اسناد 500 ساله خدمات پزشکی در آستان قدس رضوی

مراسم رونمایی از کتاب در بیمارستان رضوی برگزار شد

اسناد 500 ساله خدمات پزشکی در آستان قدس رضوی

کتاب «تاریخ پانصد ساله خدمات پزشکی در آستان قدس رضوی» رونمایی شد.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سیدجلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در همایشی که با مشارکت بیمارستان فوق تخصصی رضوی و با حضور کادر درمان این بیمارستان برگزار شد، با اشاره به ۲هزارو500 سال سابقه پزشکی در تمدن ایران، آن را پشتوانه مهمی برای توسعه تمدن اسلامی عنوان کرد که بخش مهمی از اسناد آن در مرکز اسناد کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی گردآوری شده است.
وی درخصوص توسعه تمدن اسلامی، جهالت عالم و دانشمند را سبب گمراهی یک ملت عنوان کرد و با برشمردن عقلانیت، خردورزی، عدالت، مدارا و کرامت اخلاقی به عنوان مؤلفه‌های تمدن‌ساز،  آن را دستمایه علما و دانشمندان برای حرکت به سمت توسعه تمدن اسلامی دانست. 
​​​​​​​
پیشینه 500 ساله فعالیت‌های درمانی 
دکتر محسن محور، رئیس بیمارستان فوق تخصصی رضوی نیز به عنوان دیگر سخنران این برنامه گفت: این اسناد که بیانگر تاریخ 500 وقف برای امور درمانی در آستان قدس رضوی است و در کتاب ارزشمند تاریخ پانصد ساله پزشکی در آستان قدس رضوی گردآوری شده‌اند، پاسخ به افرادی است که به دنبال ارتباط فعالیت‌های درمانی با آستان قدس رضوی هستند. 
وی در بخش دیگری از سخنانش، یاد و خاطره شهدای جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس و شهدای مدافع سلامت در دوره کرونا را گرامی داشت.  
در این برنامه همچنین، نفیسه حسینی یکتا مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب ایرانی، با اشاره به جایگاه استفاده از طب سنتی در دیگر کشورها، طب رایج و طب ایرانی را مکمل هم در درمان بیماری عنوان کرد.
وی تصریح کرد: مکتب درمانی غنی ما به عنوان گنجینه منحصر به فردی در کشور محسوب می‌شود که باید براساس اسناد داخلی به احیای آن اقدام کنیم و چگونگی استفاده از آن روشی است که باید در سیاست‌گذاری‌ها در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. 
یکتا با اشاره به افزایش تعداد کشورهایی که طب سنتی و مکمل خود را مورد توجه قرار می دهند، گفت: ما نیز گنجینه غنی‌ای داریم که بسیاری از کشورها از آن بی‌بهره هستند و بسیاری از کشورها سعی در بهره وری از آن را دارند. 
وی اظهار کرد: ما نیز در ایران چه براساس رویکرد جهانی و چه اسناد بالادستی موظف به استفاده از خدمات طب ایرانی هستیم. 

3800 نشریه پزشکی از قاجار تاکنون 
ابوالفضل حسن‌آبادی، مدیر مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، وجود مقدس امام رضا(ع) و ارادت به ساحت مقدس ایشان را عاملی در توسعه سنت حسنه وقف دانست و تصریح کرد: حضور پر برکت این امام همام سبب شده کارهای صورت گرفته در این نهاد به بهترین شکل ممکن انجام پذیرفته باشد. 
وی، خدمات درمانی را یکی از این امور برشمرد که در حوزه اداری و درمانی دارای منابع از نوع نسخ خطی و نشریات است. 
حسن‌آبادی، در حوزه منابع پزشکی به مجموعه‌ای از بهترین این منابع در قالب نسخ خطی اشاره کرد و 3هزار 800 عنوان نشریه پزشکی از دوره قاجار تا زمان حاضر را بخش دیگری از این منابع برشمرد که قدیم‌ترین آن با عنوان حفظ الصحه از نشریات دوران قاجار به شمار می‌رود. 
وی، کتاب تاریخ پانصد ساله خدمات پزشکی را مجموعه‌ای بی‌نظیر در جهان عنوان کرد که در آن از پرداخت حقوق کادر درمانی، ساخت داروها تا تحولات پزشکی و توسعه مراکز در دوران معاصر و شکل‌گیری پزشکی مدرن در آن جمع‌آوری شده است. 
پایان این مراسم با رونمایی از دو اثر «کتاب طب سنتی و داروهای گیاهی در اسناد آستان قدس رضوی از صفویه تا پایان قاجار» اثر آمنه موسوی و «تاریخ پانصد ساله خدمات پزشکی در آستان قدس رضوی از دارالشفا تا بیمارستان رضوی» اثر سالم حسین‌زاده سورشجانی همراه بود که از گردآورندگان این اثر با اهدای لوحی قدردانی به عمل آمد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه