امضای ۱۰ توافق‌نامه میان هند و روسیه

امضای ۱۰ توافق‌نامه میان هند و روسیه

روسیه و هند به دنبال گسترش همکاری‌های دوجانبه خود هستند. در همین راستا، دستیار رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد پس از گفت‌وگوهای ولادیمیر پوتین و نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، ۱۰ موافقت‌نامه در زمینه‌های مختلف امضا خواهد شد که شامل توافقات نیمه‌محرمانه است و کار روی آن‌ها همچنان ادامه دارد. به گزارش تسنیم، یوری اوشاکوف با اشاره به سفر پوتین به دهلی‌نو افزود: هیئت‌ها به دلیل محدودیت‌های کرونایی کوچک خواهند بود و از طرف روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه، سرگئی شویگو وزیر دفاع، ایگور سچین مدیرعامل روس‌نفت و اوشاکوف شرکت می‌کنند. از سوی دیگر «سوبرامانیام جایشانکار» وزیرخارجه هند و «سرگئی لاوروف» همتای روس او که در دهلی‌نو به سر می‌برد، با یکدیگر دیدار و بر روابط محکم بین رهبران دو کشور تأکید کردند و همچنین تعدادی قرارداد نظامی در دیدار وزیران دفاع دو کشور به امضای طرفین رسید. وزیرخارجه هند در این باره گفت: برای ما، نشست سالانه سران هند و روسیه یک رویداد منحصربه‌فرد است. نخست‌وزیر مودی و رئیس‌جمهور پوتین رابطه‌ای سرشار از اعتماد و اطمینان دارند. نشست سالانه سران هند و روسیه پس از دو سال وقفه به دلیل کرونا، برگزار می‌شود. ما مشتاقانه منتظر نتایج بسیار مهمی از این اجلاس هستیم. وی همچنین ادامه داد: دهلی‌نو عمیقاً از حمایت قوی روسیه از هند قدردانی می‌کند. ما امیدواریم همکاری ما صلح، رفاه و ثبات را برای کل منطقه به ارمغان بیاورد. وزیر خارجه روسیه نیز گفت: یک بسته کامل از اسناد مهم برای امضا شدن در این اجلاس تهیه شده است.
فروش سامانه دفاع هوایی «اس۴۰۰» روسیه به هند به ارزش 5 میلیارد دلار مهم‌ترین موضوع در روابط میان دهلی‌نو و مسکو در ماه‌های اخیر بوده است. روسیه هم‌اکنون حدود ۶۰ درصد از نیازهای صنایع دفاعی هند را تأمین می‌کند و نخستین محموله از سامانه اس۴۰۰ در ماه‌های آینده تحویل هند خواهد شد.
رسانه‌های هند پیشتر پیش‌بینی کرده بودند همکاری‌‌های نظامی، صنایع دفاعی، تجارت و اقتصاد در صدر موضوعات مورد مذاکره میان رئیس‌جمهور روسیه و مقامات هندی در سفر روز دوشنبه «ولادیمیر پوتین» به دهلی‌نو قرار گیرد. رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر هند از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۱۹ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. گفتنی است، هند از جمله متحدان آسیایی ایالات متحده به شمار می‌رود و داشتن دشمن مشترکی به نام چین این کشور را به آمریکا نزدیک کرده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه