تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی در مراسم خطبه‌خوانی:

تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی گفت: جریان تشیع به همان میزان که مدیون قیام خونین حسینی است، به همان میزان مدیون قیام علمی رضوی است.


حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی در آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) که با حضور خادمان و زائران رضوی در بارگاه مطهر حضرت ثامن‌الحجج(ع) برگزار شد؛ با اشاره به برخی القاب امام علی بن موسی‌الرضا(ع) ابراز کرد: امام هشتم(ع) القاب مهمی دارند که تأمل در هر کدام از آن‌ها بابی از علم و معرفت را برای انسان می‌گشاید؛ یکی از این القاب «صدیق الشهید» است که در زیارت‌ و صلوات خاصه مورد تأکید قرار گرفته و از شیعیان خواسته شده با این لقب به این امام معصوم سلام دهند.

شرایط پیچیده دوران امام رضا(ع)
وی در ادامه به شرایط پیچیده دوران امامت حضرت رضا(ع) اشاره و تصریح کرد: حضرت ثامن‌الحجج(ع) در یکی از پیچیده‌ترین شرایط تاریخ تشیع به امامت رسیدند؛ در آن دوران کسی که خلافت را در دست داشت به گواه همه مورخان یکی از زیرک‌ترین و سیاستمدارترین خلفای عباسی به نام «مأمون» بود که این امر شرایط را برای تشخیص حق از باطل بسیار دشوار می‌کرد.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: مأمون به دروغ خود را محب اهل‌بیت(ع) معرفی و در محافل علمی خلافت بلافصل حضرت علی بن ابیطالب(ع) را اثبات می‌کرد و به دنبال همین شیطنت، خلافت خود را به حضرت رضا(ع) تقدیم کرد. در پس این پیشنهاد به ‌ظاهر زیبا و فریبنده نقشه‌ای بسیار پیچیده و خطرناک بود و آن اینکه مأمون به دنبال این بود که با این کار، امامت را از چشم مردم بیندازد و موجب سقوط امامت شود تا مردم بگویند فرزندان رسول‌الله(ص) نیز به دنبال مقام و دنیا هستند.
وی افزود: امام وارد یک مبارزه بسیار پیچیده و خستگی‌ناپذیر با این شیطنت مأمون شده بودند که اگر مأمون به نتیجه می‌رسید امامت ساقط شده و قداستش را از دست می‌داد؛ بنابراین امام رضا(ع) باید به مردم آگاهی بدهند و مردم را روشن کنند و با بیان صادقانه حقیقت را برای مردم آشکار نمایند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه امام رضا(ع) «صدیق» است به این معنا که اعتقاد، عمل و گفتارش یکی است، تصریح کرد: آن‌ وقتی که مأمون ریاکارانه و فریبکارانه پیشنهاد خلافت را به امام رضا(ع) عرضه می‌کند امام با منطقی بسیار قوی می‌فرمایند: «مأمون اگر خلافت حق توست نمی‌توانی این حق را به دیگران بدهی و اگر حق تو نیست پس به چه جرئتی ردای خلافت را غاصبانه به تن کردی؟». 

ایستادگی تا شهادت
وی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) با صداقت و برای رضای الهی به تبیین اسلام حقیقی برمی‌خیزند و نقشه‌های پیچیده مأمون را با زیرکی هر چه ‌تمام‌تر پاسخ می‌دهند تا جایی که مأمون می‌بیند در برابر منطق قوی و زیرکی فوق‌العاده علی بن موسی‌الرضا(ع) نمی‌تواند مقاومت کند و امامت را به چالش بکشاند، از این رو تصمیم به شهادت امام معصوم و مظلوم می‌گیرد و امام رضا(ع) این مسیر طولانی دفاع از اسلام و آگاهی‌بخشی به مردم را تا شهادت ادامه می‌دهند و کمترین نرمشی در برابر خلافت غاصب مأمون از خود نشان نمی‌دهند.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه جریان تشیع به همان میزان که مدیون قیام خونین حسینی است، به همان میزان مدیون قیام علمی رضوی است، گفت: امام رضا(ع) از هر فرصتی برای آشکار کردن چهره مأمون و خلافت غاصبانه او استفاده می‌کردند؛ بنابراین بخشی از زندگی مبارک امام رضا(ع) به جهاد تبیین ‌گذشت تا مرز میان اسلام نبوی و علوی از اسلام اموی و عباسی برای مردم آشکار شود.
وی در ادامه به خطبه 172 نهج‌البلاغه اشاره و اظهار کرد: امیرالمؤمنین علی(ع) در این خطبه ویژگی‌های رهبر جامعه اسلامی را معرفی می‌کنند و در فرازی می‌فرمایند: «پرچم هدایت و رهبری جامعه اسلامی در دست کسی باید باشد که اهل بصیرت باشد، مسائل را بداند، دشمنان دین را بشناسد و مکرهای آنان را خوب درک کند و قدرت بیان و تبیین برای مردم داشته و اهل پایداری و مقاومت باشد و در این راه سختی‌های طاقت‌فرسا را تحمل و عالم به دین باشد».

نمادی از اربعین در مشهد
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی اضافه کرد: امروز مسئولیت تمام شیعیان این است که با الگوپذیری از حضرت ثامن‌الحجج(ع) در مسیر شناخت درست حقیقت قدم بردارند، در مسیر جهاد تبیین بکوشند و در این راه استقامت کنند و در این مسیر نورانی از هیچ تهدیدی نهراسند و دچار تردید نشوند.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان از تمام افرادی که در میزبانی از زائران حضرت رضا(ع) در دهه آخر صفر به نحوی نقش داشته‌اند، قدردانی کرد و گفت: از خانواده بزرگ خدام رضوی، هیئت‌های مذهبی و موکب‌های مردمی که نمادی از اربعین حسینی را در اطراف حرم مطهر حضرت رضا(ع) به نمایش گذاشتند و هر کدام به سهم خود پذیرای زائران رضوی بودند، کمال قدردانی و تشکر را دارم.

موکب‌داران باب خدمت به مردم را باز نگه دارند
همچنین تولیت آستان قدس رضوی در دیدار موکب‌داران ایام محرم و صفر که روز گذشته در حرم مطهر رضوی انجام شد، با اشاره به جایگاه مهم خدمت به مردم از منظر اسلام، خطاب به موکب‌داران گفت: اجازه ندهید باب خیرات به مردم پس از محرم و صفر بسته شود و در طول سال به میزان توان و امکانات تلاش کنید به نام حضرت رضا(ع) خدمتگزار مردم باشید.
وی ارزشمندی کار خیر را در اخلاص دانست و عنوان کرد: شرط همنشینی با حضرات معصومین(ع) آن است که در زندگی دنیوی به میزان توان آموزه‌ها و توصیه‌های ایشان را انجام دهیم؛ خداوند متعال به کثرت اعمال خیر نگاه نمی‌کند، آنچه در اعمال خیر اهمیت دارد میزان اخلاص است نه کمیت و کثرت آن‌ها؛ گاهی یک ‌رکعت نماز بااخلاص با یک ‌عمر نماز خواندن برابری می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه افرادی که به نحوی به دستگاه اهل‌بیت(ع) و حضرت رضا(ع) اتصال دارند باید الگوی جامعه باشند، ابراز کرد: خدام امام رضا(ع) باید در تمام شئون زندگی، خود را در محضر امام رضا(ع) بدانند و برای جامعه الگویی از زندگی اسلامی و دینی باشند.
خادمی و موکب‌داری اهل‌بیت(ع) افتخار بزرگی بوده اما حفظ آن نیز بسیار مهم است، خادمان اهل‌بیت(ع) تلاش کنند در طول سال، خادمی آن حضرات را حفظ کنند و حفظ این خادمی در گرو خدمت به مردم و گره‌گشایی از کار نیازمندان است.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه پس از انجام واجبات هیچ عملی به ارزشمندی احسان به بندگان خداوند نیست؛ به موکب‌داران و تشکل‌های مردمی فعال در ایام محرم و صفر توصیه کرد: اجازه ندهید باب خیرات به مردم پس از محرم و صفر بسته شود. یکی از مؤثرترین راه‌های جلب رضا و خشنودی الهی گره‌گشایی از مشکلات بندگان خداست؛ بنابراین سعی کنید احسان‌ها و دست‌گیری‌های ایام محرم و صفر پس ‌از این ماه‌ها به پایان نرسد و به هر مناسبت و بهانه‌ای این صدقات جاریه را در طول سال ادامه دهید.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه