گزارش 100 روزه دولت در نخستین نشست آقای سخنگو

گزارش 100 روزه دولت در نخستین نشست آقای سخنگو

آرش خلیل‌خانه

«سند تحول دولت» در ۳۷ موضوع جدی و محوری کشور که غالب آن‌ها مسائل و مشکلات مردم است به‌زودی رسماً اعلام می‌شود.سخنگوی دولت در نخستین نشست خبری خود که بدون پرسش خبرنگاران برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: تدوین این سند کار ساده‌ای نبود و به باور کارشناسان به بیش از یک سال زمان نیاز داشت، اما دولت آن را درمدت 100 روز آماده کرده تا نشان ‌دهد عمل‌گرا و پای کار است.

علی بهادری جهرمی با بیان اینکه برای قضاوت باید شرایطی را که این دولت، زمام امور را برعهده گرفت با امروز مقایسه کرد، اظهار کرد: در ابتدای شهریور ماه کشور به‌شدت درگیر موضوع کرونا بود و در روز تحویل دولت 709 نفر از هموطنان ما بر اثر کرونا جان باختند، علاوه بر این، تلخیِ نبودِ داروها و کالاهای اساسی، نبود واکسن و صف صنوف و اقشار مختلف برای دسترسی به واکسن را شاهد بودیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اعمال محدودیت‌های مختلف و مضیقه‌هایی چون منع تردد شبانه و تعطیلی مشاغل و اصناف در آن شرایط که معیشت مردم را نیز تهدید می‌کرد، افزود: امروز در کشور کسی استرس دسترسی به واکسن ندارد و واکسن در نزدیک‌ترین زمان و محل ممکن در دسترس است. با دستور رئیس‌جمهور دیگر ترددهای شبانه ممنوع نیست و آمار تلخ تلفات به زیر ۱۰۰نفر کاهش یافته است.

در سه ماه 40 برابر دولت قبل واکسن تزریق شد
بهادری جهرمی با اشاره به اینکه از ورود اولین محموله واکسن به کشور در اسفندماه گذشته تا زمان تغییر دولت تنها 5 میلیون دز واکسن تزریق شده بود، خاطرنشان کرد: در سه ماه گذشته اما بیش از 100 میلیون دز واکسن تزریق شده که 40برابر عملکرد 6 ماه آخر دولت قبل است.
وی درباره سیاست داخلی دولت گفت: امروز مردم دولتمردان را در دسترس و کنار خود می‌بینند و دولتمردان را جزوی از خود می‌دانند و اگر با مشکلی مواجه شوند خیالشان راحت است که مقامات عالی در کوتاه‌ترین زمان ممکن نه از طریق ویدئو کنفرانس یا گزارش پشت میزی، بلکه از نزدیک و در صحنه به ارزیابی مسائل می‌پردازند و صحت‌سنجی می‌کنند و مردم مستقیم مطالبات خود را مطرح می‌کنند.
بهادری جهرمی با بیان اینکه در این 100 روز رئیس جمهور 10 سفر استانی و وزیران و معاونان آن‌ها بیش از 200 سفر استانی انجام داده‌اند، گفت: دیوار بی‌اعتمادی بین مردم و دولت شکسته شده و امروز به سمت تصمیم‌‌گیری‌های شورایی و مردمی کوچ کرده‌ایم و شوراهای تعطیل‌شده ۱۰ساله دوباره احیا شد و تصمیم‌گیری فردی نداریم و با حضور رئیس‌جمهور در بین مردم، دیگر آمارسازی و گزارش‌سازی‌ها، رئیس جمهور را فریب نمی‌دهد؛ چون در صحنه شاهد صحت‌سنجی آمار است.

کشورها پیام دیپلماسی دولت جدید را گرفته‌اند
وی همچنین به تشریح دستاوردهای تحول سیاست خارجی دولت پرداخت و با اشاره به اینکه دولت برای حل مسائل و حتی واکسن مثل گذشته منتظر  و معطل FATF و برجام نماند، اظهار کرد: سه ماه گذشته با ورود ارزهای خارجی، فروش بهتر نفت و دیپلماسی فعال خارجی و بدون استقراض، مسائل حل شده و حتی حقوق‌های سه ماه قبل بدون استقراض و دست بردن در جیب مردم پرداخت شد. وی عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای، قرارداد گازی اخیر با ترکمنستان و آذربایجان، امضای بیش از 20سند بین‌المللی، مدیریت بحران افغانستان و شکستن چندین رکورد در بحث صادرات و ترخیص کالا از گمرک را از جمله دستاوردهای دیپلماتیک دولت خواند و گفت: دیپلماسی امروز منفعل نیست، بلکه فعال و پویا و نتیجه‌محور است و پیام دیپلماسی ایران را کشورهای دیگر هم دریافت کردند.

ارسال دیدگاه