ترافیک سنگین دیپلماتیک در چهارراه انرژی جهان

سفراردوغان و بن سلمان به حاشیه خلیج‌فارس

ترافیک سنگین دیپلماتیک در چهارراه انرژی جهان

علوی

تکاپوی محورهای سلفی و عثمانی برای رقابت بر سر فرصت‌های منطقه شدت گرفته است. در همین راستا، منابع آگاه در ریاض از آغاز سفر دوره‌ای ولیعهد سعودی به برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از روز گذشته با محوریت ایران خبر دادند.

به گزارش فارس، محمد بن سلمان به کشورهای عمان، بحرین، قطر، امارات و کویت سفر خواهد کرد. این سفرها بر تقویت همکاری و هماهنگی بین کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس در همه زمینه‌ها و موضوعات مهم منطقه تمرکز دارد و از مهم‌ترین موضوعات در دستور کار آن، مناقشه پرونده هسته‌ای و موشکی ایران با همه اجزای آن بنا بر این گزارش، در این سفر امکان ایجاد راه‌حلی جامع برای بحران یمن بر اساس طرح ابتکار خلیج‌فارس و سازوکار اجرایی آن، نتایج کنفرانس جامع گفت‌وگوی ملی یمن، قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل و طرح ابتکاری عربستان سعودی برای پایان دادن به بحران یمن و رنج انسانی مردم این کشور بررسی خواهد شد.
به گفته این منابع، در جریان این سفر، تحولات در عرصه عراق در سایه اعلام نتایج انتخابات اخیر پارلمانی، وضعیت سوریه و تحولات فلسطین مورد رایزنی قرار خواهد گرفت. در همین راستا، یک منبع آگاه به خبرگزاری آلمان گفت: مذاکرات بن‌سلمان در کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس همچنین به اهمیت وحدت مواضع در قبال مسائل سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی، سیاست خوداتکایی خلیج‌فارس در مواجهه با هرگونه نوسان در مواضع بین‌المللی در راستای آن و نیز اتخاذ مواضعی همسو و منسجم با منافع کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و مشارکت در حرکت به سوی افق‌های گسترده‌تر مطابق با چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی سعودی خواهد پرداخت.

سودای اقتصادی ترکیه
سوی دیگر این ماجرا، رئیس جمهور ترکیه است که روز گذشته در چارچوب سفری رسمی و دو روزه با سودای اقتصادی به قطر سفر کرد. رجب طیب اردوغان پیش از عزیمت به دوحه، در فرودگاه آتاتورک استانبول گفت: درنظر داریم علاوه بر قطر روابط خود را با دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز گسترش دهیم. 
وی درباره روابط دوجانبه نیز تصریح کرد: روابط ترکیه و قطر مانند سال‌های اخیر توسعه خواهد یافت. ما از تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشایی درهای مذاکره و گفتمان در منطقه رفع سوء‌تفاهم‌ها استقبال می‌کنیم. رجب طیب اردوغان عنوان کرد: ترکیه خواستار توسعه و تقویت روابط و همکاری‌ها با تمامی کشورهای خلیج‌فارس است. وی درباره حضور بازرگانان ترکیه در بازار قطر نیز گفت: بازرگانان ترکیه اجرای پروژه‌هایی به ارزش حدود 15 میلیارد دلار در قطر را برعهده دارند.
وزیر امور خارجه قطر هم در دوحه اعلام کرد: پایه‌های اقتصاد ترکیه مستحکم است و ما به اقتصاد ترکیه که تنوع دارد، 
اعتماد داریم. 
محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی طی سخنانی در نشست مشترک خبری با همتای ترکیه‌ای خود افزود: در دیدار دوجانبه با چاووش‌اوغلو مسائل مختلف چون فلسطین و تحولات اخیر در سوریه و افغانستان را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. 

ارسال دیدگاه