ثبت هنر 200 ساله «قارت‌بافی» در فهرست میراث معنوی

ثبت هنر 200 ساله «قارت‌بافی» در فهرست میراث معنوی

هنر «قارت‌بافی» روستای گِریمُنج شهرستان قاین در فهرست میراث ناملموس (معنوی) ثبت شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مسئول واحد پژوهشی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: قدمت این پارچه در روستای گریمنج و روستا‌های اطراف حداقل به اواخر زندیه و اوایل قاجار یعنی حدود ۲۰۰ سال پیش می‌رسد و در خراسان جنوبی منحصربه‌فرد است.
احمد برآبادی افزود: قارت واژه‌ای ترکی به معنای زمخت و خشن و زبر است و در گریمنج به بافته‌های پشمی که روی دار‌های زمینی با استفاده از پشم نژاد نوعی گوسفند معروف به بوری تهیه شده اطلاق می‌شود که به عنوان پالتو یا بالاپوشی به همین نام کاربرد دارد.
به گفته وی در پارچه‌های قارت، ترکیبی از رنگ‌های کرم روشن تا قهوه‌ای تیره و بور دیده می‌شود و این هنر بیشتر در ماه‌های فروردین تا مهر که هوا مساعدتر است انجام شده و بانوان روستا اجراکنندگان و حاملان این هنر زیبا هستند. تمامی مراحل تولید آن در روستای گریمنج به شیوه کاملاً سنتی انجام می‌شود.
برآبادی افزود: مقاومت بالا در مقابل نفوذ آب و محافظت از بدن در برابر سرما و رطوبت در فصل‌های سرد سال و جلوگیری از گرما به بدن در فصول گرم سبب شده اهالی منطقه به استفاده از این پارچه در تهیه لباس روی آورند و به عنوان تن‌پوش بومی در زندگی روزمره مورد استفاده قرار دهند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه