نیازهای اساسی خود را بشناسید

نیازهای اساسی خود را بشناسید

اکرم شاهد، مشاور خانواده

خداوند در وجود انسان‌ها موهبت انگیزه و علاقه به برقراری روابط با افراد دیگر را قرار داده است. یکی از انگیزه‌های ما از برقراری روابط با دیگران، ارضای نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن(تعلق)، قدرت، تفریح، آزادی و بقاست.

تاکنون فکر کرده‌اید کدام یک از این نیازها در شما قوی‌تر است یا در روابط با دوست یا همسر چقدر تفاوت این نیازها مشهود است؟ یکی به دنبال فرار از محدودیت است و دیگری می‌خواهد از قوانین گروهی و خانوادگی پیروی کند. یکی می‌خواهد راهبری کند و قدرت نشان دهد و دیگری دنباله‌روی را دوست دارد و البته داستان زمانی رقابتی می‌شود که هر دو بخواهند رهبری کنند. یکی از همان دوران نوجوانی و از زمانی که استقلال یافته خود را به خطر می‌سپرده و کمتر به سلامتی‌اش اهمیت داده و دیگری به دنبال حفظ جان و مالش بوده است، چرا که نیاز به بقا و زنده ماندن در او قوی‌تر بوده است.
کسانی هستند که معمولاً نمی‌خندند و تنها زمانی که دیگران شاد و خوشحال‌اند، خوشحال می‌شوند. انگار نیاز کمی به تفریح دارند و کمتر از آموختن لذت می‌برند و کسانی هم هستند که هر لحظه زندگی برایشان نکته‌ای آموختنی دارد و به راحتی شادی را تجربه می‌کنند. روشن است دسته دوم نیاز بیشتری به تفریح و شادی دارند. 
با توجه به تمام ویژگی‌هایی که عنوان شد، می‌توانیم پی ببریم ما انسان‌ها نیازهای متفاوتی داریم و بنابراین نمی‌توان هیچ انسانی را به خاطر داشتن شدت نیازش و یا میل کمتر به نیازی سرزنش کرد. 
برای زندگی کردن و احساس عشق در کنار یکدیگر، کافی است همواره چند راهکار را به کار ببندید.
ابتدا خود را بشناسید و شدت نیازهای مختلف را در خود تعیین کنید. 
با خود فکر کنید کدام نیاز در شما قوی‌تر است و کدام نیاز از شدت کمتری برخوردار است.
گام دوم شناخت نیازهای دوست، همسر و نامزدتان است.
باید با کمک خود او به شدت نیازهایش پی ببرید.
کسی را انتخاب کنید که از لحاظ شدت نیازهایش با شما متناسب باشد.
هر چقدر شما و همسر آینده‌تان در شدت نیازهای بقا، دوست داشتن و تفریح به هم شبیه باشید، شانس موفقیتتان در ازدواج بیشتر است و هر چقدر در نیاز به آزادی و قدرت، متفاوت باشید کمتر با مشکلات روبه‌رو می‌شوید. 
اما بهترین تناسب نیازها برای ازدواج، نیاز بالا به دوست داشتن و نیاز متوسط برای بقا و نیاز کم به قدرت و آزادی و نیاز بالا برای شادمانی است. 
بنابراین اگر هنوز دست به انتخاب شریک آینده زندگی‌تان نزده‌اید، به این موارد دقت داشته باشید و اگر انتخاب کرده یا دوست دارید با کسی ازدواج کنید که اتفاقاً بسیار متفاوت از شماست راه حل آن بسیار ساده است. 
در مورد کارهایی که می‌توانید برای برآوردن نیازهای طرف مقابلتان انجام دهید و یا کارهایی که دوست دارید همسر شما برای ارضای نیازهای شما انجام دهد، گفت‌وگو کنید. با این شیوه، ازدواجتان بهترین محمل برای برآوردن خواسته‌های شما می‌شود و در نهایت، رسیدن به احساس آرامش هدیه‌ای است که دریافت می‌کنید. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه