خداحافظی با رؤسای سه گانه عراق

ادعای یک منبع خبری درباره توافق احزاب شیعه و مقتدی صدر

خداحافظی با رؤسای سه گانه عراق

علوی

پس از آنکه کمیته هماهنگی احزاب شیعه عراقی نتایج نهایی انتخابات پر حاشیه پارلمانی این کشور را نپذیرفتند، یک منبع آگاه خبر داد اعضای این کمیته با رهبر جریان صدر دیدار و بر کنار گذاشتن رؤسای سه گانه فعلی عراق تأکید کردند. به گزارش فارس، روز گذشته احزاب شیعه عراقی در منزل هادی العامری با مقتدی صدر جلسه‌ای مشترک برگزار کردند. این منبع آگاه به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت در جریان این دیدار توافق شده است رؤسای سه گانه عراق شامل نخست وزیر، رئیس جمهور و رئیس پارلمان این کشور از منصب خود کنار بروند و برای یک دوره دیگر تکرار نشوند. انتخابات عراق در ماه اکتبر برگزار شد. کمیته هماهنگی شیعیان عراق پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، تأکید کرد بر اساس ادله‌ای که دارد، نتایج را قبول ندارد و معتقد است نتیجه انتخابات دستکاری شده است.

 این کمیته با انتشار بیانیه‌ای گفت: «سردرگمی و تناقض کمیساریا در اظهارات و رویه‌های رأی‌گیری، شک و تردید بسیاری درباره بسیاری از پرونده‌ها مانند آرای باطله و مراکز رأی‌گیری به وجود می‌آورد». این گروه‌ها در پایان گفتند در نتایج آرا، تقلب و دستکاری زیادی صورت گرفته است و همین مسئله سبب شده نتایج را نپذیریم و به دادگاه فدرال شکایت کنیم تا این انتخابات لغو شود.

تفاهم 6 بندی گروه‌های شیعه و صدر
در همین حال، پس از جلسه روز گذشته احزاب شیعی در عراق، کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «چارچوب هماهنگی»، بیانیه‌ای درباره جلسه با حضور رهبر جریان صدر منتشر کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ناس نیوز، در بیانیه مذکور آمده است: «سران کمیته هماهنگی، از جناب مقتدی الصدر رهبر جریان صدر در منزل آقای هادی العامری استقبال کرد تا درباره مسائل حل و فصل نشده و آخرین تحولات مقطع کنونی در راستای تقویت پیوند اتحاد و برادری میان فرزندان این میهن و همچنین منافع ملت عراق -که اولویت تمامی طرف‌ها باشد- بحث و تبادل نظر شود». در ادامه این بیانیه آمده است افراد حاضر درباره مسائل مهمی بحث و تبادل نظر کردند که عبارت‌اند از: ۱- برداشتن گام‌های عملی لازم برای مبارزه با فساد و بازخواست فاسدان و همچنین توقف تضییع عامدانه اموال عمومی. ۲- تأکید بر خروج نیروهای بیگانه مطابق با جدول زمانی اعلام شده و ایجاد سازوکاری تضمین‌کننده برای انحصار سلاح در دستان حکومت. 
۳- محافظت از الحشد الشعبی و حمایت و سازماندهی آن به ‌نحوی که این گام موجب تقویت نقش این سازمان و حفظ امنیت عراق شود. ۴- جرم ‌انگاری عادی سازی روابط [با رژیم صهیونیستی] و تمام آن چه مربوط به این اقدام می‌شود.  ۵- اقدام مشترک برای حفظ مبانی ملت عراق در تقابل با انحراف‌های اخلاقی و اجتماعی مطابق چارچوب‌های قانونی. ۶-اقدام در جهت بهبود سطح اقتصادی مناطق محروم و جدا کردن رقابت‌های سیاسی از تمامی طرح‌های خدماتی و رفع محرومیت از این مناطق. در پایان بیانیه مذکور همچنین عنوان شده است: «دو طرف بر سر تداوم گفت‌و‌گوها و بحث‌ها تا دست‌یابی به حل و فصل‌های حقیقی برای بن‌بست کنونی در عرصه سیاسی توافق کرده‌اند». کمیته هماهنگی همچنین در پایان تأکید کرد به گام‌های حقوقی و اقدامات مردمی برای پیگیری مسئله نتیجه انتخابات ادامه خواهد داد.
در همین حال مقتدی صدر اما بعد از نشست هیئت هماهنگی شیعی در صفحه خود در توییتر با اتخاذ موضعی دوگانه نوشت: نه شرقی، نه غربی، دولت اکثریت ملی.

تداوم حاشیه‌های یک انتخابات پر حاشیه
انتخابات پارلمانی عراق که ۱۸ مهر سال جاری برگزار شد، با حرف و حدیث‌های بسیاری همراه بود. پس از اعلام نتایج، بسیاری از گروه‌های سیاسی معتقد به تقلب گسترده بودند تا جایی که در ورودی‌های منطقه سبز تحصن و درگیری رخ داد. کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» شامل احزاب و گروه‌های شیعه شامل ائتلاف «الفتح»، «دوله القانون»، «عصائب اهل الحق» به اضافه «کتائب حزب‌الله»‌ و دیگر جریان‌های شیعی است که بیشترین انتقاد و اعتراض را به این نتایج داشت. کمیساریای انتخابات عراق دو هفته پیش، در پاسخ به حدود ۱۴۰۰ درخواست تجدیدنظر از سوی نامزدها و جناح‌های سیاسی، بازشماری آرای ۲هزار حوزه انتخاباتی را آغاز و چندی پیش اعلام کرد شمارش دستی آرای تمامی حوزه‌ها پایان یافته و تطابق کامل با نتایج الکترونیکی آرا دارد، یعنی هیچ تقلبی صورت نگرفته است.

ارسال دیدگاه