برخورد با متخلفان بازار شب یلدا

تحرکات سودجویان توسط تعزیرات حکومتی رصد می‌شود

برخورد با متخلفان بازار شب یلدا

عقیل رحمانی

صبح روز گذشته رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی و بازرسان اتاق اصناف مشهد، بازار میوه، آجیل و خشکبار و شیرینی را مورد بررسی میدانی قرار دادند و ضمن برخورد با برخی متخلفان، از تعدادی کسبه که رعایت انصاف را داشتند هم قدردانی شد.

وعده اعلام طرح نظارتی
چند روز پیش مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی از اجرای طرح نظارتی شب یلدا (20 آذر لغایت یکم دی‌ماه) با همکاری اتاق اصناف و سایر دستگاه‌های نظارتی خبر داد. در ادامه سیدمرتضی مدنی بیان کرد: با توجه به در پیش بودن شب یلدا و افزایش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان برای خرید میوه، خشکبار و شیرینی و ضرورت نظارت بر بازار کالاهای مزبور، گشتی مشترک با همراهی دستگاه‌های نظارتی ادامه دارد.
مدنی افزود: در این طرح ضمن بازدید میدانی، برخورد سریع و قانونی با تخلفات احتمالی به‌خصوص گران‌فروشی در دستور کار است.

نظارت بر بازار و متخلفان بی‌انصاف
چند روز پس از این خبر، مقرر شد با تیم‌های نظارتی که به دستور مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی به صورت روزانه بازار را زیر نظر دارند و برای جلوگیری از اجحاف درحق مردم، متخلفان را شناسایی می‌کنند، همراه شویم.
به‌این ترتیب، صبح روز گذشته و در نخستین مرحله قرار می‌شود بازار آجیل‌فروشان در میدان توحید مورد رصد قرار گیرد. ماهم به محل می‌رویم و به تیم گشت سیار تعزیرات حکومتی مشهد می‌پیوندیم.
«اینانلو» رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی مشهد که همراه کارشناسان بازرسی اتاق اصناف مشهد به محل آمده بود در نخستین گام به سراغ برخی آجیل‌فروشی‌های حوالی میدان توحید رفت.

گران‌فروشی با وجود برچسب قیمت!
بررسی قیمت‌ها در نخستین آجیل‌فروشی حاکی از گران‌فروشی علنی حتی با زدن قیمت روی کالا‌ها بود! رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی از بازرسان می‌خواهد فاکتور‌های خرید چند قلم کالا مانند فندق، پسته، شکلات و... را مورد بررسی قرار دهند. 
فروشنده 20دقیقه‌ای فاکتورها را بالا و پایین کرد، مشخص بود به جای افزایش قیمت کالا به صورت قانونی( حدود10 تا 12درصد)، بیش از این‌ها دست در جیب مردم شهرش کرده است.
وقتی از ارائه فاکتور خبری نشد، قیمت‌های روز عمده‌فروشی هر محصول به صورت برخط دریافت و پس از محاسبه قیمت معلوم شد این فروشنده بی‌انصاف در هر کیلوگرم فندق حدود 15 هزارتومان، در هر کیلوگرم مغز فندق حدود20 هزار تومان و هر کیلو شکلات تخم‌مرغی را هم به طور متوسط 30 هزارتومان گران‌تر به مصرف‌کننده می‌فروخت. گزارش تخلف صورت گرفته توسط بازرسان اتاق اصناف تنظیم و به امضای رئیس شعبه تعزیرات حکومتی رسید.
تخلف پشت فروش فله‌ای شکلات
«اینانلو» در حاشیه این بازرسی گفت: فروش شکلات به صورت فله هم دارای ایراد است، دلیل این گفته هم این است که تاریخ تولید و انقضای محصول روی بسته‌بندی‌های اصلی قرار دارد. متأسفانه مواردی داشته‌ایم به محض اینکه شکلات تاریخ مصرفش تمام شده، از بسته‌بندی خارج و به صورت فله به مشتری فروخته شده بود.
فروشگاه دوم هم همان حوالی بود، پشت ویترین از شکلات‌های قاچاق پر شده بود؛ محصولاتی خارجی که به راحتی بازار فروش تولیدات داخلی را به ناحق کساد می‌کند. از همین رو دستور جمع‌آوری شکلات‌های قاچاق صادر می‌شود. فروشنده در اقلامی نظیر پسته، فندق و... رعایت قانون را کرده بود که برای این کار قدردانی و برای فروش شکلات قاچاق اعمال قانون شد.
در ادامه رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی مشهد از ما می‌خواهد به سراغ فروشگاهی برویم که چند روز پیش به او اخطار داده شد تا دیگر شکلات قاچاق نفروشد. او حتی شکلات‌های تاریخ مصرف گذشته خارجی را هم روی ویترین قرار داده بود. وقتی وارد این آجیل‌فروشی می‌شویم، فروشنده رنگ از صورتش می‌پرد چراکه تصور نمی‌کرد دو روز بعد برای پیگیری دستور داده شده، تعزیرات دوباره به محل بیاید.
نماینده تعزیرات حکومتی به او می‌گوید مگر از شما خواسته نشد دیگر شکلات‌های قاچاق و تاریخ مصرف گذشته را نفروشی که سکوت پاسخ او بود!
رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی دستور جمع‌آوری شکلات‌های قاچاق و خارجی تاریخ مصرف گذشته را می‌دهد و از کارشناسان سازمان صمت می‌خواهد در محل حضور پیدا کرده و محموله را با خود ببرند تا در ادامه برخورد قانونی با متخلف صورت گیرد.
اما فروشگاه شناخته شده هم از تیغ بازرسی‌ها دور نماند، آنجا هم بادام‌زمینی در حدود 33 هزارتومان در هر کیلوگرم گران‌تر دست مصرف‌کننده داده می‌شد. فندق هم از این قائده مستثنا نبود و 20 هزار تومان در هرکیلوگرم گران‌فروشی وجود داشت که پرونده تخلف برای موارد مذکور تنظیم شد.

تشکر از میوه‌فروشان با انصاف
پس از بررسی بازار آجیل و خشکبار در این منطقه، میوه‌فروشی‌های محدوده خیابان مطهری شمالی مقصد بعد بود. بازدید میدانی حاکی از آن بود که تعداد زیادی از این افراد رعایت قیمت‌ها را می‌کردند، اما بازهم بودند عده‌ای که نارنگی، سیب، پرتقال، انار و... را پس از اعمال سود قانونی چند هزارتومان گران‌تر به دست مصرف‌کننده می‌دادند. در این میان رئیس شعبه سیار تعزیرات حکومتی مشهد ضمن آنکه از کسبه قانونمدار تشکر کرد، برای متخلفان هم پرونده تخلف تنظیم و آن‌ها را به تعزیرات حکومتی فرا خواند.

بارفروشان متخلف در نوبت پلمب
در ادامه برای پیگیری بیشتر و نحوه اجرای طرح با مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تماس گرفتیم که سیدمرتضی مدنی در این زمینه گفت: براساس وعده داده شده نظارت بر بازار در این ایام تشدید شده و تا‌کنون برای تعدادی از متخلفان پرونده گران‌فروشی تنظیم شده و در دست رسیدگی قرار دارد. اما در حوزه نظارت بر فروش میوه در بازار عمده‌فروشی، تعدادی از متخلفان شناسایی و برای آن‌ها اخطار اعمال ماده 27 نظام صنفی و... تنظیم شده که آن‌ها هم در مسیر پلمب شدن قرار دارند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه