خروج از زیر بلیت ملکه

«باربادوس»قدیمی ترین مستعمره انگلیس رسماً از این کشور جدا شد

خروج از زیر بلیت ملکه

مهدی خالدی

«امپراتوری‌ای که خورشید در آن هرگز غروب نمی‌کند!» این جمله پرطمطراق تفسیری کوتاه از شکوه حکومتی بود که روزگاری سرزمین‌های مستعمراتی‌اش از شرق تا غرب عالم کشیده شده بود. حال نه تنها مدت‌هاست تاریخ مصرف این جمله به پایان رسیده بلکه بریتانیا هر روز شاهد افزایش موج جدایی‌طلبی در دیگر قلمروهای مستعمراتی خود است.

در آخرین مورد، کشور کوچک باربادوس واقع در دریای کارائیب روز گذشته و تقریباً ۴۰۰ سال پس از ورود نخستین مهاجران انگلیسی به آنجا، در میان جشن و پایکوبی مردمی که در بریج‌تاون (پایتخت) بر پا بود، با ادای سوگند نخستین رئیس جمهورش، رسماً از زیر بلیت ملکه خارج شد. این‌گونه خانم «ساندرا میسون» به عنوان نخستین رئیس جمهور، جایگزین «الیزابت دوم» ملکه انگلیس به عنوان رئیس دولت شد. متعاقب این تغییر، نشان ویژه ملکه در میدان قهرمانان ملی در «بریج تاون» پایتخت پایین آورده شد و این کشور از قیمومیت انگلیس خارج شد. باربادوس به «انگلیس کوچک» معروف بوده و تعداد سکنه آن چیزی در حدود ۳۰۰ هزار نفر است. ۳۰ نوامبر (۹ آذر ) مصادف با پنجاه و پنجمین سالگرد استقلال این کشور از استعمار انگلیس است. باربادوس در سال ۱۹۶۶ از بریتانیا جدا شد، اما تاکنون همچنان ملکه انگلستان را به عنوان رئیس کشور به رسمیت می‌شناخت. این کشور همچنین قدیمی‌ترین مستعمره بریتانیا است که از سال ۱۶۲۷ تا ۱۹۶۶ بدون وقفه زیر سلطه این کشور باقی ماند و با تجارت برده و محصول شکر خود بسیاری از خانواده‌های بریتانیایی را ثروتمند کرد. سرانجام در سپتامبر سال گذشته بود که «دام ساندرا میسون» فرماندار باربادوس گفت: «زمان آن فرا رسیده گذشته استعماری خود را کاملاً پشت سر بگذاریم». در طول سه دهه گذشته این نخستین بار است که یک کشور از جمع کشور‌های مشترک‌المنافع تصمیم می‌گیرد ملکه انگلیس را از ریاست حکومت خود کنار بزند. آخرین کشوری که از زیر بلیت ملکه خارج شد، کشور جزیره‌ای موریس بود که در سال ۱۹۹۲ تبدیل به جمهوری شد. ملکه انگلیس در حال حاضر در ۱۵ کشور دنیا از جمله کانادا، استرالیا و نیوزیلند که پیشتر مستعمره انگلیس بوده‌اند رئیس حکومت محسوب می‌شود و برای آن‌ها «فرماندار کل» تعیین می‌کند. 
حال و در حالی که تمایلات استقلال‌طلبانه در اسکاتلند و ایرلند شمالی هر روز بیشتر می‌شود، تحلیلگران سیاسی معتقدند اقدام باربادوس ناقوس جدایی از انگلیس را بیش از پیش به صدا درخواهد آورد. پیش‌بینی می‌شود کشورهای بیشتری رشته‌های خود را با پادشاهی انگلستان قطع کنند، اما این حرکت احتمالاً پس از درگذشت الیزابت دوم، ملکه کنونی بریتانیا صورت خواهد گرفت، زیرا مستعمرات سابق بریتانیا برای او احترام بسیاری قائل هستند.

ارسال دیدگاه