همراهی آستان قدس رضوی با دولت برای رفع مشکلات زائران

حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در دیدار معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد

همراهی آستان قدس رضوی با دولت برای رفع مشکلات زائران

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس آماده کمک به دولت و یاری دستگاه‌های مسئول برای اجرای هر گونه برنامه در راستای رفع مشکلات زائران در مشهد است.


به گزارش آستان‌نیوز؛ دکتر محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور که با دعوت تولیت آستان قدس رضوی به‌ منظور بررسی مسائل زائران و رفع مشکلات پیش‌روی امر زیارت به مشهد مقدس سفر کرده بود، با حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مروی دیدار و گفت‌وگو کرد.

فراهم کردن زیرساخت‌ها
تولیت آستان قدس رضوی در این دیدار که با حضور سیدصولت مرتضوی؛ معاون اجرایی رئیس‌جمهور، نظری؛ استاندار خراسان رضوی و جمعی از معاونان و مدیران ارشد این آستان مقدس در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، اظهار کرد: از دولت محترم برای اهتمام به مقوله زیارت و توجه به مسائل معنوی که سفر شما نمادی از این توجه است، تشکر می‌کنیم.
وی ابراز کرد: امید داریم برکات این سفر در کوتاه‌مدت موجب ارائه خدمات هر چه شایسته‌تر به زائران به‌ ویژه در دهه پایانی ماه صفر و در بلندمدت منجر به فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم برای زیارتی ارزان و توأم با آسایش و آرامش برای زائران در مشهد شود.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی با اشاره به درپیش بودن دهه آخر صفر و شهادت امام علی بن موسی‌الرضا(ع)، اظهار کرد: آستان قدس وظیفه خود می‌داند در حد مقدورات به کمک دستگاه‌های اجرایی که در حوزه زائر مسئولیت مستقیم دارند بیاید و برای کمک به مسئولان اجرایی که بار اصلی خدمت به زائران حضرت رضا(ع) در مشهد مقدس بر دوش آن‌هاست، همه امکانات خود را به میدان آورد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به حضور میلیونی زائران از اقصی نقاط کشور و جهان در حرم مطهر امام رضا(ع)، بر ضرورت ساماندهی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی تأکید و ابراز کرد: سرعت اجرای طرح‌های نوسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) به هیچ عنوان قابل قبول نیست و سرعت‌بخشی به آن‌ها ضروری است.

نیازمند اراده ملی
وی گفت: با توجه به حضور خیل کثیر زائران ایرانی و خارجی که سالانه به این بارگاه قدسی مشرف می‌شوند، شرایط بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر با جایگاه و شأن این بارگاه قدسی و نظام مقدس اسلامی به ‌هیچ‌ عنوان تناسب ندارد.
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: حل مشکل بافت فرسوده اطراف حرم مطهر نیازمند اراده‌ای ملی و همراهی مدیران کشوری است و اگر دولت به‌ طور جدی برای حل این مشکل به میدان نیاید، مسئله حل نخواهد شد.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی با اشاره به اینکه متأسفانه در گذشته نگاهی اقتصادی و سوداگرانه بر طرح‌های نوسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر رضوی حاکم بوده است؛ ابراز کرد: آنچه تاکنون رقم خورده حاکی از آن است که رویکردها در نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر بیش از آنکه فرهنگی، اجتماعی و خدمات‌رسانی باشد؛ اقتصادی، سوداگرانه و کسب درآمد بوده و به عقیده بنده علت عدم پیشرفت مطلوب این طرح تاکنون نیز همین نوع نگاه بوده است.

اسکان ارزان‌قیمت
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دولت باید برای ساخت مراکز اسکان ارزان‌قیمت در اطراف حرم مطهر تدبیری بیندیشد، تصریح کرد: مسئله کمبود زائرسرای ارزان‌قیمت یک مشکل جدی در مشهد است که آثار فرهنگی مخربی به همراه دارد و منجر به کاهش سفرهای زیارتی اقشار کم‌درآمد خواهد شد.
وی موضوع کمبود پارکینگ را یکی از مشکلات جدی زائران در مشهد معرفی و عنوان کرد: بر اساس آمار بیش از ۸۰ درصد زائران با خودرو شخصی به مشهد مشرف می‌شوند، اما پارکینگ کافی برای خودروها در اطراف حرم مطهر وجود ندارد؛ بنابراین از اولویت‌های مسئولان دولتی در حوزه زیارت باید تأمین پارکینگ کافی برای زائرانی باشد که با خودرو شخصی به مشهد می‌آیند.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی همچنین به چشم‌انداز انتقال تأسیسات گرمایشی و سرمایشی حرم مطهر به خارج از اماکن متبرکه رضوی اشاره و تحقق آن را نیازمند همراهی دولت دانست و ابراز کرد: امیدواریم با توجه به انگیزه خوبی که در دولت محترم برای خدمت به مردم از جمله رفع مشکلات حوزه زیارت وجود دارد، مشکلات زائران در مشهد به دست دولت سیزدهم مرتفع شود.

برنامه‌های دهه آخر صفر کاملاً مردمی است
دکتر محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از فرصت حضور در مشهد مقدس، تصریح کرد: از تولیت آستان قدس رضوی که سبب شدند بار دیگر توفیق سفر به مشهد و زیارت حضرت رضا(ع) برایم فراهم شود، سپاسگزاری می‌کنم.
وی در ادامه به برنامه‌ریزی‌های استانداری خراسان رضوی برای میزبانی از زائران دهه پایانی ماه صفر اشاره و ابراز کرد: برنامه‌ریزی‌های خوبی برای میزبانی شایسته از زائران در مشهد توسط استانداری صورت گرفته اما تأکید ما بر حفظ محوریت مردم و مردمی بودن این برنامه‌هاست؛ مراسم و برنامه‎های دهه پایانی صفر باید مردمی بماند و دولت تنها باید تسهیلگر و کمک‌رسان باشد.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه همچون راهپیمایی اربعین باید از زائران دهه پایانی صفر به‌ ویژه زائران غیرایرانی میزبانی شایسته صورت پذیرد، به بازدید خود از پروژه‌های عمرانی حرم مطهر اشاره و تصریح کرد: کار فنی، اساسی و بزرگی در حوزه عمرانی حرم مطهر به ‌ویژه در توسعه رواق‌های زیرسطحی صورت گرفته که از نظر مهندسی قابل ‌تأمل و ارائه است و شاید لازم باشد دوره‌های بازدید برای دانشجویان رشته مهندسی از این پروژه‌ها برگزار شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه