دوطرف برای بازگشت به توافق 2015 مصمم هستند

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در گفت‌وگو با الجزیره:

دوطرف برای بازگشت به توافق 2015 مصمم هستند

علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: «فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب توافق هسته‌ای و توافقات پادمانی انجام می‌شود و واضح است اگر طرف‌های برجام به تعهداتشان ذیل این توافق پایبند باشند، ما نیز همانند آن‌ها عمل می‌کنیم و به‌طور کامل به تعهداتمان ذیل برجام پایبند خواهیم بود».

باقری ادامه داد: «هزینه احیا و نگهداری از برجام بر اساس اقداماتی بوده که ایران انجام داده است؛ زیرا ایالات متحده از برجام خارج شد و کاملاً این توافق را نقض کرد و طرف‌های اروپایی نیز عملاً نتوانستند به‌طور کامل به تعهداتشان ذیل این توافق هسته‌ای پایبند باشند و همه‌چیز به رفتار طرف‌های مقابل بستگی دارد و اگر طرف‌های اروپایی به طور کامل به تعهداتشان عمل کنند و طرف آمریکایی به این توافق بازگردد، توافق احیا می‌شود».
علی باقری در پاسخ به پرسشی درباره امکان احیای توافق گفت: «دو طرف برای بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ مصمم هستند».
خبرنگار شبکه الجزیره در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا چارچوب زمانی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات وین وجود دارد که باقری در این خصوص پاسخ داد: «فکر می‌کنم پاسخ طرف‌های مقابل به پیشنهادهای منطقی جمهوری اسلامی ایران قطعاً پاسخ پرسش شما را می‌دهد».
مذاکره کننده ارشد ایران در پاسخ به پرسشی دیگر درباره عدم احیای برجام گفت: «حضور ما در اینجا نشان می‌دهد برای رسیدن به توافق مصمم هستیم و ما ارزیابی‌های جدی از اراده و عزم و رفتار طرف‌ مقابل انجام داده‌ایم تا بفهمیم که آیا آن‌ها آماده بازگشت کامل به تعهدات برجامی‌شان و کنار گذاشتن نقض این توافق هستند یا خیر».
باقری در ارتباط با تأثیرگذاری تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی گفت: «اقتصاد ایران در سال‌های گذشته که تحت تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا و همپیمانان این کشور بوده، پیشرفت و رشد داشته است. این واقعیت وجود دارد که تحریم‌ها قطعاً تأثیراتی داشته است، اما جمهوری اسلامی ثابت کرده است تحریم‌ها نمی‌تواند کارآمد باشد».

«طرح ب» ایران چیست؟
مجری الجزیره در ادامه درباره «طرح ب» ایران پرسید که باقری گفت: «ما در واقع به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی اتکا خواهیم داشت و تعامل و ارتباط با کشورهایی را توسعه می‌دهیم که برای تعامل با ما جدیت دارند. ما با جدیت مسیر پیشرفت اقتصادی را دنبال می‌کنیم».
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که از نظر او خواسته‌های ایران در مذاکرات مبنی بر لغو کلیه تحریم‌های ایران، جبران خسارت و تضمین دادن چقدر می‌تواند از دیدگاه آمریکا واقع بینانه باشد، گفت: در مذاکراتمان با طرف‌های مقابل، آن‌ها بر ضرورت تضمین دادن و بر ضرورت سازوکاری برای راستی‌آزمایی صحه می‌گذارند، هم روسیه، هم چین و هم اروپایی‌ها. در اصل، آمریکایی‌ها هم باید بپذیرند. آمریکایی‌ها در پیش‌نویس‌های قبلی این چارچوب را پذیرفته‌اند اما نکته اصلی در این است که تضمین‌ها چگونه باید ارائه شوند و راستی‌آزمایی ها چگونه باید انجام شوند.

ارسال دیدگاه