ترافیک دیپلماتیک در تهران

ایران دیروز میزبان وزیر خارجه سوریه و مشاور امنیت ملی امارات بود

ترافیک دیپلماتیک در تهران

تهران دیروز میزبان دو مقام خارجی بود؛ نخست بن زاید آل نهیان مشاور امنیت ملی امارات به تهران آمد که با توجه به نگاه دولت جدید ایران در گسترش مراودات اقتصادی با امارات بسیار مهم ارزیابی می شود. در ادامه نیز فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه وارد کشورمان شد که به گفته او، این سفر نیز با محوریت روابط اقتصادی بین ایران و سوریه است.


تکذیب غنی سازی 90 درصدی 
وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری خود با همتای سوری تصریح کرد توافقات بسیار خوبی بین دو کشور انجام شده و حرکت رو به جلو مناسبات تهران در زمینه‌های مختلف در هفته های آینده بیش از پیش نمود پیدا خواهد کرد. به گزارش ایرنا امیرعبداللهیان گریزی هم به مذاکرات هسته ای زد و گفت: «برای اینکه طرف‌های مقابل بدانند برنامه داریم دو متن پیش نویس ارائه دادیم که کاملاً در چارچوب برجام است و چیزی فراتر از آن مورد درخواست قرار نگرفته است. برخی از رسانه‌ها و لابی‌ها تلاش کردند القا کنند ایران همزمان با مذاکرات برجامی در وین، غنی سازی ۹۰ درصد خود را آغاز کرده، اما با صراحت به آقای بورل اعلام کردم این اظهارات جوسازی است و غنی سازی ۹۰ درصد کذب محض است». وی افزود: دستورالعمل این بود که رئیس تیم و تیم مذاکره‌کننده برگردند، اما تیم کارشناس در وین حضور داشته باشد. ما به دنبال توافق خوب و از مسیر مذاکرات متین، منطقی و قوی هستیم و از طرف‌های خود هم چنین انتظاری را داریم و امیدوارم به توافقی مرضی الطرفین که تأمین کننده حقوق ملت ایران است، برسیم.

رئیسی: حجم تبادلات اقتصادی با سوریه چند برابر شود
وزیر خارجه سوریه پس از این نشست با رئیس جمهور دیدار و پیام کتبی بشار اسد را به سیدابراهیم رئیسی تقدیم کرد. رئیس جمهور کشورمان نیز در این دیدار حجم مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور را بسیار پایین‌تر از سطح مطلوب دانست و گفت: ظرفیت‌های زیادی برای افزایش حجم و میزان تبادلات اقتصادی دو کشور وجود دارد که با فعال‌سازی همه ظرفیت‌های موجود می‌توان حجم تبادلات اقتصادی را به چندین برابر افزایش داد.

بن زاید: موانع همکاری اقتصادی با ایران رفع شود 
میهمان دیگر تهران در روز گذشته بن زاید مشاور امنیت ملی امارات بود. او ابتدا با علی شمخانی همتای ایرانی خود دیدار کرد. دبیر شورای عالی امنیت ملی در این نشست اظهار امیدواری کرد سفر این مقام اماراتی به ایران، سرآغاز دور جدیدی از روابط فی ما بین و بسترساز تحکیم و گسترش همه‌جانبه مناسبات میان دو کشور باشد. بن‌زاید هم ظرفیت‌های اقتصادی قابل مبادله میان دو کشور در حوزه‌های ترانزیتی، انرژی، حمل و نقل، بهداشت و درمان و سرمایه‌گذاری را بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: لازم است با تشکیل کارگروه‌های تخصصی ضمن احصای دقیق زمینه‌های همکاری مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی، موانع پیش رو شناسایی و رفع شود.

دعوت رسمی امارات از رئیسی برای سفر 
بن زاید که پیش از سفر به ایران با وزیر خارجه آمریکا گفت و گوی تلفنی مفصلی داشت، پس از دیدار با شمخانی با رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد. حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در دیدار بن زاید با اشاره به اینکه روابط حسنه با کشورهای منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی در دولت جدید است، گفت: از توسعه روابط با امارات استقبال می کنیم. رئیسی همچنین هشدار داد صهیونیست‌ها در منطقه به دنبال اهداف شوم خود هستند و هرجا بتوانند جای پایی پیدا کنند آن را به وسیله‌ای برای توسعه طلبی و فتنه انگیزی تبدیل می‌کنند؛ بنابراین کشورهای منطقه باید مراقب باشند. بن زاید آل نهیان با دعوت رسمی از رئیسی برای سفر به امارات تأکید کرد: «آماده توسعه همکاری‌ها هستیم و امیدواریم با سفر آقای رئیسی به امارات فصل تازه ای از روابط دو کشور آغاز شود».

ارسال دیدگاه