اخلاص و ولایتمداری دو شاخصه ارزیابی عملکرد مسئولان است

آیت‌الله‌علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه:

اخلاص و ولایتمداری دو شاخصه ارزیابی عملکرد مسئولان است

امام جمعه مشهد در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی، ضمن تشریح دو خصوصیت اساسی شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: پس از مبارزات سیاسی مردم و پیروزی انقلاب، یک سلسله بحران‌های امنیتی و چالش‌های اجتماعی در کشور پدید آمد که ناامنی‌ها و آشوب‎های فراوانی را در شهرهای مختلف ایجاد کرد تا اینکه سرانجام، شهیدان رجایی و باهنر در دولت وقت عهده‌دار امور مردم شدند و آغاز تصدی مسئولیت از جانب این دو شهید والامقام، سرآغازی شد تا شخصیت آنان در کانون توجهات و محور تعلق‌خاطر مردم قرار بگیرد.


آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی افزود: شهدای دولت دو خصوصیت اساسی داشتند که باید همه ‌ساله در هفته دولت مورد توجه قرار بگیرد. خصوصیت نخست، اخلاص فوق‌العاده شهیدان رجایی و باهنر بود؛ به‌گونه‌ای که خدمت به خلق خدا را مصداق عبادت و خدمت به خدا می‌دیدند و خصوصیت دوم هم ولایتمداری خالصانه و مطلق آنان بود تا جایی که شهید رجایی در نخستین فراز از سخنرانی تحلیف خود به ‌صراحت می‌گفت که من مقلد امام هستم و این در حالی بود که آن زمان، بنی‌صدر عهده‌دار امور بود که نه‌ تنها هیچ تعلق‌خاطری به امام نداشت بلکه حتی به دنبال آن بود که جایگاه خود را هم‌تراز با جایگاه ولایت قرار دهد.

زاویه با مقام ولایت؛ مبنای انتقاد از عملکرد دولت‌ها
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه اخلاص و ولایتمداری، دو شاخصه ارزیابی عملکرد مسئولان در دولت‌های مختلف است، خاطرنشان کرد: از زمان شهادت این دو شهید تاکنون که چندین دولت آمده، هر وقت خواسته‌ایم ارزیابی دقیقی نسبت به دولت وقت داشته باشیم، بر همین اساس قضاوت کرده‌ایم تا بدانیم دولتمردان اولاً تا چه حد اخلاص دارند و دوم تا چه میزان معتقد به ولایت فقیه هستند. در گذشته هم همین‌طور بود و هر جا ما احساس می‌کردیم عملکرد دولت از فرمان رهبری زاویه گرفته، ما برحسب تکلیف ولایی خود تذکر می‌دادیم و ارزیابی از دولت سیزدهم هم باید بر همین اساس باشد.
وی ادامه داد: دولت تلاش زیادی کرده و در برخی عرصه‌ها توانسته از عهده مطالبات مردم بربیاید و در برخی زمینه‌ها هم دچار مشکل شده؛ اما مسئله پاسخگویی به مطالبات رهبری، اصل اساسی برای سنجش عملکرد دولت است؛ زیرا اساساً مسئله‌ای که مردم را به نظام پایبند و متعهد می‌کند، به خاطر قداستی است که در سایه حاکمیت حجت امام زمان(عج) برای این نظام حاصل شده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در مراسم تنفیذ مرداد سال 1400 و در دیدار با دولتمردان در 6 شهریور ماه سال گذشته، سه مطالبه رسمی را از دولت مطرح کردند که هصم‌اکنون باید آن را با کارنامه 13ماهه دولت سیزدهم مقایسه کرد. توصیه اصلی رهبر معظم انقلاب، تلاش برای تحقق دولت مردمی بود؛ یعنی همان موضوعی که پیش از انتخابات هم وعده آن داده شد و رهبری تأکید داشتند که دولت باید حتماً مردمی باشد؛ زیرا رئیس جمهور زیر کولر در کاخ ریاست جمهوری نمی‌تواند در کشور مدیریت عادلانه داشته باشد.در کارنامه 13 ماهه این دولت، شاهد بوده‌ایم که این دولت، مردمی و در دل واقعیت‌هاست و از روزی که از مجلس اعتبار رسمی‌ گرفت، سفرهای استانی آغاز شد که نخستین مقصد آن هم پر چالش‎ترین استان کشور؛ یعنی استان خوزستان بود و تاکنون 358هزار میلیارد تومان بودجه هم برای پر کردن خلأها و از بین بردن کسورات زندگی مردم مقرر شده و این همان موضوعی است که دولت مردمی در نخستین گام برای تحقق مطالبه رهبری در دستور کار قرار داد.

توفیق دولت در گرو تلاش شبانه‌روزی در برخورد با فساد است
آیت‌الله علم‌الهدی خلوص نیت و تلاش مجاهدانه و خستگی‌ناپذیر را مطالبه دوم رهبر معظم انقلاب از دولت دانست و اظهار کرد: دولت، مردمی است؛ اما عنوان مردمی برای این دولت کفایت نمی‌کند و باید اذعان کرد که این دولت، تلاشگر و خستگی‌ناپذیر هم بوده است. مطالبه سومی هم که به ‌عنوان یک توصیه قطعی بیان شد، تأکید بر مبارزه مستمر دولت با مصادیق فساد و بسترهای فسادزا بود؛ یعنی همان عملی که در طول یک سال گذشته انجام شده و رئیس جمهوری به میدان آمده که برای اجرای فرمان رهبری، با کمال صلابت ایستادگی ‌کند و هزاران میلیارد تومان سرمایه ملی را از جیب 4هزار نفر بیرون کشیده و به حساب 75میلیون نفر ریخته است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه توفیقات اقتصادی دولت در گرو تلاش شبانه‌روزی در برخورد با فساد است، خاطرنشان کرد: در شرایطی که میانگین کاهش تورم کشوری به میزان 2 درصد است؛ اما خوشبختانه در استان ما، بیش از 5 درصد از تورم کاهش پیدا کرده و با ابطال ارز ترجیحی، هم تورم مهار خواهد شد و هم روند کاهش قیمت در برخی اقلام اساسی همچون برنج و روغن که تاکنون حتی به میزان 30 درصد بوده، باز هم نزولی خواهد بود.
وی ادامه داد: در عرصه سیاست خارجی، عملکرد موفق دولت سبب شده تا قطار دیپلماسی ایران اسلامی از ریل سازش در برابر چند کشور مستکبر، وارد مسیر تعامل پویا با همسایگان شود که در اثر آن، توسعه اقتصادی را هم شامل خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه