۱۴ نکته برای سفر خانوادگی اربعین

کودکان را به پیاده‌روی اربعین ببریم یا نه؟

۱۴ نکته برای سفر خانوادگی اربعین

سفر اربعین با همه سختی‌هایی که ممکن است داشته باشد به صورت خانوادگی تجربه جالب و متفاوتی است. اما گاهی این تردید وجود دارد که آیا کودکان را هم با خود به زیارت اربعین ببریم یا نه؟


‌‌به گزارش خبرگزاری فارس، سفر اربعین امسال با شرایط متفاوتی از سال‌های گذشته برگزار می‌شود و ستاد مرکزی اربعین حسینی هم از زائران خواسته با توجه به احتمال بروز برخی بیماری‌ها یا حتی گرمای هوا سفر خود را مدیریت و البته کوتاه ‌کنند.
‌در ایام اربعین بسیاری از مشتاقان زیارت امام حسین(ع) به صورت خانوادگی به عراق مشرف می‌شوند و کودکان را نیز‌‌ برای رشد معنوی با خود همراه می‌کنند؛ به‌طوری که در مسیر زیارت اربعین حضور کودکان حال و‌هوای متفاوتی را رقم می‌زند.
البته برای همراه کردن کودکان در سفر اربعین رعایت برخی نکات لازم است تا مشکلی در طول مسیر ایجاد نشود. در بسته خبری «دانستنی‌های زائر» در کنار راهکارهایی برای همراه کردن کودکان در سفر اربعین، به نکاتی درباره اینکه کودکان را به پیاده‌روی اربعین ببریم یا خیر، می‌پردازیم.
۱. سفر اربعین حتی بدون همراه داشتن کودکان شرایط متفاوتی نسبت به سفرهای عادی دارد. بنابراین برای همراهی کودکان باید صبور باشید.
۲.  تصور نکنید سفر خانوادگی در اربعین کار غیرمعقولی است یا حتی اربعین جای زن و بچه نیست، چرا که در طول مسیر حضور زائران عراقی که دسته‌جمعی با نوزاد کیلومترها را پیاده طی می‌کنند، نشان از اهمیت سفر خانوادگی دارد. البته برای سفر اربعین و همراه کردن فرزندان باید همه اعضای خانواده به توافق برسند تا سفر زیارتی بهتری را تجربه کنند.
۳ . در سفر اربعین ظرفیت‌های زیادی برای تربیت کودکان نهفته است که با حضور کودکان در این جمع میلیونی شکوفا می‌شود. این سفر بهترین راه برای کسب تجربه و انتقال ارزش‌هاست که تا مدت‌ها دیدن صحنه‌های زیبای اربعین در ذهن آن‌ها ماندگار می‌شود.
۴. پیش از سفر حتماً در سامانه سماح نام‌نویسی کنید و هزینه بیمه را بپردازید.
۵.  برای اینکه با‌ ازدحام جمعیت مواجه نشوید‌‌، زودتر سفر خود را آغاز کنید و حدود سه روز پیش از اربعین هم‌ به کشور بازگردید، چرا که براساس نظر برخی مراجع، از اول ماه صفر فضیلت زیارت اربعین برای زائران حسینی نوشته می‌شود.
۶ . اگر قرار است زمینی عازم سفر اربعین شوید، طوری برنامه‌ریزی کنید که در شلوغی سوی مرز نروید تا کودکان در گرمای هوا و ازدحام جمعیت کلافه نشوند.
۷.  هرزمان کودکان خسته شدند، استراحت کنید و اصرار به ادامه مسیر نداشته باشید و بر اساس توانمندی خانواده و کودکان مسیر را پیاده‌ بروید.
۸. در روزها که هوا گرم است، پیاده‌روی نکنید و به استراحت پرداخته و شب‌ها حرکت کنید.
۹. سبک‌بار سفر کنید و وسایل مورد نیاز کودکان و حتی تنقلات و خوراکی‌های مورد علاقه آن‌ها را تا حد نیاز همراه داشته باشید.
۱۰.  برای کودکان در پیاده‌روی اربعین از کالسکه استفاده کنید.
۱۱ . اگر کودک زیر ۲ سال دارید، پوشک و‌ شیرخشک در وسایل قرار دهید. مادر هم در این مواقع باید درزمینه تغذیه خود مراعات کرده و از خوردن غذاهای نفاخ، چرب و پرادویه بپرهیزد.
۱۲‌‌.  برای پیش از رسیدن به موکب‌ها، آب و مقداری خوراکی یا غذای سبک همراه داشته باشید. حتی می‌توانید یک ظرف با خود داشته باشید تا اگر کودک غذایی را دوست دارد، مقداری در آن قرار داده و در طول مسیر میل کند.
۱۳ . داروهای لازم از داروی اسهال یا یبوست، قرص و پمادهای لازم کودکان را به همراه داشته باشید.
۱۴‌ .در وسایل و حتی لباس کودکان شماره تماس ایرانی یا عراقی خود یا همراهان را بنویسید تا اگر در ازدحام جمعیت او را پیدا نکردید، سایر زائران اطلاعاتی از شما داشته باشند و‌ با شما ارتباط برقرار کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه