آینده روشن «انرژی هسته‌ای» از اتحادیه اروپا تا خلیج‌فارس

آینده روشن «انرژی هسته‌ای» از اتحادیه اروپا تا خلیج‌فارس


​​​​​​​پس از گذشت تقریباً یک دهه از حادثه فوکوشیما، به دلیل مزیت‌ها و کارکردهای خاص انرژی هسته‌ای در تولید پاک و پایدار انرژی و همچنین قیمت ارزان، ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در جهان روندی صعودی پیدا کرده است. پس از بحران انرژی به‌وجود آمده در پی جنگ اوکراین، بسیاری از کشورهای اروپایی که مخالف سرسخت انرژی هسته‌ای بودند نیز به استفاده دوباره از نیروگاه‌های تعطیل شده روی آورده‌اند و حتی ژاپن نیز ۹ نیروگاه هسته‌ای خود را بازگشایی کرده است. به گزارش مسیر اقتصاد، اقبال به توسعه تولید انرژی هسته‌ای به کشورهای واردکننده سوخت فسیلی محدود نیست و کشوری همچون امارات نیز در این زمینه از کشورهای پیشرو محسوب می‌شود. به گفته مقامات امارات، نخستین کشور هسته‌ای عربی، اصلی‌ترین هدف این کشور از تولید انرژی هسته‌ای همان‌طور که تا امروز اعلام شده، تأمین برق است. براساس برآوردهای وزارت نیروی امارات، میزان برق مصرفی این کشور تا سال‌های آینده به شکل قابل توجهی افزایش یافته و دستیابی به منابع تولید برق در داخل برای این کشور امری ضروری 
به شمار می‌آید.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند تا سال۲۰۵۰ تولید انرژی هسته‌ای جهانی تقریباً دو برابر شود. در این راستا جهان تا سال۲۰۳۰، باید ۱۰۰ نیروگاه هسته‌ای جدید بسازد. یک مطالعه در چین پیش‌بینی می‌کند این کشور برای دستیابی به اهداف کربن‌زدایی، تا سال ۲۰۶۰ به تقریباً پنج برابر تولید انرژی هسته‌ای نیاز دارد.
از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آینده انرژی هسته‌ای به دلیل پیشرفت‌های فناوری که هزینه‌ها و ضایعات را کاهش و بر قوانین ایمنی سختگیرانه‌تر تکیه می‌کند، روشن‌تر خواهد بود. 
همچنین هزینه کم انرژی هسته‌ای در مقایسه با رقبای خود متغیر تأثیرگذار در انتخاب این انرژی است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه