مسکن ملی در سمنان مشتری ندارد

به دلیل حجم آورده مورد نیاز

مسکن ملی در سمنان مشتری ندارد

سمنان

  ۵۴ هزار متقاضی مسکن ملی در استان سمنان هستند؛ اما بیش از 5 هزار و ۵۰۰ نفر هم وجه مورد نیاز دریافت زمین را واریز نکردند و این نگرانی بزرگ مسئولان استان محسوب می‌شود.


مسکن ملی یکی از طرح‌های دولت سیزدهم برای خانه‌دار کردن مردم است. طرحی که برعکس مسکن مهر، مردم محور آن بودند یعنی زمین توسط دولتی‌ها تهیه، به مردم واگذار می‌شد و افراد هرطور که می‌خواستند آن را با تسهیلاتی که دریافت می‌کنند، می‌سازند.
دولت امیدوار بود که در این طرح بتواند رغبت مردم را کسب کند؛ اما آمارها نشان می‌دهد ۵۴هزار نفر ابتدای طرح در آن ثبت‌نام کردند؛ اما حالا که نوبت واریز وجه ۴۵ میلیون تومانی رسیده، فقط 10 درصد مردم پا پیش گذاشته‌اند.

فاصله وام تا هزینه واقعی ساخت خانه 
یکی از کسانی که مسکن ملی را ثبت نام کرده است، به بازار می‌گوید: ما از ابتدا شرایط را نمی‌دانستیم وگرنه ثبت‌نام نمی‌کردیم. در واقع باید برای یک زمین در بیابان پول بپردازیم. ودیعه ۷۰میلیون تومانی در مرکز استان و ۵۰میلیون تومانی در دیگر شهرستان‌ها را به جان بخریم که بتوانیم ۳۵۰ میلیون تومان وام بگیریم در صورتی که با ۳۵۰ میلیون تومان می‌توانیم ۴۰ متر خانه بسازیم. مابقی آن را چطور باید تأمین کنیم؟

بی‌اطلاعی از شرایط 
محمدرضا با بیان اینکه اگر امروز ساخت خانه ۱۰۰ متری در کمترین حالت ۶۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود و وام بانکی، نصف آن مبلغ است. از طرف دیگر اگر ما ۳۵۰ میلیون تومان پول نقد داشتیم که برای مسکن ملی ثبت نام نمی‌کردیم. در نتیجه عطایش را به لقایش بخشیدم.
وی با بیان اینکه ابتدا باید ۴۵ میلیون تومان می‌دادیم و سال قبل که با ۴۵۰ میلیون تومان می‌شد خانه ساخت، تسهیلات هم می‌توانست به ما کمک کند، اما امروز با ۶۵۰ میلیون تومان نمی‌توان اسکلت و سفت کاری یک خانه را تمام کرد چه برسد به ساخت و تجهیز کامل یک واحد ساختمانی!

پول ساخت نداریم 
یکی دیگر از متقاضیان مسکن ملی با بیان اینکه پول ساخت هر مترمربع خانه در سمنان، شاهرود یا روستاهای دامغان برابر است؛ چرا که مصالح ساختمانی همه جا یک قیمت را دارد در نتیجه با گران شدن قیمت‌ها، در واقع زور مردم به ساخت مسکن نمی‌رسد حتی اگر این مسکن با کمک وام، تسهیلات بانکی، مشوق‌ها و... همراه باشد.
بابایی با اشاره به اینکه مردم برای ساخت خانه پول ندارند وگرنه در طرح مسکن ملی ثبت‌نام نمی‌کردند، ابراز کرد: هر مترمربع خانه در کمترین حالت بدون هزینه زمین متری ۷۰۰هزار تا یک‌میلیون تومان بدون کابینت، پکیج و... درمی‌آید که آن‌ها نیز برای خانه هزینه ۱۰۰میلیون تومانی را در مجموع دارند. در کنار این موضوع باید هزینه آسانسور را هم در نظر گرفت که برای یک خانه ۱۰۰ متری بیش از ۸۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد. بنابراین با وام ۳۵۰ میلیونی حتی سال قبل هم نمی‌شد خانه ساخت چه برسد به سال جاری که همه چیز گران‌تر شده است.
بانک‌ها اگر میزان وام را افزایش دهند در واقع میزان بدهی مردم را افزایش داده و در نتیجه این راهکار ماجرا نیست. بنابراین باید فکر دیگری اندیشید وگرنه طرح شروع نشده زمین می‌خورد. مشکل دیگر این وام‌ها این است که بعد از دو تا سه سال، چه کسی توان پرداخت ماهانه 
5 و 6 میلیون تومان قسط را دارد؛ چون در مراجعه به بانک‌ها اعلام می‌شود که سود این وام‌ها مرکب هستند و متغیر. این‌ عوامل سبب می‌شوند مردم بترسند و به این عرصه ورود نکنند. از سوی دیگر البته این هم گزاره درستی است که اگر کسی هزینه ۴۵ میلیون تومان واریز اولیه را ندارد و یا نمی‌تواند قسط بدهد از ابتدا نباید ثبت‌نام کند که در پاسخ باید گفت مردم با هزار امید هر طرحی را که به خانه‌دار شدنشان کمک کند ابتدا مشارکت و سپس تحقیق می‌کنند که چه چیزی است و چه شرایطی دارد.  از این رو باید به مردم هم حق داد.

آغاز ساخت مسکن 
استاندار سمنان نیز با بیان اینکه ۴۷۶ هکتار زمین در ۱۹ شهر حوزه استان سمنان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تأمین شده است، تأکید کرد: از ۵۴ هزار نفری که ثبت‌نام کردند ۲۲هزار نفر واجد شرایط بودند؛ یعنی مسکن اولی بودند و دیگر شرایط لازم را داشتند و از سوی دیگر باید گفت عملیات اجرایی ساخت 2هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در استان نیز آغاز شده است.
سید محمد رضا هاشمی با بیان اینکه در بحث مسکن روستایی نیز یک هزار و ۳۰۰ واحد در حال ساخت بوده که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ابراز کرد: سمنان در حوزه نهضت ملی مسکن تا کنون رتبه دوم کشور را کسب کرده است.

تأمین زمین متقاضیان 
محمد حمیدی؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان گفت: زمین برای بیش از ۱۰هزار نفر متقاضی مسکن ملی در استان سمنان تأمین شده است. همچنین درخواست ۳۵ هزار نفر یا توسط خودشان و یا ادارات کل راه و شهرسازی و شرق استان سمنان رد شده است؛ چرا که دارای ویژگی‌های کافی نبودند.
وی با بیان اینکه طبق اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان سمنان در سمنان بانک‌ها ۳۵۰میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان مسکن پرداخت خواهند کرد، ابراز کرد: امکان واگذاری زمین گروهی به افراد، مجتمع‌های صنعتی، خدماتی، کارخانه‌ها و… برای ساخت مسکن سازمانی نیز وجود دارد تا بتوانیم مشوق‌های بهتری را برای حضور مردم در نظر بگیریم؛ اما تاکنون عده کمی حساب باز کرده و توانسته‌اند وجه زمین را واریز کنند.

تهیه زمین
در مجموع باید گفت مردم از یک سو حق دارند که در استقبال از طرح مسکن ملی مردد باشند؛ چون برای ساخت مسکن باید دست کم ۳۰۰میلیون تومان اندوخته داشته باشند و یا اگر خودرو دارند، بفروشند. با هزینه ۳۵۰ میلیون تومانی وام و ۴۵میلیون تومان واریز اولیه نمی‌توان خانه را از صفر ساخت. بنابراین باید دولت فکری به حال این وضعیت کند. با شرایط کنونی، مردم روزبه‌روز ساخت مسکن را دشوارتر می‌بینند و همه چیز گران‌تر می‌شود. از سوی دیگر دولت برای متقاضیان زمین تدارک دیده و می‌خواهد به مردم کمک کند که خانه‌دار شوند. در نتیجه شرایط قدری پیچیده به نظر می‌رسد. باید دید دولت چه راهکاری را در این زمینه پیدا خواهد کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه