تعارفات دیپلماتیک شرق و غرب!

در دیدار مجازی پوتین و بایدن هر دو خواسته‌های خود را تکرار کردند

تعارفات دیپلماتیک شرق و غرب!

سرانجام پس از مدت‌ها کش‌وقوس و در زمانی که سطح تنش‌ها میان ایالات متحده و روسیه هر روز افزایش می‌یابد، رؤسای جمهور دو کشور با یکدیگر به صورت مجازی دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش فارس، کاخ کرملین روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس جمهور این کشور در گفت‌وگوی روز سه‌شنبه خواستار تضمین عدم توسعه ناتو به سوی مرزهای روسیه شد. در این بیانیه آمده: پوتین به بایدن اعلام کرد واشنگتن با متوجه کردن تمام تقصیرها به سوی طرف روسی در بحران کنونی با اوکراین، مرتکب اشتباه شده است. بر اساس بیانیه کاخ کرملین، پوتین و بایدن بر ادامه ارتباط میان دوطرف توافق کردند. در این گفت‌وگوی مجازی، پوتین از بایدن خواست ضمانت‌هایی درباره عدم توسعه ناتو به سوی مرزهای روسیه داده شود. پوتین همچنین به بایدن پیشنهاد داد تمامی اقدامات دوجانبه در خصوص کاهش فعالیت هیئت‌های دیپلماتیک در دو کشور متوقف شود. کاخ سفید هم در بیانیه خود اعلام کرد در جریان گفت‌وگوی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه، اقدام مشترک درباره موضوعات منطقه‌ای نظیر ایران نیز مورد بحث قرار گرفت. نهاد ریاست جمهوری ایالات متحده افزود: سه‌شنبه تماس ویدئویی امنی میان ولادیمیر پوتین و جو بایدن برگزار شد و در آن درباره طیفی از موضوعات که در دستور کار آمریکا و روسیه قرار دارد، گفت‌وگو شد.
 در این بیانیه آمده است: رئیس جمهور بایدن نگرانی عمیق آمریکا و متحدان اروپایی‌مان درباره تراکم نظامی روسیه در اطراف اوکراین را ابراز داشته و این موضوع را شفاف ساخت که آمریکا و متحدان اروپایی در صورت بروز حوادث نظامی، با اقدامات اقتصادی قدرتمند و دیگر اقدامات به آن پاسخ خواهند داد. کاخ سفید در ادامه بیانیه خود اعلام کرد: 
«بایدن بر حمایت خود از حق حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی این کشور تأکید داشته و خواستار کاهش تنش و بازگشت به دیپلماسی شد». در این بیانیه آمده است: «دو رئیس جمهور، تیم‌های خود را موظف کردند موضوعات را پیگیری کرده و آمریکا با هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای خود اقدام خواهد کرد». بر اساس گزارش رسانه‌ها، تماس ویدئویی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا دو ساعت و یک دقیقه به طول انجامیده است. با این حساب، به نظر می‌رسد ناامیدی به بهبود روابط دو کشور بر اثر این گفت‌وگوی مجازی چندان بیراه هم نبوده است چرا که دو طرف تنها با تعارفاتی دیپلماتیک، سعی در نشان دادن وجهه‌ای صلح‌طلبانه از خود کردند. پس از این گفت‌وگو، سخت می‌توان امید داشت بحران در شرق اروپا فروکش کند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه