شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن !

شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن !

حجت‌الاسلام حسینی قمی

 می‌شنوید که می‌گویند: چرا شما خدا را این گونه نشان می‌دهید که عذاب و جهنم دارد؛ از رحمت خدا حرف بزنید. جوابش خیلی روشن در دعای افتتاح هست: «وَ أَيْقَنْتُ أَنَّكَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ فِي مَوْضِعِ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَهِ، وَ أَشَدُّ الْمُعَاقِبِينَ فِي مَوْضِعِ النَّكَالِ وَ النَّقِمَهِ» یعنی در جاى عفو و رحمت مهربان‏ترين مهربانانى و در جايگاه مجازات و انتقام، سخت‏ترين كيفركننده‏اى! هر دو هست، چطور این قدر راحت می‌گویند از  عذاب الهی صحبت نکنید و فقط از رحمانیتش صحبت کنید.در کلمات حکمت نهج‌البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) آمده است: «الفقیه کل الفقیه من لم یقنط الناس من رحمته»؛ «فقیه» در اینجا به معنای مصطلح فقیه نیست بلکه «دین‌فهم» اینجا منظور است. حضرت می‌فرمایند: فقیه و دین‌فهم کسی است که مردم را از رحمت خدا ناامید نکند؛ اما بلافاصله هم می‌فرمایند: «و لم یومنهم من مکرالله» یعنی جواز بهشت هم ندهد و بگوید شما دیگه بهشتی هستید! نه 100درصد امیدوار کنید و نه 100 درصد ناامید کنید. از وعده‌های الهی بگویید از عذاب هم بگویید. در مسیحیت این طور است که  بهشت را می‌فروشند. حالا ما هم بیاییم بهشت بفروشیم حتماً بعضی خوششان می‌آید! جوان‌ها به خصوص دنبال این می‌گردند کسی به ایشان بگوید خیالتان راحت، بی‌خود می‌گویند عذابی هست و به مو آویزان می‌کنند، نه از این حرف‌ها نیست خدا ارحم الراحمین است!
مگر ما گفتیم خدا ارحم الراحمین نیست؟ در سوره مبارکه حج آمده است: «وَلَهُم مَّقَمِعُ مِن حَدِيد» گرزهایی از آتش هست. با گرز آتش به سر اهل آتش می‌زنند بلافاصله پس از این آیه می‌فرماید: «إِنَّ ٱللَّهَ يُدخِلُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّـلِحَتِ جَنَّـت تَجرِي مِن تَحتِهَا ٱلانهار...»
نمی‌توانیم بگوییم: ایهاالناس! فقط آیه «ان الله یدخل الذین آمنوا» را بخوانید.  باورهای دینی به هم می‌خورد و خیلی خطر دارد. 
به قول شهید آیت‌الله مطهری بعضی‌ها به گونه‌ای می‌گویند امام حسین(ع) شفیع است که گویی شفیع همه است. نمی‌گوییم شفاعت نمی‌کند، بله غلام سیاه امام حسین(ع) هم می‌تواند یک عالم را شفاعت کند اما برخی طوری جلوه می‌دهند که هر کس هر کاری خواست بکند امام حسین(ع) هست و شفاعت می‌کند.
مرحوم آقای یاسری عالم بوده در مسجد ارگ نقل می‌کند کسی شعر گفت: «حاجب اگر معامله حشر با علی است/ من ضامنم هر چی بخواهی گناه کن!». در عالم خواب امام علی(ع) را می‌بیند. حضرت می‌گویند چرا این طور گفتی؟ باید بگویی: «حاجب اگر معامله حشر با علی است/ شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن».

برچسب ها :

منبرمجازی

ارسال دیدگاه