌سازی می‌کند

اعتراف رسانه آمریکایی ای‌اس‌پی‌ان

نسل طلایی فوتبال ایران تاریخ‌سازی می‌کند

رسانه آمریکایی ESPN با انتشار گزارشی درباره تیم ملی ایران در جام جهانی  با اشاره به «سنت و دستاوردهای گذشته ایران در آسیا» از جمله سه قهرمانی پیاپی در جام ملت‌های قاره کهن، به حضور بازیکنان نسل قبل ایرانی در لیگ‌های اروپایی به‌خصوص بوندسلیگا اشاره کرد.


این رسانه به حضور ایران در پنج دوره از بازی‌های جام جهانی و بازیکنان باکیفیت تیم ملی در گذشته اشاره کرده و نوشته است: با توجه به کیفیتی که آن‌ها در گذشته داشتند، شواهدی وجود دارد که نشان می‌د‌هد تیم کنونی ایران، از همه دوره‌ها بازیکنان با استعدادتری دارد.
گابریل تان، خبرنگار ESPN نوشته است: حالا این سؤال مطرح می‌شود: آیا نسل طلایی فوتبال ایران می‌تواند امسال تاریخ‌سازی کند؟ به‌خصوص اینکه در گروه سختی با آمریکا، انگلیس و ولز قرار گرفته است؟ پاسخ ساده «بله» است.
اگر به عقب برگردیم، تیم ایران در گروه سخت‌تری با اسپانیا و پرتغال قرار داشت و به صورت شگفت‌آوری در نزدیکی صعود تاریخی از گروه خود و راهیابی به مرحله حذفی بود. 
حالا چهار سال بعد، آن‌ها قوی‌تر شده‌اند. ۱۳ بازیکن از ۲۵ مسافر قطر در اروپا بازی می‌کنند. مهدی طارمی که آن فرصت را در مقابل پرتغال از دست داد، در اروپا با پورتو می‌درخشد و در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا پنج گل به نام خود ثبت کرده است. سردار آزمون که از زمان انتقال به بایرلورکوزن با مصدومیت دست به گریبان است، چهار بار پیاپی با تیم زنیت سن‌پترزبورگ قهرمان لیگ روسیه شده و در فصل 2021-2020 هم بهترین بازیکن فصل لیگ روسیه شد.
علیرضا جهانبخش و سامان قدوس حالا تجربه حضور در لیگ برتر انگلیس را در کارنامه دارند، مجید حسینی و علی قلی‌زاده به‌دنبال بسیاری از پیشینیان خود، در خارج از ایران نمره قبولی گرفته‌اند و بازیکنان باتجربه‌ای مانند کریم انصاری‌فرد و سعید عزت‌اللهی هم با اینکه در لیگ‌های سطح بالایی نیستند، اما روند رو به جلویی داشته‌اند.
رسانه آمریکایی سپس به تمجید از سرمربی تیم ملی ایران پرداخت و افزود: شاید موضوع مهم‌تر این است که ایران توسط یکی از زیرک‌ترین و کاربلدترین مربیان تاکتیکی هدایت می‌شود. کی‎روش سال ۲۰۱۹ و پس از جام ملت‌های آسیا از ایران رفت اما در ماه سپتامبر جایگزین دراگان اسکوچیچ شد.برای یک فردی که آشنایی به مسائل فوتبال ندارد، کنار گذاشتن ایران در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد. زمان خواهد گفت اما فرصتی برای ایران وجود دارد که فصل جدیدی در تاریخ حضور خود در جام جهانی را بنویسد. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه