مداحی استودیویی ذائقه‌ها را خراب می‌کند

مداحی استودیویی ذائقه‌ها را خراب می‌کند

این روزها عرصه مداحی با پدیده‌ای به نام «مداحی استودیویی» روبه‌رو است که برخی آن را نوآوری و برخی دیگر آن را بدعت و انحراف می‌نامند. مهدی سلحشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به تشریح دیدگاهش در این خصوص پرداخته و گفته است:
یک زمانی کار استودیویی، حکم نمک غذا را داشت، بسیار ملایم هر از گاهی از این ظرفیت استفاده می‌شد که آهنگ و موسیقی نداشت و تنها یک زیرصدایی داشت و یا یک افکت بسیار سنگین در کار استفاده می‌شد و کسی هم موضعی نداشت، اما الان کار شدت گرفته است تا حدی که رهبر معظم انقلاب هم سال گذشته تلویحاً در دیدار مداحان فرمودند از ابزارهای خارج از هیئت استفاده نشود تا هیئت به جاهای دیگر تبدیل شود. این یعنی آش شور شده است، طوری که خیلی از ما ضعف‌ خوانندگی‌مان را با استودیویی کردن جبران می‌کنیم.
دوم اینکه این روند، ذائقه مردم را عوض می‌‌کند و به سمت استودیوخوانی می‌برد و دیگر افراد در هیئت لذت نمی‌برند، زیرا اجرای آن مداح در هیئت و در استودیو، زمین تا آسمان متفاوت است. من در گذشته خودم چند کار استودیویی برای شهدا خواندم که نرم و لطیف و بدون موسیقی بود و تنها یک زیرصدای ساده داشت. اگر کار اندک بود شاید ایرادی نداشت اما الان جریان شده است و همه به سمت استودیوخوانی در حال حرکت هستند و این فراتر از تنوع است و ذائقه مردم را خراب می‌کند.
 بسیاری از اوقات اشک و حال و توجه جوان را می‌گیرد و عمده توجهش به موسیقی و سبک و آهنگ است. برخی از عزیزان و نور چشمانم که ما دوست داریم تا شهادتشان، ان‌شاء‌الله مداح مقدس هیئتی باقی بمانند، می‌گویند مداحی استودیویی برای این است که جوانان به‌سمت موسیقی غربی و مبتذل نروند، خب سلمنا اما آیا با این رویکرد و با استفاده از ابزار موسیقی و فضاسازی غیر هیئتی و پوشش متأثر از غرب و... خیل کثیری از جوانان را به سمت المان‌های غربی و ابزار غربی سوق نمی‌دهیم؟

ارسال دیدگاه