بسیج استانی و ملی برای خدمت‌رسانی به زائران

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران خراسان رضوی خبر داد

بسیج استانی و ملی برای خدمت‌رسانی به زائران

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران و جانشین رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در نشست خبری دهه پایانی صفر گفت: دهه آخر صفر امسال به دلایلی، متفاوت از سال‌های گذشته است که چند علت دارد.


حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد ادامه داد: نخست اینکه بعد از 28 سال، روزهای آخر ماه صفر با پایان سفرهای تابستانی مواجه شده که بسیاری از مردم از این فرصت برای حضور در مشهد و زیارت امام رضا(ع) و شرکت در برنامه‌های مذهبی استفاده می‌کنند. موضوع بعدی اینکه بیش از سه ماه، کشور درگیر بحث اربعین و تدارک برای سفر به کربلا بود و برای هر خانواده‌ای که این فرصت به وجود آمد تا راهی کربلا شوند، جاماندگان سفر اربعین دوست دارند به مشهد سفر کنند. هزینه‌های پایین‌تری که به ویژه سفر کاروانی و هیئتی دارد، شرایط سفر برای پابوسی امام هشتم(ع) را آسان‌تر می‌کند. این‌ها در مجموع سبب خواهد شد تا بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده بین 6تا 8 میلیون زائر در روزهای پایانی ماه صفر به مشهد سفر کنند.

آمارهای متحول شده
وی افزود: در راستای تسهیل سفر مردم به مشهد، سه رویکرد از خرداد ماه گذشته مد نظر قرار گرفت که نخستین آن‌ها بسیج تمامی امکانات موجود در استان و به ویژه شهر مشهد بود. در قیاس با امکاناتی که در نوروز فراهم شده بود، باید گفت در نوروز شهرداری مشهد امکان اسکان 19 هزار و 600 نفر را فراهم کرده بود که این رقم در حال حاضر به 70 هزار نفر رسیده است. همچنین آموزش و پرورش که در نوروز 36 هزار نفر اسکان داده بود، زمینه اسکان 150 هزار نفر را فراهم آورده است که در مجموع با بسیج تمامی امکانات دستگاه‌ها برای بیش از 600 هزار نفر در هر شب امکان اسکان فراهم شده است. موضوع بعدی استفاده از ظرفیت‌های ملی بود که سفر معاون اول ریاست جمهوری و وزیران کشور و بهداشت و درمان در همین راستا انجام شد که با دستور معاون اول ریاست جمهور و وزیر کشور در زمینه کسری‌هایی که وجود دارد از ظرفیت‌های ملی بهره‌برداری شود. بحث بعدی و محور سوم پرداختن و پای کار آوردن اصالت و پیشینه‌ای است که در موضوع پذیرایی مردمی از زائران امام رضا(ع) است که با استفاده از این پتانسیل و پیشینه‌ای که از گذشته وجود دارد، پویش هم محله امام رضا(ع) راه‌اندازی شده است که در این پویش، مردمی که ظرفیت پذیرایی و میزبانی از زائران را دارند اعلام آمادگی کرده و در این امر خداپسندانه شرکت می‌کنند که البته با توجه به حضور اقشار و طیف‌های مختلف در بین میزبانان باید گفت این حرکت، کم نظیر و یا بی‌نظیر بوده است. در همین راستا 3 هزار و 974 نقطه در مشهد وجود دارد که با همکاری مردم در حوزه اسکان و میزبانی به زائران خدمت رسانی خواهند نمود و با تمهیداتی که اندیشیده شده همه این نقاط در اپلیکیشن‌های بلد، نشان و شهر من قابل رؤیت است.
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران و جانشین رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: حدود هزار دستگاه اتوبوس از شهرداری مشهد و تهران برای جابه‌جایی زائرانی که از شهرهای نزدیک به مشهد سفر کرده‌اند در نظر گرفته شده ضمن اینکه دو قطار محلی برای زائران پیاده که در فاصله‌های نزدیک هستند، در راستای انتقال آن‌ها به شهرهایشان وجود دارد. در کنار این موضوع هزار و 500 دستگاه اتوبوس نیز توسط وزارت راه و شهرسازی برای سفر مسافران دهه آخر سفر پیش‌بینی شده است. در کنار این موضوع‌ها تلفن 37045 برای پاسخگویی به نیاز زائران و همچنین شکایت‌های احتمالی آن‌ها راه‌اندازی شده که می‌توانند از این طریق با اپراتورها تماس بگیرند و مسائل خود را در میان بگذارند.

واحدهای اقامتی افزایش نرخ ندارند
معاون گردشگری اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی نیز در این نشست خبری با بیان اینکه ظرفیت رسمی اسکان مراکز اقامتی در مشهد 135 هزار نفر است گفت: این تعداد برای تقاضاهای زیادی که در روزهای پایانی ماه صفر وجود دارد، کفایت نمی‌کند.
یوسف بیدخوری افزود: تمام ظرفیت‌هایی که امکان پذیرایی و اقامت را در مشهد داشتند به آمار اضافه کردیم که به رقمی بالای 600 هزار نفر در حدود 673 هزار نفر رسیدیم.
وی در خصوص برخی نارضایتی‌ها در مورد افزایش نرخ واحدهای اقامتی یا دو نرخی شدن آن‌ها نیز در این ایام اظهار کرد: افزایش یا دو نرخی شدن واحدهای اقامتی به هیچ وجه وجود ندارد و حتی نرخ شناور هم نداریم. همه چیز معلوم و مشخص است فقط آنچه شاید وجود داشته باشد این است که واحدهای اقامتی شاید به دلیل کاهش تقاضا در بعضی از فصل‌های سال به مسافران خدماتی زیر نرخ مصوب بدهند که در روزهای پیک مثل دهه آخر صفر بی‌شک همان نرخ‌نامه کامل را می‌گیرند که این موضوع گاهی افزایش نرخ یا دو نرخی یا نرخ شناور تلقی می‌شود که این گونه نیست.

خدمت‌رسانی 6 هزار و 200 پاکبان در دهه پایانی صفر 
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد گفت: 6 هزار و 200 پاکبان در دهه پایانی ماه صفر برای پاکیزگی شهر در راستای پذیرایی از زائران امام رضا(ع) خدمت می‌کنند.
علی نجفی افزود: افزون بر این، بیش از ۵ هزار باغبان برای کمک در انجام خدمات شهری آماده‌باش هستند تا تیم‌های عملیاتی خدمات شهری را یاری دهند. در بخش جمع‌آوری زباله، تمام امکانات ما در مناطق اطراف حرم مستقر شده و ماشین‌آلات نیز به صورت ۲۴ساعته سرویس خواهند داد تا مشکلی از این بابت نداشته باشیم.
نجفی به موضوع اهمیت سرویس‌های بهداشتی برای رفاه حال زائران پرداخت و اظهار کرد: در کل در مشهد حدود 4 هزار و 135 سرویس بهداشتی به غیر از هزار و 700 چشمه‌ای که توسط آستان قدس رضوی در اطراف حرم جانمایی شده، داریم.
وی ادامه داد: برای سرویس‌دهی کامل به زائران تمام امکانات را آماده کردیم. مسجدها و تمامی اداره‌ها در هسته مرکزی شهر مکلف شده‌اند درهای ورودی را باز بگذارند تا زائران از سرویس‌های بهداشتی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه ۲۶۶ چشمه سرویس بهداشتی در مسجدها برای استفاده زائران آماده است، ابراز کرد: استفاده از امکانات چند کلانشهر مانند شیراز در این خصوص هم برنامه‌ریزی شده تا جایی که تعدادی سرویس بهداشتی نیز از این شهر به مشهد منتقل می‌شود تا کمبودی برای زائران ایجاد نشود.
معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد ادامه داد: برای تهیه آب آشامیدنی سالم نیز ۳۱۹ آبخوری و آبسردکن در اطراف حرم مطهر و هسته مرکزی شهر مستقر کردیم و شیرهای برداشت آب برای گرفتن وضو و نوشیدن آب نیز در نظر گرفته شده است. 

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه