خدمات‌رسانی ۱۰۰ موکب ویژه بانوان

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات خبر داد

خدمات‌رسانی ۱۰۰ موکب ویژه بانوان

مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه حدود 100 موکب ویژه بانوان در اربعین امسال خدمات‌رسانی خواهند کرد، گفت: توصیه اکید ما به بانوان تشرف خانوادگی است.


به گزارش مهر، زهرا سعیدی مبارکه، مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات با اشاره به ۱۰۰ موکب ویژه بانوان گفت: براساس آخرین صحت‌سنجی صورت گرفته تا شنبه ۱۲ شهریور با همت خیران و دوستداران اهل بیت(ع)، حدود 100 موکب ایرانی ویژه بانوان برپا می‌شود که خدمات خاص برای بانوان ارائه می‌دهند.
وی افزود: در کنار این موکب‌ها، برای نخستین بار ستاد توسعه و بازسازی عتبات نیز اقدام به برپایی موکب ویژه بانوان در محل اجرای طرح توسعه حرم سیدالشهدا(ع) مزین به‌نام صحن حضرت زینب(س) کرده که خدمات متنوع و مورد نیاز بانوان را ارائه می‌دهد.
وی درباره دلایل برپایی موکب ویژه بانوان گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد با توجه به تعطیلی مدارس، بسیاری از زائران به شکل خانوادگی و همراه فرزندان خود به زیارت اربعین امسال مشرف شوند از همین رو پیش‌بینی می‌شود براساس آمار ثبت‌نام‌کنندگان در سامانه سماح، نزدیک به ۴۰ درصد زائران اعزامی از کشور ما بانوان باشند.
وی با بیان اینکه ۴۰درصد از جمعیت ۵میلیونی زائران اعزامی از میهن اسلامی ما عدد بسیار بزرگ و قابل تأملی است، اظهار کرد: واحد امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات براساس تجارب اربعین‌های گذشته و نیازسنجی از بانوان، فهرستی از خدمات ضروری و مورد نیاز اربعین خانوادگی امسال را جمع‌آوری و به موکب‌داران اعلام کرد.
سعیدی گفت: کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه اربعین حسینی که مسئولیت آن با ستاد توسعه و بازسازی عتبات است، با همکاری مدیران موکب‌های داوطلب، خدمات مختلفی از اختصاص اتاق «کودک و مادر»، توزیع بسته‌های بهداشتی ویژه خانم‌ها، خدمات درمانی و پزشکی، توزیع بسته‌های فرهنگی، خدمات طب ایرانی-اسلامی و ترجمه و... را به بانوان ارائه خواهند داد.
وی افزود: این موکب‌ها از دهم ماه صفر تا دو روز پس از اربعین و تا تکمیل ظرفیت خود، پذیرای زائران و بانوان محترم خواهند بود.
سعیدی با بیان اینکه هموطنان عزیز به‌ویژه بانوان باید به نکات فرهنگی و حساسیت‌های خاص مردم عراق توجه داشته باشند، گفت: نوع پوشش، رفتارهای اجتماعی، شیوه مکالمه و… زنان در عراق با بانوان ایرانی تفاوت‌هایی دارد، هموطنان باید به این نکات و حساسیت‌های فرهنگی کشور میزبان توجه داشته باشند.
وی با اشاره به آمار سامانه سماح و سهم نزدیک به ۷درصدی بانوانی که انفرادی به اربعین اعزام می‌شوند، گفت: توصیه اکید ما به هموطنان به‌ویژه بانوان اعزامی به زیارت اربعین این است که حتماً به شکل خانوادگی مشرف شوند.
سعیدی افزود: به بانوانی که امکان تشرف خانوادگی را ندارند توصیه می‌کنیم حتماً در گروه‌های دست‌کم پنج نفری و تنها از مسیر اصلی پیاده‌روی و با وسایل نقلیه عمومی طی طریق کرده و تنها در موکب‌های بزرگ اقامت کنند و ترجیحاً از رفتن به منازل شخصی و دور از مسیر اصلی بپرهیزند.
مدیر امور بانوان ستاد توسعه و بازسازی عتبات تصریح کرد: برای توزیع عادلانه خدمات موکب‌های بانوان و امکان ارائه خدمات به بیشترین جمعیت اعزامی، برنامه‌ریزی شده این موکب‌ها حداکثر ۴۸ساعت پذیرای یک زائر باشند بنابراین به همه زائران به‌ویژه بانوان توصیه می‌کنیم زیارت اربعین را به عنوان یک زیارت عبوری ببینند و از اقامت طولانی بپرهیزند.
وی با تأکید بر اینکه میزبان اصلی زیارت اربعین حسینی، دولت، ملت و عشایر عزیز عراق هستند که انصافاً در این سال‌ها کریمانه و با تمام وجود از زائران پذیرایی کرده و می‌کنند، گفت: حضور موکب‌ها و خادمان ایرانی، تنها با هدف مشارکت در فیض و ثواب میزبانی از زائران است.
سعیدی گفت: با توجه به دستورالعمل‌های خاص بهداشتی در عراق و سخت‌گیری‌های خاص در همراه داشتن دارو، بانوانی که مجبورند دارو مصرف کنند، حتماً نسخه پزشک را همراه داشته باشند تا با مشکل روبه‌رو نشوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه