شهید بهترین الگو برای ارزش‌های والای انسانی است

تولیت آستان قدس رضوی در یادواره شهدای شهرستان قوچان:

شهید بهترین الگو برای ارزش‌های والای انسانی است

تولیت آستان قدس رضوی در مراسم یادواره سردار شهید یوسف کلاهدوز و شهدای شهرستان قوچان که با حضور اقشار مختلف مردم در مسجد جامع این شهرستان برگزار شد، با اشاره به صلوات خاصه حضرت رضا(ع) اظهار کرد: در این صلوات از حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) با دو صفت «صدیق» و «شهید» یاد می‌شود.


وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) که می‌فرمایند: «بالاتر از هر خوبی، خوبی هست به جز شهادت» عنوان کرد: شهادت در فرهنگ دینی اسلام یک نشان برای اثبات میزان اهمیت و جایگاه رفیع یک عمل خیر است، به طوری که برای نشان دادن عظمت اعمال خیر اجر آن را با شهادت می‌سنجند.
به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با طرح این پرسش که چرا فرهنگ دینی برای شهید به این میزان اجر قائل شده است؟ توضیح داد: فلسفه همه احکام خیر برای این است که انسان از خود عبور و توجه‌اش منحصر به خداوند باشد زیرا سعادت انسان در گرو عبور از خود و رسیدن به خداست و این امر خلاصه تمام اسلام است. 

بصیرت رمز مصونیت از انحرافات است
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه شهید بهترین مصداق برای ارزش‌های والای انسانی و بشری است، ابراز کرد: بزرگداشت شهدا تنها یک مراسم یادآوری و یادبود نیست، این محافل و مجالس نشان‌دهنده التزام قلبی و عملی ما به ارزش‌ها، شعارها و مسیر نورانی و حیات‌بخش و سعادت‌آفرین شهداست.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به تأکیدات رهبری معظم انقلاب در خصوص بصیرت‌آفرینی، اظهار کرد: دلیل این تأکیدات معظم‌له آن است هنگامی که انسان بصیرت داشته و حق را بشناسد آن گاه گرفتار انحراف‌ها نشده و پای حق می‌ماند؛ یاران اباعبدالله(ع) و شهیدان ما حق را شناختند و برای همین تا پای جان از آن دفاع کردند.
وی با اشاره به هجمه‌های رسانه‌های استکباری و تهاجم فرهنگی دشمن، ابراز کرد: دشمن با هجمه‌های رسانه‌ای تلاش می‌کند فضا را برای تشخیص حق، غبارآلود و دشوار کند، در چنین شرایطی اگر انسان حق را نشناسد ممکن است در دام دشمن و انحراف‌ها گرفتار شود.
تولیت آستان قدس رضوی با برشمردن برخی ظلم‌های استکبار در دوران سیاه رژیم پهلوی، عنوان کرد: در دوران حکومت ذلیل پهلوی که استکبار بر ایران حکومت می‌کرد چه دستاوردی جز وابستگی و خفت برای این کشور داشتند؟ آن‌ها در آن دوران ایران را ذلیل و فضیلت‌های اخلاقی را نابود و ملت ما را از هر جهت وابسته به بیگانگان کردند. در آن دوران آمریکا به حقوق ملت ایران تجاوز و نظامیان آن‌ها از این مردم حق توحش می‌گرفتند.
وی افزود: استکبار که امروز در دنیا حکومت می‌کند چه آورده‌ای جز ظلم، جنایت و غارت داشته؟ ده‌ها سال آمریکا در ایران بود چه خدمتی به این مردم کرد؟ چه عمران و آبادی در این کشور ایجاد کرد جز اینکه در تمام حوزه‌ها ما را وابسته به خود کرد، روحیه اعتماد به نفس ملت ایران را از بین برد و سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را نابود کرد. امام خمینی(ره) به ملت ما عزت و حیات دوباره داد و اسلام را زنده کرد و روحیه خوداتکایی و اعتماد به نفس را در این ملت احیا کرد.
 
مقوله اعتراض با اغتشاش متفاوت است
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به اغتشاش اخیر گفت: اعتراض موضوعی طبیعی است و هر ملت و کشوری ممکن است به برخی امور اعتراض داشته باشد، اعتراض حق طبیعی هر انسانی است، اما آیا آدم‌کشی اعتراض است؟ آیا بریدن رگ گردن نیروی امنیتی با چاقو نامش اعتراض است؟ آیا آتش زدن اموال عمومی و کتک‌زدن مردم اعتراض است یا وحشی‌گری؟ بله از نظر فرهنگ آمریکایی این اقدام‌ها نامش اعتراض است زیرا جنایت و غارتگری فرهنگ آن‌هاست.
وی اضافه کرد: دشمنان متوهم این کشور بدانند ملت ایران به خوبی حق را شناخته‌اند، اگر مردم ما در شناخت حق کمبودی داشتند همان سال‌های ابتدایی انقلاب این نظام شکست می‌خورد. در دهه 60 کشور گرفتار جنگ و توطئه‌های منافقین بود، در عرصه دفاع مقدس با صدامی روبه‌رو بود که جریان استکباری و ارتجاعی را نمایندگی می‌کرد و در داخل در یک عملیات تروریستی نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور کشور به شهادت رسیدند و در عملیات تروریستی دیگر شهید بهشتی و 70 نفر از مسئولان و ارکان انقلاب شهید شدند، هر کدام از این حوادث کفایت می‌کرد تا مردم متزلزل شوند، اما هیچ کدام از این حوادث کوچک‌ترین خللی در اراده مردم ایجاد نکرد زیرا ملت ایران، حق را به خوبی تشخیص داده‌اند.
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: استکبار بداند اگر مردم می‌خواستند با این بازی‌ها عقب‌نشینی کنند همان سال 60 که اوج این فتنه‌های آمریکایی و عوامل داخلی آن‌ها منافقین ذلیل و حقیر بود، عقب می‌نشستند. اگر این نظام می‌خواست بلرزد با آن توفان‌ها می‌لرزید، امروز که این نظام یک درخت تنومند شده با این نسیم‌های پلید کوچک‌ترین تکانی نمی‌خورد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی در دل و ایمان مردم جای دارد و با ایمان مردم نمی‌شود بازی کرد؛ خطاب به مستکبران و دشمنان ملت ایران گفت: با این اقدام‌ها خودتان را خسته می‌کنید و عوامل مزدور و فریب‌خورده خود را به جان مردم می‌اندازید و چند روزی زحمتی درست می‌کنید و باز دوباره ساکت می‌شوید.

دلجویی از خانواده شهید و جانباز اغتشاش‌های قوچان
همچنین تولیت آستان قدس رضوی با حضور در منزل شهید مسلم جاویدمهر و جانباز حسن شکفته ضمن ابراز مراتب تسلیت و دلجویی از خانواده ایشان، بر ضرورت پیگیری و برخورد قاطع با مسببان این جنایت و حادثه تلخ تأکید کرد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی در این دیدارها ضمن ابراز تأسف از وقوع این حوادث تلخ، اظهار کرد: این وقایع نشان از شقاوت دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران دارد که این ‌گونه بی‌رحمانه به نیروهای انتظامی و حافظان امنیت مردم حمله می‌کنند، این حوادث گواهی بر این است که دشمنان انقلاب اگر قدرت پیدا کنند چه جنایت‌هایی را مرتکب خواهند شد.
وی ابراز کرد: نمی‎توان نام معترض را بر کسانی گذاشت که ارتشی و موکب‌دار را به شهادت می‌رسانند و نیروی انتظامی را این‌ گونه مورد حمله قرار می‌دهند، این افراد دشمن امنیت مردم هستند.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی به جایگاه رفیع شهید و اهمیت امنیت جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: در اعتراض‌های اخیر برخی جوانان فریب‌خورده در میان اغتشاشگران حضور داشتند اما صرف نظر از آنان باید با افرادی که در این اغتشاش‌ها مرتکب جنایت شده‌اند سریع و قاطع برخورد کرد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به واقعه تلخ شهادت شهید مسلم جاوید مهر، عنوان کرد: این شهید بزرگوار در حالی‌ که مأموریت نداشته و با لباس شخصی بوده است با مشاهده اغتشاش‌ها، با انگیزه انسانی و دینی، غیرتمندانه در صحنه دفاع از امنیت مردم حضور می‌یابد و جان خود را در راه حفظ امنیت کشور نثار می‎کند که بی‌تردید بهشت از آن اوست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه