حاشیه و متن خبرنگاران از وین

حاشیه و متن خبرنگاران از وین

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی رئیس‌جمهور فرانسه گفت: به‎هیچ وجه نگران انجام تعهدات از جانب ایران نباشید؛ به شرط آنکه آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند. کسانی‎که نقض عهد کردند باید اعتماد طرف مقابل را جلب کنند. اعزام یک تیم جامع به وین بیانگر اراده جدی ایران است.

  میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه در وین: آمریکا آمادگی خود را اعلام کرده در ازای بازگشت ایران به اجرای تعهدات خود بر اساس توافق‌نامه هسته‌ای، تمامی تحریم‌های مغایر با مفاد برجام را لغو کند.
      تام کاتن سناتور آمریکایی: توافق هسته‌ای بایدن-ایران حتی از آنچه قبلاً حاصل شده بود بدتر خواهد بود و وقتی جمهوری‌خواهان در آمریکا قدرت بگیرند، دوباره پاره خواهد شد.
   چهار اتحادیه بزرگ دانشجویی با صدور بیانیه مشترکی با اعلام اینکه «تیم قبلی، ضمانت اجرایی قابل استنادی برای برجام تعریف نکرد»، آورده است: مذاکرات با هدف لغو تحریم‌ها صورت می‌گیرد و به همین علت توافقی که رافع همه تحریم‌ها نباشد مورد قبول ملت ایران واقع نخواهد شد. در ضمن باید شروط نه‌گانه رهبری نیز در توافق رعایت و اقدامات سایر طرفین راستی‌آزمایی شود و درصورت بدعهدی طرف غربی، کاهش تعهدات حق طبیعی ایران است.
   «ران کوخاو» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی: ما برای همه احتمالات در خصوص تهدید ایران آماده هستیم و آمادگی‌ها را برای این موضوع تسریع کرده‌ایم و بحث نظامی و عملیاتی در رأس تفکرات ما قرار دارد، چه برای جلوگیری از حضور ایران در نزدیکی مرزهای شمالی و یا ممانعت از تبدیل شدن آن به یک کشور هسته‌ای و وقتی می‌گوییم برنامه‌های عملیاتی خود را تسریع می‌کنیم، منظور همین است.
   وبگاه آمریکایی آکسیوس: مقامات ارشد دولت بایدن عمیقاً نگران این هستند ایران در توسعه هسته‌ای کنونی خود بیش از حد پیش برود که موجب شود برای بازگشت به برجام بسیار دیر شود. 
   نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پیش از آغاز مذاکرات ‏وین در یک بیانیه تلویزیونی که نگرانی از آن می‌بارید، گفت: امروز، جمهوری اسلامی با یک هدف روشن به وین رفته است: پایان دادن به تحریم‌ها در ازای تقریباً هیچ چیز. من از متحدانمان در سراسر جهان می‌خواهم تسلیم باج‌خواهی هسته‌ای ایران نشوند.
   القدس‌العربی نوشت: اسرائیل از هیچ کاری برای تخریب و برهم زدن فضای مذاکرات وین دریغ نمی‌کند. این روزنامه فرامنطقه‌ای در تحلیلی درباره دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۴ در وین نوشت: باوجود آنکه بازگشت به توافق هسته‌ای از وعده‌های انتخاباتی جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا بود، اما همان‌طور که ضرب‌المثل فرانسوی می‌گوید وعده‌های انتخاباتی تنها کسانی که به آن باور دارند را مقید می‌کند، اظهارات اخیر مقامات آمریکایی مربوط به برنامه‌ هسته‌ای ایران حاکی از آن مقدار انعظاف‌پذیری نیست که اجازه خوش‌بینی بدهد.
   کبرا آسوپار نویسنده و فعال مجازی در توییتی با عنوان «نگاه مبتذل جنسی بیداد می‌کند»، نوشت: شاید باورتان نشود، اما روزنامه شرق در گزارشی جدی، درباره رئیس جدید تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نوشته علی باقری مثل جوانان دهه ۵۰ و ۶۰ است و به خانم‌ها مستقیم نگاه نمی‌کند و آن‌ها را خواهر صدا می‌کند و همین می‌تواند در طرف مقابل فضای بسته‌ای ایجاد کند!
   یک منبع ایرانی به شبکه الجزیره گفت: ایران در وین «توافق موقت» را نخواهد پذیرفت و در صورت شکست مذاکرات، گزینه‌های دیگری در دست دارد و این موضوع را طرف‌های دیگر نیز می‌دانند. وی افزود: هیچ چانه‌زنی و بحثی درباره پرونده‌های سیاسی و امنیتی در وین صورت نمی‌گیرد و اولویت فقط رفع تحریم‌هاست.
    روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به نقل از یک مقام اروپایی ادعا کرد مذاکره کننده ایران هشدار داده در صورتی که خواسته‌های کشورش در مذاکرات برآورده نشود، تهران برنامه هسته‌ای خود را تشدید خواهد کرد.
   به گزارش فارس، دو منبع آمریکایی اعلام کردند رژیم صهیونیستی دو هفته پیش اطلاعاتی را با متحدان آمریکایی و اروپایی به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد ایران گام‌های فنی برای آماده‌سازی غنی‌سازی اورانیوم تا غنای 90 درصد را برداشته است. 

ارسال دیدگاه