شهید یوسف کلاهدوز

شهید یوسف کلاهدوز


ولادت: 1/10/1325 
متولد: قوچان
شهادت: 7/7/1360 
محل شهادت: کهریزک تهران
علت شهادت: سقوط هواپیما
مزار: تهران

سرور یزدی «شهید یوسف کلاهدوز» فرزند حسن اول دی‌ماه 1325 در شهر قوچان در خانواده‌ای متدین و باتقوا دیده به جهان گشود؛ با تربیت علوی رشد یافت و پیرو مولایش علی(ع) و سیدالشهدا(ع) بود. پس از دریافت دیپلم، برخلاف انتظار نزدیکانش، از طریق شرکت در کنکور دانشکده افسری به استخدام ارتش درآمد. پس از پایان دوره دانشکده افسری، برای طی دوره مقدماتی زرهی، به مرکز زرهی شیراز منتقل شد.
شهید کلاهدوز پس از انقلاب اسلامی، از دانشگاه افسری به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مأمور و به عنوان قائم‌مقام سپاه پاسداران مشغول به خدمت شد.
از جمله اقدامات او پس از انقلاب، شرکت در تشکیل کمیته نظامی در مدرسه علوی (اقامتگاه حضرت امام خمینی(ره))، تشکیل سپاه پاسداران به فرمان حضرت امام(ره) و راه‌اندازی واحدهای آموزشی سپاه پاسداران و نیز توسعه آن‌ها را می‌توان نام برد، همچنین در شورای عالی دفاع نیز نقش مؤثری را برعهده داشت.
وی پس از عملیات غرورآفرین ثامن‌الائمه(ع) (که منجر به شکست حصر آبادان شد) هنگام برگشت به تهران، در ساعت 19:15 مورخ 7/7/1360 بر اثر نقص فنی و سقوط هواپیمای سی130 نیروی هوایی در روستای دوتویه کهریزک، با جمعی از فرماندهان به درجه رفیع شهادت نائل آمد. او ششم مهرماه 1360(یک روز پیش از شهادت) به درجه سرهنگ دومی مفتخر شده بود. روحش شاد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه