«به نام مادر» رمانی درباره شهیدی که امام خمینی(ره) آزادش کرد

«به نام مادر» رمانی درباره شهیدی که امام خمینی(ره) آزادش کرد

پس از کتاب «بی‌نام پدر»، «به نام مادر» نوشته سید میثم موسویان توسط انتشارات جمکران منتشر شد.


به گزارش خبرگزاری فارس، «به نام مادر» نوشته سید میثم موسویان به همت انتشارات جمکران روانه بازار نشر شد. سیدمیثم موسویان با کتاب «بی‌نام پدر» بیش از پیش شناخته شد. او جوایز متعددی از جمله جایزه جلال و قلم زرین و همچنین نگارش بیش از ۱۸ عنوان کتاب را در پرونده ادبی خود دارد.
موسویان جزو نویسندگان پرکار چند سال اخیر به شمار می‌رود که بیشتر نوشته‌هایش در ژانر انقلاب و دفاع مقدس نوشته شده و البته در ژانرهای دیگر هم دست به قلم شده و آثاری تولید کرده است. او از علم روان‌شناسی و تعلیمات دینی خود در محتوای آثارش استفاده و با هنرمندی تمام در لایه‌های پنهان آثارش یک معرفت دینی را دنبال می‌کند.
موسویان با استفاده از نمودهای معنایی چون پیر، مجنون(روانی)، پرواز، کودتا، جنگ، ضحاک ماردوش، سیاوش، آزمون آتش، عشق، مسیح، شهادت، خلبان، زندان و راننده تریلی داستان کتاب را پیش می‌برد.
برنده جایزه قلم زرین در این کتاب ماجرای تلاش تیمسار بازنشسته ارتش شاهنشاهی برای بدست آوردن دوباره فرزند کشته شده‌اش را دستمایه قرارداده و رمانی را خلق کرده و داستان زندگی پر ماجرای خلبان شهید ابوالفضل مهدیار، از شهدای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی بهانه نگارش این کتاب بوده است.
سرلشکر خلبان ابوالفضل مهدیار ۲ خرداد ۱۳۲۷ در شهر قم متولد شد. پس از آموزش اولیه زبان انگلیسی و خلبانی در ایران به کشور آمریکا اعزام شد و توانست به درجه آموزش پیشرفته هواپیمای جنگنده برسد و در سال ۱۳۵۴ گواهی‌نامه خلبانی شکاری بمب‌افکن جنگنده فانتوم را دریافت کند.
ابوالفضل مهدیار از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ در پایگاه شکاری شیراز خدمت می‌کرد و در سال ۵۶ به پایگاه شهید نوژه منتقل شد.
وی در تابستان ۵۹ به دخالت در کودتای نوژه متهم و پس از جلسات دادگاه، حکم اعدام برای او صادر شد. او پس از اطلاع از حکم خود به قاضی گفت: «اگر می‌خواهید من را اعدام کنید من را به جبهه ببرید و به عنوان سپر انسانی استفاده کنید یا مرا با بمب‌ها بر سر عراقی‌ها بریزید». قاضی پس از شنیدن سخنان او متأثر شد و پرونده را به امام خمینی(ره) واگذار کرد. امام خمینی(ره) با توجه به اینکه اسنادی درمورد مهدیار وجود نداشت، حکم آزادی مشروط او را صادر کردند.
۲ آبان ۱۳۵۹ به عنوان لیدر (فرمانده) دو فروند جنگنده فانتوم برای حمله به بنادر ام‌القصر و فاو از فرودگاه شکاری بوشهر بلند شد و این آخرین پرواز ابوالفضل بود و پیکر او هیچ‌گاه به کشور بازنگشت.
این کتاب هشتمین کتاب از واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران است که با مشارکت ستاد کنگره ملی شهدای استان قم تولید و منتشر شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه