اثر فوق‌العاده گریه کردن بر امام حسین(ع)

نکته ها / آیت‌الله ناصری

اثر فوق‌العاده گریه کردن بر امام حسین(ع)


از ریان بن شبیب روایت شده که گفت: روز اول محرم به خدمت امام رضا(ع) رسیدم. حضرت فرمودند:‌ ای پسر شبیب! اگر بر حسین(ع) گریه کنی و آب دیدگان تو بر رویت جاری شود، حق تعالی جمیع گناهان صغیره و کبیره تو را می‌آمرزد؛ خواه اندک باشد و خواه بسیار.‌ ای پسر شبیب! اگر می‌خواهی خدا را ملاقات کنی در حالی که هیچ گناهی نداشته باشی، حسین(ع) را زیارت کن.‌ ای پسر شبیب! اگر می‌خواهی در غرفه‌ای از بهشت با رسول خدا و ائمه طاهرین محشور شوی، قاتلان حسین(ع) را لعنت کن. ‌ای پسر شبیب! اگر بخواهی مانند شهدای کربلا باشی و ثواب آن‌ها را داشته باشی، هر گاه مصیبت آن حضرت را یاد کردی، بگو: «یا لَیتَنی کُنتُ مَعَهُم فَاَفُوزَ فَوزًا عَظیماً» [ای کاش من با ایشان بودم و رستگاری عظیمی می‌یافتم]. 
ای پسر شبیب! اگر می‌خواهی در درجات عالی بهشت با ما باشی، برای اندوه ما اندوهناک باش و در شادی ما شاد. بر تو باد ولایت و محبت ما که اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد، حق تعالی او را در قیامت با آن محشور می‌کند‌. در روایت دیگری دارد موقعی که کسی بر امام حسین(ع) گریه کند حضرت به او نظر می‌کند و برایش طلب آمرزش کرده و از پدرانشان می‎خواهند برای او استغفار کنند و به او می‌فرمایند:‌ ای گریه کننده بر من! اگر بدانی خدا چه چیزی از ثواب‎ها برای تو مهیا کرده، هر آینه شادی تو زیادتر از اندوه تو خواهد شد. 
آن بزرگوار از حق تعالی درخواست می‎کند هر گناه و خطا که گریه‌کننده بر او کرده است بیامرزد. این، اثر فوق‌العاده گریه کردن بر امام حسین(ع) است. انسان باید خودش را از این مجالس محروم نکند؛ هر چند کارهایش زیاد و گرفتاری‌هایش بسیار است؛ اما برادرها و خواهرها! شبانه‌روزی، 10 دقیقه، ربع ساعت، برای خدا در این جلسات شرکت کنید. برای بزرگداشت عظمت امام حسین(ع) و اهل‌بیتش شرکت کنید. برای اینکه قطره اشکی بر مظلومیتشان بریزید، شرکت کنید. اگر گریه‌ات گرفت که چه بهتر؛ اگر گریه‌ات هم نگرفت، ناراحت نباش؛ خودت را شبیه گریه‌کننده‌ها در بیاور. در روایت معتبر است که حضرت حق می‌فرماید: مَنْ بَکَی عَلَیْهِ أَوْ أَبْکَی أَوْ تَبَاکَی‏ حَرَّمْتُ جَسَدَهُ عَلَی النَّار؛ کسی که بر امام حسین(ع) گریه کند یا کسی را بگریاند یا خودش را شبیه گریه‌کننده درآورد، جسدش را بر آتش جهنم حرام می‌کنم. بنابراین بسیار مناسب است انسان در این جلسات شرکت کند. حیف است چنین فیض‌هایی در دسترسی ما باشد و ما خودمان را محروم کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه