«مشهدی» از کی لقب رسمی شد؟

«مشهدی» از کی لقب رسمی شد؟


​​​​​​​«مشهدی» که لقبی برای زائران حرم رضوی است از کجا آمده و از کی میان مردم رواج یافته؟ خیلی‌ها نمی‌دانند که کار، کار شاه‌عباس بود که به این لقب در میان ایرانیان رسمیت بخشید.
لقب «مشهدی» از حدود ۴۰۰ سال پیش و بنا به فرمان شاه‌عباس صفوی رواج یافت. وی اجازه داد زائران حرم رضوی مانند کربلایی‌ها و حاجی‌ها به «مشهدی» ملقب شوند و این پیشوند را در اسمشان به ‌کار ببرند و در مکاتبات و اسناد از این لقب استفاده کنند. البته فقط همین نبود و شاه‌عباس برپایی مراسم آیینی برای بدرقه و استقبال از زائران حرم رضوی را تشویق و ترویج کرد و معلوم است خودش برای بهسازی راه‌ها و ساخت کاروانسراها و همچنین بازسازی و تزئین حرم رضوی اقدام کرد.
باز هم فقط همین نبود و ماجرای شاه‌عباس و حرم رضوی این بود: «اگرچه اغلب شاهان صفوی به زیارت آرامگاه امام رضا(ع) می‌رفتند اما بیشتر سفرهای زیارتی به مشهد در زمان شاه‌عباس اول صورت گرفت و معروف‌ترین سفر او به‌ دنبال نذری که داشت رفتن با پای پیاده به مشهد بود. مسافت بین اصفهان تا مشهد در مدت ۲۸ روز طی شد و شاه‌عباس روز چهاردهم جمادی‌الثانی سال ۱۰۱۰ قمری به مشهد رسید و ماه‌های رجب، شعبان و رمضان را در آنجا عبادت کرد. وی روزها به آستانه رضوی می‌رفت و مانند خادمی به خدمت مشغول می‌شد».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه