در تئاتر «بچه‌های مسجد» نگاه ما بومی‌سازی است

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری:

در تئاتر «بچه‌های مسجد» نگاه ما بومی‌سازی است

مسجد نماد اقشار مختلف جامعه است و اجرای تئاتر در مساجد می‌تواند در تربیت مخاطب و همراهی آن‌ها با تئاتر، بسیار تأثیرگذار باشد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در حاشیه افتتاحیه سلسله رویداد آموزشی تئاتر مردمی بچه‌های مسجد، با اشاره به اینکه تئاتر مردمی بچه‌های مسجد جریانی است که تجربه دو دهه را در پشتوانه خود دارد، گفت: در دوره جدید تحولی، در ساختار تئاتر بچه‌های مسجد تغییراتی ایجاد شده است و ما شکلی برای هنرمند مسجدی طراحی و در یک سند ۹ ساله تثبیت کرده‌ایم.
زارعی ادامه داد: بناست این سند ۹ساله را به استان‌های کشور ارسال کنیم و حوزه هنری سراسر کشور و دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد برای اینکه به این جریان بهای بیشتری داده شود و اتفاقات خوب و موفقی رخ دهد با جامه عمل پوشاندن به این سند، ما را در رساندن به اهداف این سند ۹ساله که در سه فرایند زمانی سه ساله قابل اجراست، یاری کنند.
این مسئول خاطرنشان کرد: بی‌شک نگاه ما در تئاتر بچه‌های مسجد این است که بومی‌سازی رخ دهد چرا که اگر تئاتری عنوان مردمی بودن را یدک می‌کشد در واقع باید برای مردم آن منطقه و آن استان و شهر باشد و بتواند آحاد مردم را درگیر خود کند.
وی افزود: در این خصوص علاوه بر تربیت هنرمند، تربیت مخاطب هم مدنظرمان است و دلیل اینکه نمایش در مسجد تولید و اجرا می‌شود این است که به هر حال مسجد نماد اقشار مختلف جامعه است و اجرای این کارها می‌تواند در تربیت مخاطب و اینکه مخاطب را با تئاتر همراه کند بسیار تأثیرگذار باشد.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خاطرنشان کرد: در حوزه متن و محتوا و موضوع که یک معضل اصلی در کشور است، در تلاش هستیم و هر سال یک مسابقه نمایش‌نامه‌نویسی با عنوان گلدسته‌ها را اجرا می‌کنیم که هنرمندان ملی ما در سراسر کشور در آن حضور می‌یابند و حتی به نویسندگان حرفه‌ای تئاتر سفارش نگارش متن می‌دهیم که نمایش‌نامه بنویسند تا مشکل متن و نمایش‌نامه را برای تئاتر مساجد حل کنیم.
این مسئول با بیان اینکه به دنبال این هستیم که جریان آموزش را جدی بگیریم تا بچه‌ها به علم و دانش مسلح شوند، اظهار کرد: ما در سه سال اول برنامه‌مان این است که بچه‌ها را به لحاظ آموزشی ارتقا دهیم و در کنار این آموزش خطاهای تولیدی هم داشته باشند و کار تولید کنند و رویدادهای اجرایی هم در کنار آموزش داشته باشیم.
وی با اشاره به روند خوب و رو به رشد این جریان در کشور، اظهار می‌کند: در همین سه چهار سال اخیر گروه‌هایی را تربیت کرده‌ایم که‌ توانسته‌اند در جشنواره‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند به طوری که در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که در حال برگزاری است گروه تئاتر بچه‌های مسجد ما یکی از منتخبان این جشنواره است و نمایشی به نام تقلب که کار بچه‌های مسجد استان قم است برگزیده این موضوع است.  این مسئول با بیان اینکه در این سلسله رویدادهای آموزشی، برخی از استعدادهای استان‌ها آموزش مربی‌گری می‌بینند تا در شهرها و روستاهای خود آموزش دهند، افزود: به این طریق زنجیره گستره آموزشی ما شکل می‌گیرد و در تئاتر بچه‌های مسجد استعدادها تربیت می‌یابند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه