سهمیه 1+3 ایران در لیگ قهرمانان آسیا

جدول رده‌بندی باشگاهی AFC

سهمیه 1+3 ایران در لیگ قهرمانان آسیا

از چند روز پیش بحث و گمانه زنی درباره سهمیه کشورها در لیگ قهرمانان آسیا 2023 به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده بود و اکنون به صورت رسمی اعلام شد کشورهای مختلف برای دو فصل بعد رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا (2023) چه سهمیه هایی در این رقابت‌ها دارند که براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، کشور ایران از سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم برخوردار خواهد بود.
امتیازات هر کشور بر اساس نتایج باشگاه‌های آن در چهار سال گذشته بر اساس معادلات مشخص محاسبه می‌شود. مکانیسم طبقه‌بندی بدین صورت است که در لیگ قهرمانان آسیا به هر باشگاهی 3 امتیاز برای برد و یک امتیاز برای تساوی تعلق می‌گیرد و در صورت صعود به مراحل بالاتر، 3 امتیاز اضافی تعلق می‌گیرد. در پلی آف نیز 0.3 امتیاز برای پیروزی و 0.15 امتیاز برای تساوی و 0.3 امتیاز صرفاً برای شرکت در این پیکارها تعلق می‌گیرد.
پس از آن، امتیاز تمام باشگاه‌های هر کشور جمع‌آوری شده و بر تعداد باشگاه‌های شرکت کننده آن کشور مذکور تقسیم می‌شود. در این معادله، امتیاز آن کشور را در یک نسخه از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا مشخص می‌کند و سپس این کار برای تمامی چهار دوره گذشته لیگ قهرمانان صورت می‌گیرد و پس از بدست آمدن امتیاز نهایی و تقسیم آن بر عدد 4، میانگین امتیاز آن کشور در چهار دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا محاسبه می‌شود.بدین ترتیب و با اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران توانست با کسب میانگین 77.79 امتیاز در چهار دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا با پیشی گرفتن از قطر که 75.13 امتیاز کسب کرد، نمایندگان این کشور را جاگذاشته و در رتبه چهارم آسیا قرار بگیرد. 
این سه سهمیه مستقیم به قهرمانان لیگ برتر و جام حذفی و همچنین تیم دوم جدول رده بندی لیگ بیست و یکم خواهد رسید و تیم سوم لیگ نیز راهی مرحله پلی آف می‌شود. البته چنانچه قهرمان لیگ و جام حذفی یک تیم باشد، تیم‌های اول تا سوم لیگ راهی مرحله گروهی می‌شوند و تیم چهارم به دیدار پلی آف خواهد رسید.
نکته قابل ذکر این است که این سهمیه بندی، برای دو فصل دیگر لیگ قهرمانان آسیا یعنی نسخه سال 2023 است و در رقابت‌های پیش رو که در سال 2022 آغاز می‌شود، سهمیه ایران همان 2+2 است که پرسپولیس و فولاد راهی مرحله گروهی شده اند و استقلال به همراه سپاهان در مرحله پلی‌آف به ترتیب باید با بنی یاس و الشارجه از کشور امارات دیدار کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه